Γλύτωσε τα χειρότερα, στη Βουλγαρία όλο το χρήμα

August 4, 2021
104 Views

Φανερά ανέτοιμος ο Ολυμπιακός, έσωσε στο τέλος την παρτίδα με την πολύ καλή Λουντογκόρετς και με το 1-1 θα πάει την άλλη Τρίτη στη Βουλγαρία για το χρυσό διπλό.

Οι φιλοξενούμενοι ξάφνιασαν στο α ημίχρονο Μάρτινς και πρωταθλητές, έχασαν ευκαιρίες στον αιφνιδιασμό και μάλιστα μετά το 25΄ έκλεισαν τους ερυθρόλευκους στα καρέ τους. Οι αμυντικοί έκαναν το ένα λάθος μετά το άλλο και Τζολάκης και τύχη φρόντισαν να κλείσει το ημίχρονο στο 0-0.

Στο δεύτερο μέρος ο Ολυμπιακός μπήκε καλύτερα, όμως οι φιλοξενούμενοι ήταν και πάλι φωτιά στην κόντρα επίθεση. Και με ένα στημένο προηγήθηκαν και πάγωσαν το Καραΐσκάκη. Η αλλαγή του Ελ Αραμπί έδωσε κάποια πνοή, οι πρωταθλητές ανέβηκαν και άρχισαν να κάνουν φάσεις και ευκαιρίες. Το ίδιο όμως έκανε και η Λουντογκόρετς που ήταν φωτιά μπροστά. Η λύτρωση για τον Ολυμπιακό ήρθε από τον Καμαρά, τον νεότερο στο 87′.

Και εκεί που λες, τώρα τους φάγαμε, οι Βούλγαροι έχασαν την ευκαιρία του ματς και να έκαναν Γολγοθά για την Ελληνική ομάδα τη ρεβάνς.

Απελπιστικά μόνος ο Βαλμπουενά, προβλημάτισε η άμυνα με τη σωρεία λαθών.

Τώρα και με δεδομένο ότι το εκτός έδρας γκολ δεν μετράει πλέον όπως παλιά, ο Ολυμπιακός πρέπει να πάει με τον αέρα που τον διακρίνει σε τέτοια ματς και να πάρει τη χρυσή πρόκριση.

Στο ματς που ενδιαφέρει τους ερυθρόλευκους, Μάλμε-Ρέιντζερς 2-1 με τους Σκωτσέζους να μένουν ζωντανοί στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων.

Ευχάριστη νότα η ανακοίνωση του Ενιεκούρου, ο οποίος θα ειναι στη διάθεση του Μαρτίνς για τη ρεβάνς.