Επόμενος αντίπαλος, η Λουντογκόρετς

July 28, 2021
71 Views

Η Λουντογκόρετς επικράτησε με 3-1 της Μούρα στη Βουλγαρία και προκρίθηκε στον 3ο προκριματικό γύρο του Champions League, όπου θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό.

Το 0-0 του πρώτου ματς κρατούσε τα πάντα ανοιχτά για τη Ρεβάνς της Βουλγαρίας. Η Λουντογκόρετς μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε μόλις στο τρίτο λεπτό της αναμέτρησης χάρη στο γκολ του Κύπριου φορ, Πιέρρου Σωτηρίου. Το 1-0 ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο όμως, οι φιλοξενούμενοι σκόραραν στο 64′ για το 1-1 με τον Χόρβατ και διαμόρφωσαν συνθήκες παράτασης (θυμίζουμε έχει καταργηθεί το εκτός έδρας γκολ).

Τελικά, οι Βούλγαροι με δυο γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης (Μάνου 82΄ και Ολιβέιρα-Σόουζα 90΄), πήραν την νίκη-πρόκριση και θα αντιμετωπίσουν τον Ολυμπιακό αρχικά στο “Γεώργιος Καραϊσκάκης” στις 3 ή 4 Αυγούστου και στη Βουλγαρία στις 10 του μήνα.