“Κιτρινόμαυρο” κάζο (Vid)

July 22, 2021
64 Views

Η ΑΕΚ γνώρισε δίκαια την ήττα στην Βοσνία από την Βέλεζ με 2-1 και καλείται να ανατρέψει την κατάσταση στην Αθήνα για να μην γράψει μία από τις πιο μαύρες σελίδες στην ιστορία της.

Οι “Κιτρινόμαυροι” πραγματοποίησαν μία πραγματικά κακή εμφάνιση και η ήττα είναι πέρα ως πέρα δίκαιη. Παρότι προηγήθηκε στο 11′ με τον Καρίμ, δεν μπόρεσε να κρατήσει το προβάδισμα ούτε πέντε λεπτά, αφού στο 14΄ η Βέλεζ ισοφάρισε με ένα απίστευτο γκολ του Πρσες. Προς το τέλος του ημιχρόνου, ακυρώθηκε γκολ της ΑΕΚ, χωρίς να φαίνεται καθαρά αν ήταν όντως offside.

Στο δεύτερο ημίχρονο, το γκολ το βρήκαν οι Βόσνιοι ύστερα από λάθος στην άμυνα της ΑΕΚ. Με τον Ζάιμοβιτς να το εκμεταλλεύεται στο 53′, η Βέλεζ έκανε την ανατροπή και την κράτησε σχετικά εύκολα μέχρι το τέλος. Η ομάδα του Μιλόγεβιτς, είναι μπροστά σε ένα εφιαλτικό σενάριο, το οποίο αν πραγματοποιηθεί, ίσως να είναι από τις χειρότερες στιγμές του συλλόγου στην ιστορία του.

Να τονίσουμε πως πλέον το εκτός έδρας γκολ δεν ισχύει, οπότε η ΑΕΚ θα χρειαστεί νίκη με δύο γκολ στη ρεβάνς της επόμενης εβδομάδας.

Οι συνθέσεις:

Βελέζ (Φέτζα Ντούντιτς): Μπογκντάνοβιτς, Φερέιρα, Ίσιτς, Ζελίκοβιτς, Οβτσίνα, Χασάνοβιτς, Πρσες (73′ Οσμνιτς), Αντουσιτς (69′ Βεχάμποβιτς), Τσόσιτς (86′ Ράντοβιτς), Μπραντάο (86′ Ντεγιάνοβιτς), Ζαΐμοβιτς (69′ Γκεοργκίεβιτς)

ΑΕΚ (Βλάνταν Μιλόγεβιτς): Τσιντώτας, Λόπες (59′ Μιτάι), Τζαβέλλας, Σβάρνας, Μπακάκης, Σάκχοφ (79′ Λε Ταλέκ), Σιμάνσκι, Μάνταλος, Αλμπάνης (59′ Τάνκοβιτς), Λιβάι Γκαρσία, Ανσαριφάρντ (69′ Αραούχο)