Για τον Έρικσεν ρε γαμώτο

June 21, 2021
68 Views

Η Δανία ισοπέδωσε την Ρωσία με 4-1 και αποδόθηκε ποδοσφαιρική δικαιοσύνη καθώς οι εμφανίσεις που πραγματοποίησε σε αυτό το Euro, άξιζαν να της δώσουν την πρόκριση και όχι να αποκλειστεί. Και μην ξεχνάμε και την σοκαριστική στιγμή με τον Έρικσεν.

Έστω και στο τέλος, η Δανία πήρε αυτό που άξιζε. Με την γκολάρα του Ντάαμσγκαρντ στο 38′ άνοιξε το σκορ και έκλεισε το ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 1-0.
Στο δεύτερο 45λεπτο, οι Δανοί μπήκαν και ποδοπάτησαν τους Ρώσους καθώς με τον Πόουλσεν (59′), τον Κρίστενσεν (79′) και τον Μάελε (82′) πέτυχαν άλλα τρία γκολ και κλείδωσαν την νίκη. Τα καλά νέα όμως ήρθαν από το Βέλγιο καθώς η νίκη του κόντρα στην Φινλανδία, είναι αυτή που έστειλε του Δανούς στην φάση των νοκ άουτ του Euro.

Για τους Ρώσους μείωσε σε 2-1 ο Ντζιούμπα με πέναλτι στο 70′, με αυτό το αποτέλεσμα οι Ρώσοι μένουν τέταρτοι σε τριπλή ισοβαθμία και αποκλείονται από την συνέχεια του τουρνουά.