Ολλαν-Τρία

June 14, 2021
113 Views

Με έναν εκπληκτικό Ντάνφρις (2 ασσίστ και 1 γκολ) η Ολλανδία κέρδισε σε ένα “τρελό” παιχνίδι, την Ουκρανία 3-2.

Φάνηκε από την αρχή πως θα είναι ένα παιχνίδι άξιο παρακολούθησης. Στο πρώτο ημίχρονο όμως, παρότι οι Ολλανδοί είχαν περισσότερες ευκαιρίες, το σκορ έμεινε στο μηδέν. Αλλά αυτό άλλαξε στο δεύτερο, όπου το παιχνίδι έγινε “ροντέο”.

Για αρχή οι “Οράνιε” με δύο γρήγορα γκολ στο 52′ και στο 59′ (Βαινάλντουμ και Βέρχοστ αντίστοιχα) έδειξαν να καθαρίσουν το παιχνίδι. Υπολόγιζαν όμως χωρίς τους Ουκρανούς. Με τον Γιαρμολένκο 75′ και τον Γέραμτσιουκ 79′, η ομάδα του Αντρέι Σεφτσένκο, έφερε το παιχνίδι στα ίσια μέσα σε τέσσερα λεπτά. Οι Ουκρανοί θα μπορούσαν να κάνουν ολοκληρωτικά τη ζημιά, αλλά τους έλειπε κάτι που είχε η ομάδα του Ντε Μπουρ,
Τον Ντάνφρις. Ο παίκτης της Αιντχόφεν, αφού πρώτα έδωσε τις δύο ασίστ, αποφάσισε να σκοράρει κιόλας για να τελειώσει τη δουλειά.

Και κάπως έτσι ολοκληρώθηκε το πιο παλαβό ματς (μέχρι το επόμενο) του φετινού Euro.