Ουρουγουάη – Πορτογαλία: Σουάρες και Καβάνι κόντρα σε Κριστιάνο Ρονάλντο

June 30, 2018
809 Views

Η Ουρουγουάη και η Πορτογαλία αναμετρώνται στο Ολυμπιακό Στάδιο «Φιστ» του Σότσι (21:00), για την φάση των «16» του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Σε περίπτωση ισοπαλίας στη λήξη του 90λεπτου, ακολουθεί παράταση και αν η ισοπαλία παραμείνει, τότε η πρόκριση θα καθοριστεί στην διαδικασία των πέναλτι.

Η Ουρουγουάη προκρίθηκε ως πρώτη του πρώτου ομίλου, έχοντας απολογισμό τρεις νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια. Νίκησε κατά σειρά Αίγυπτο (1-0), Σαουδική Αραβία (1-0) και Ρωσία (3-0). Μάλιστα, στη φάση των ομίλων δεν δέχθηκε γκολ.

Η «σελέστε» ευτύχησε να προηγηθεί νωρίς, πέτυχε γρήγορα και δεύτερο γκολ, η αντίπαλός της έμεινε νωρίς με δέκα, απειλήθηκε ελάχιστα, ήλεγξε τον ρυθμό, πέτυχε τρίτο γκολ στο φινάλε και επικράτησε άνετα με 3-0 της Ρωσίας, το απόγευμα της Δευτέρας.

Σήμερα, φαίνεται να έχει ένα μικρό προβάδισμα για την πρόκριση στα προημιτελικά.
Τα αστέρια της ομάδας είναι οι επιθετικοί Λουίς Σουάρες και Έντινσον Καβάνι, οι οποίοι αναμένεται να σηκώσουν το μεγαλύτερο βάρος στη «μάχη» για την πρόκριση.

Ο βασικός κεντρικός αμυντικός Χοσέ Μαρία Χιμένες, σκόρερ του γκολ της νίκης κόντρα στην Αίγυπτο, ξεπέρασε τον τραυματισμό που τον άφησε εκτός από το τρίτο παιχνίδι και θα ξεκινήσει κανονικά στο πλευρό του Ντιέγκο Γκοδίν, σε ένα από τα καλύτερα αμυντικά δίδυμα του Μουντιάλ.

Από την άλλη, η Πορτογαλία τερμάτισε στη δεύτερη θέση του δευτέρου ομίλου σε ισοβαθμία με την πρώτη Ισπανία και είχε απολογισμό στους ομίλους μία νίκη και μία ισοπαλία.

Στον πρώτο αγώνα αναδείχθηκε ισόπαλη 3-3 με την Ισπανία, στο δεύτερο παιχνίδι νίκησε 1-0 το Μαρόκο και ήρθε ισόπαλη 1-1 με το Ιράν στην τρίτη και τελευταία αγωνιστική.

Δεν έπεισε με την απόδοσή της σε κανένα παιχνίδι, έδειξε απολύτως εξαρτημένη στην επίθεση από τον Κριστιάνο Ρονάλντο (τέσσερα από τα πέντε γκολ) και δεν έδειξε την αμυντική ασφάλεια που, σε μεγάλο βαθμό, την οδήγησε στην κατάκτηση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος προ διετίας.

Η Πορτογαλία είχε την κατοχή της μπάλας, δεν δημιούργησε πολλές ευκαιρίες, κατάφερε να προηγηθεί με σουτ έξω από την περιοχή στην τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου, δεν απειλήθηκε ιδιαιτέρως, έχασε πέναλτι, δέχθηκε την ισοφάριση στις καθυστερήσεις από πέναλτι που υποδείχθηκε από το VAR και έμεινε στο 1-1 με το Ιράν, το βράδυ της Δευτέρας.

Η ομάδα του Φερνάντο Σάντος στηρίζεται σε μεγάλο βαθμό στην ποιότητα καιν στις επιθετικές αρετές του σούπερ σταρ, Κριστιάνο Ρονάλντο, αλλά και στην συμπαγή της άμυνα.

Στα αγωνιστικά, αμφίβολος λόγω τραυματισμού είναι o βασικός αμυντικός μέσος Γουίλιαμ Καρβάλιο.

Αν δεν καταφέρει να αγωνιστεί, την θέση του πιθανότατα θα πάρει ο Αντριέν Σίλβα, ως παρτενέρ του Ζοάο Μοουτίνιο, ο οποίος δεν έπαιξε στο τρίτο παιχνίδι. Το παρών θα δώσει κανονικά ο βασικός αριστερός μπακ Ραφαέλ Γκερέιρο, ο οποίος ταλαιπωρήθηκε από τραυματισμό.

Πιθανή ενδεκάδα Ουρουγουάης (4-1-3-2): Μουσλέρα – Κάσερες, Χιμένες, Γκοδίν, Λαξάλτ – Τορέιρα – Νάντες, Βεσίνο, Μπετανκούρ – Σουάρες, Καβάνι.

Πιθανή ενδεκάδα Πορτογαλίας (4-4-2): Ρουί Πατρίσιο – Σεντρίκ, Πέπε, Ζοσέ Φόντε, Ραφαέλ Γκερέιρο – Μπερνάρντο Σίλβα, Ζοάο Μοουτίνιο, Αντριέν Σίλβα, Ζοάο Μάριο – Γκέδες, Κριστιάνο Ρονάλντο.