Ιαπωνία-Πολωνία: Θέλουν να “σφραγίσουν” την πρόκριση οι “Σαμουράϊ”

June 28, 2018
592 Views

Η Ιαπωνία αντιμετωπίζει την Πολωνία στη «Βόλγκογκραντ Αρένα» (17:00) για την τρίτη αγωνιστική του ογδόου ομίλου του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Η Ιαπωνία έχει μία νίκη και μία ισοπαλία απολογισμό στους αγώνες του ομίλου και σήμερα θέλει το “τρίποντο” ή την ισοπαλία για πάρει την πρόκριση στους “16” του Μουντιάλ.

Μπορεί να προκριθεί ακόμα και με ήττα, σε περίπτωση που δεν αναδειχθούν ισόπαλες Κολομβία και Σενεγάλη.

Επίσης, μπορεί να προκριθεί αυτόματα, σε περίπτωση που η Σενεγάλη επικρατήσει της Κολομβίας, ενώ υπάρχει και τρίτο σενάριο πρόκρισης σε περίπτωση δικής της ήττας.

Αν ηττηθεί με χαμηλότερο σκορ από την ήττα της Σενεγάλης, πάλι θα βρεθεί στους «16».

Από την άλλη, έχει δύο ήττες σε ισάριθμα παιχνίδια στη διοργάνωση της Ρωσίας.

Η Ιαπωνία αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 με τη Σενεγάλη στη δεύτερη αγωνιστική των ομίλων σε έναν πολύ καλό αγώνα.

Οι Σενεγαλέζοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και σε μία από τις πρώτες ευκαιρίες που δημιούργησαν στο παιχνίδι, κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 11’ του αγώνα.

Από εκεί και πέρα, η Ιαπωνία είχε τις ευκαιρίες και ισοφάρισε στο 34’ με ωραίο γκολ του Ινούι. Στο δεύτερο μέρος έγινε ξανά ισορροπημένο παιχνίδι με τους Αφρικανούς να σκοράρουν στο 71’ δείχνοντας έτοιμοι για τη νίκη. Παρόλα αυτά στο 78’ η Ιαπωνία εκμεταλλεύτηκε αδράνεια στην αντίπαλη άμυνα για να ισοφαρίσει για το τελικό 2-2.

Στα αγωνιστικά, ανοιχτό είναι το ενδεχόμενο αντικατάστασης του βασικού τερματοφύλακα Καβασίμα, λόγω των λαθών που έκανε στην ισοπαλία με τους Αφρικανούς.

Στην αντίπερα όχθη, η Πολωνία γνώρισε βαριά ήττα με 3-0 από την Κολομβία στον αγώνα της δεύτερης αγωνιστικής των ομίλων.

Από τα πρώτα λεπτά του αγώνα η Κολομβία ήταν ανώτερη και έδειχνε πως ήταν θέμα χρόνου να φτάσει στο γκολ που θα την έβαζε μπροστά στο σκορ. Αυτό, έγινε τελικά στο 40’ του αγώνα. Στο δεύτερο μέρος με την Πολωνία να ανεβαίνει και να αφήνει κενά στην άμυνά της, το έργο της Κολομβίας έγινε ακόμα πιο εύκολο. Στο 70’ ο Φαλκάο έκανε το 2-0 για να “καθαρίσει” το παιχνίδι και πέντε λεπτά αργότερα σε νέα αντεπίθεση ήρθε το 3-0 από τον Κουαδράδο για να διαμορφωθεί έτσι το τελικό αποτέλεσμα.

Στα αγωνιστικά, η Πολωνία αναμένεται να εμφανιστεί με αρκετές αλλαγές στην βασική της ενδεκάδα. Ο Καμίλ Γκλικ αναμένεται να είναι βασικός, καθώς πήρε κάποια λεπτά συμμετοχής απέναντι στην Κολομβία όταν και επέστρεψε από τον τραυματισμό του.

Πιθανή ενδεκάδα Ιαπωνίας (4-2-3-1): Καβασίμα – Σακάι, Γιοσίντα, Σότζι, Ναγκατομό – Χασέμπε, Σιμπασάκι – Χαραγκούτσι, Καγκάβα, Ινούι – Οσάκο

Πιθανή ενδεκάδα Πολωνίας (3-4-3): Σέζνι – Πίστσεκ, Γκλικ, Πάζνταν – Ρίμπους, Κριχόβιακ, Γκοράλσκι, Μπερεζίνσκι – Ζιελίνσκι, Γκροσίτσκι, Λεβαντόβσκι