Σερβία – Βραζιλία: “Μάχη” πρόκρισης στη Μόσχα

June 27, 2018
625 Views

Η Σερβία και η Βραζιλία “διασταυρώνουν τα ξίφη τους” στη Μόσχα (21:00) για την τρίτη αγωνιστική του πέμπτου ομίλου του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Η Σερβία έχει απολογισμό μία νίκη και μία ήττα στους ομίλους του Μουντιάλ. Οι “πλάβι” θέλουν την νίκη για να πάρουν την πρόκριση στους “16” της διοργάνωσης της Ρωσίας.

Θα προκριθούν και αν πάρουν ισοπαλία σε περίπτωση που η Ελβετία ηττηθεί με διαφορά τουλάχιστον δύο τερμάτων από την Κόστα Ρίκα, αλλά το συγκεκριμένο σενάριο συγκεντρώνει λίγες πιθανότητες.

Από την άλλη, η Βραζιλία έχει μία νίκη και μία ισοπαλία μέχρι τώρα στους ομίλους. Η “σελεσάο” θέλει να μην χάσει από την Σερβία για να πάρει το “εισιτήριο” για την επόμενη φάση της διοργάνωσης, καθώς προκρίνεται τόσο με νίκη όσο και με ισοπαλία. Παράλληλα, διεκδικεί και την πρώτη θέση του ομίλου.

Η Σερβία γνώρισε την ήττα με 2-1 από την Ελβετία την περασμένη  Παρασκευή για τη δεύτερη αγωνιστική. Αρχισε δυνατά, έβαλε γκολ στα πρώτα λεπτά, έδειχνε σταθερά ικανή στην ανάπτυξη ώστε να βρει φάση δεύτερου τέρματος, αλλά αμυντικά ουδέποτε βρήκε την σταθερότητα που θα ήθελε. Αφότου δέχτηκε την ισοφάριση στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου, σταδιακά έχανε την συνοχή της και μετά το 70’ αντιμετώπισε κινδύνους όταν έδινε χώρους και σε κόντρα στο 90’ δέχτηκε το γκολ της ήττας.

Στα αγωνιστικά, αναμένεται ξανά βασικός ως αριστερός μεσοεπιθετικός ο Αντέμ Λιάγιτς αντί του Φίλιπ Κόστιτς που δεν άρεσε απέναντι στην Ελβετία. Οι ποδοσφαιριστές της Σερβίας εκτιμούν πως δεν έχουν κάτι να χάσουν και ότι η Βραζιλία νιώθει περισσότερη πίεση.

Στην αντίπερα όχθη, η Βραζιλία νίκησε 2-0 την Κόστα Ρίκα την περασμένη Παρασκευή. Η “Σελεσάο” προβλημάτισε για ακόμα μία φορά με την εμφάνισή της αλλά με δύο γκολ στις καθυστερήσεις πήρε τη νίκη.

Στα αγωνιστικά, όλα δείχνουν ότι η ενδεκάδα που άρχισε το παιχνίδι με την Κόστα Ρίκα θα αρχίσει και σήμερα.

Ο δεξιός μπακ Ντανίλο δεν θα επιστρέψει στην ενδεκάδα, παραμένει τραυματίας, οπότε ο Φάγκνερ θα παραμείνει σε αυτή. Νοκ άουτ με τραυματισμό ο ακραίος μεσοεπιθετικός Ντάγκλας Κόστα, αλλά δεν είναι βασικός. Μάλιστα, ίσως χάσει όλο το υπόλοιπο της διοργάνωσης.

Πιθανή ενδεκάδα Σερβίας (4-3-3): Στόικοβιτς – Ιβάνοβιτς, Μιλένκοβιτς, Τόσιτς, Κολάροφ – Μάτιτς, Μιλιβόγεβιτς, Μλίνκοβιτς-Σάβιτς – Κόστιτς, Μίτροβιτς, Τάντιτς

Πιθανή ενδεκάδα Βραζιλίας (4-1-4-1): Άλισον – Φάγκνερ, Τιάγκο Σίλβα, Μιράντα, Μαρσέλο – Κασεμίρο – Γουΐλιαν, Παουλίνιο, Κουτίνιο, Νέιμαρ – Ζεσούς