Πολωνία – Κολομβία: Μετά τις γκέλες στην πρεμιέρα θέλουν την πρώτη νίκη

June 24, 2018
724 Views

Η Πολωνία και η Κολομβία αναμετρώνται για τη δεύτερη αγωνιστική του όγδοου ομίλου του Παγκοσμίου Κυπέλλου που διεξάγεται στο «Καζάν Αρένα» (21:00).

Αμφότερες οι δύο ομάδες μετά τις ήττες τους στην πρώτη αγωνιστική βρίσκονται με την πλάτη στον τοίχο και σήμερα θέλουν τη νίκη για να μείνουν ζωντανές στο “κυνήγι” της πρόκρισης στους “16” του Μουντιάλ.

Η Πολωνία ηττήθηκε 2-1 από τη Σενεγάλη στην πρεμιέρα της στη διοργάνωση της Ρωσίας.

Παρά το γεγονός πως ήταν φαβορί η Πολωνία έχασε από τη Σενεγάλη. Μάλιστα, βρέθηκε με δύο τέρματα πίσω στο σκορ και λίγα λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης απλά κατάφερε να μειώσει το σκορ. Βέβαια κάθε γκολ έχει την αξία του στο Μουντιάλ, καθώς μπορεί να παίξει ρόλο σε περίπτωση ισοβαθμίας.

Στα αγωνιστικά, ο Καμίλ Γκλικ επέστρεψε στις προπονήσεις, ωστόσο ακόμα δεν θα είναι έτοιμος να αγωνιστεί στην αναμέτρηση της δεύτερης αγωνιστικής με τους Κολομβιανούς.

Στην αντίπερα όχθη, η Κολομβία γνώρισε την ήττα με 2-1 από την Ιαπωνία την πρώτη αγωνιστική.

Η Κολομβία μπορεί να χαρακτηριστεί άτυχη, καθώς από τα πρώτα λεπτά του αγώνα, όλα πήγαν στραβά. Μόλις στο τρίτο λεπτό της αναμέτρησης παραχώρησε πέναλτι και έμεινε με παίκτη λιγότερο. Από αυτό έμεινε πίσω στο σκορ για να βγάλει άμεσα αντίδραση και να φτάσει στην ισοφάριση λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου. Ωστόσο, στο 73΄ δέχτηκε δεύτερο τέρμα έτσι δεν κατάφερε να ξεκινήσει τις υποχρεώσεις της στο Μουντιάλ με θετικό αποτέλεσμα.

Εκτός ενδεκάδας θα βρεθεί ο βασικός μέσος Κάρλος Σάντσες που αποβλήθηκε στο πρώτο παιχνίδι με τη Σενεγάλη. Κανονικά στην ενδεκάδα αναμένεται να επιστρέψει ο Χάμες Ροντρίγκες.

Πιθανή ενδεκάδα Πολωνίας (3-4-3): Σέζνι – Πίστσεκ, Γκλικ, Πάζνταν – Ρίμπους, Κριχόβιακ, Γκοράλσκι, Μπερεζίνσκι – Ζιελίνσκι, Γκροσίτσκι, Λεβαντόβσκι

Πιθανή ενδεκάδα Κολομβίας (4-2-3-1): Οσπίνα – Αρίας, Ζαπάτα, Μουρίγιο, Μόχικα – Αγκιλάρ, Μπάριος – Κουαρδάδο, Χάμες Ροντρίγκεζ, Μουριέλ – Φαλκάο