Ιαπωνία – Σενεγάλη: Αμφίρροπη μάχη στο Εκατερίνμπουργκ

June 24, 2018
725 Views

Η Ιαπωνία και η Σενεγάλη κοντράρονται σε αγώνα για τη δεύτερη αγωνιστική του ογδόου ομίλου του Παγκοσμίου Κυπέλλου που διεξάγεται στο «Εκατερίνμπουργκ Αρένα» (18:00).

Αμφότερες οι δύο ομάδες στην πρώτη αγωνιστική έκαναν την έκπληξη και πήραν νίκες κόντρα στα φαβορί του ομίλου και έχουν αυξήσει κατακόρυφα τις ελπίδες τους για πρόκριση στους “16” του Μουντιάλ.

Σήμερα θα προσπαθήσουν να κάνουν ένα ακόμα βήμα για να πάρουν το “εισιτήριο” για την επόμενη φάση.

Η Ιαπωνία νίκησε 2-1 την Κολομβία στην πρεμιέρα της στο Μουντιάλ της Ρωσίας.

Εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο το γεγονός πως η αντίπαλός της έμεινε με παίχτη λιγότερο μόλις από το τρίτο λεπτό του αγώνα όταν και κέρδισε το πέναλτι. Τρία λεπτά αργότερα άνοιξε το σκορ με τον Καγκάβα, ωστόσο μετά το προβάδισμά της δεν έκανε την καλύτερη δυνατή διαχείριση και ισοφαρίστηκε λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου. Τελικά πήρε τη νίκη με γκολ στο 73΄.

Ο Οσάκο αναμένεται να διατηρηθεί στην κορυφή της επίθεσης με τον Καγκάβα να είναι από πίσω του προσπαθώντας να δημιουργήσει προβλήματα στην αμυντική λειτουργία της Σενεγάλης.

Στην αντίπερα όχθη, η Σενεγάλη κέρδισε 2-1 την Πολωνία την πρώτη αγωνιστική. Έκανε πολύ έξυπνο παιχνίδι στην πρεμιέρα του Μουντιάλ για να φτάσει έτσι στη νίκη απέναντι στην Πολωνία. Μπήκε με αμυντικούς προσανατολισμούς με στόχο να μη δεχτεί το γκολ και να μπορέσει να εκμεταλλευτεί τις στημένες φάσεις και τις αντεπιθέσεις της και κατάφερε να κάνει την έκπληξη.

Οι Νιάνγκ και Ντιούφ αναμένεται να είναι στην επίθεση με τον Μανέ να βρίσκεται σε ρόλο ελεύθερου πίσω τους.

Πιθανή ενδεκάδα Ιαπωνίας (4-2-3-1): Καβασίμα – Σακάι, Γιοσίντα, Σότζι, Ναγκατομό – Χασέμπε, Σιμπασάκι – Χαραγκούτσι, Καγκάβα, Ινούι – Οσάκο

Πιθανή ενδεκάδα Σενεγάλης (4-4-2): Κ. Ντιαγέ – Γουάγκ, Σανέ, Κουλιμπαλί, Γκασάμα – Σαρ, Εντιαγέ, Γκουγιέ, Μανέ – Νιάνγκ, Ντιούφ