Νότια Κορέα – Μεξικό: Οι “σομπρέρος” θέλουν να “σφραγίσουν” την πρόκριση

June 23, 2018
809 Views

Η Νότια Κορέα και το Μεξικό κοντράρονται σε αγώνα για τη δεύτερη αγωνιστική του έκτου ομίλου του Παγκοσμίου Κυπέλλου, που θα διεξαχθεί στο «Ροστόφ Αρένα» στην πόλη Ροστόφ (18:00).

Το Μεξικό θέλει να πετύχει τη δεύτερη νίκη του σε ισάριθμους αγώνες στον όμιλο, προκειμένου να “σφραγίσει” την πρόκριση στους “16”. Από την άλλη, η Νότια Κορέα θέλει τη νίκη για να μείνει ζωντανή στο “κυνήγι” της πρόκρισης στην επόμενη φάση.

Η Νότια Κορέα ηττήθηκε 1-0 από τη Σουηδία στον αγώνα την πρεμιέρας την περασμένη Δευτέρα. Σε παιχνίδι ισορροπημένο αδυνατούσε να δημιουργήσει ευκαιρίες στην αντίπαλη περιοχή, κάτι που φάνηκε και στα προκριματικά.

Στα αγωνιστικά, η νέα απώλεια είναι ο βασικός αριστερός μπακ Γου-χο Παρκ που υπέστη θλάση στους προσαγωγούς απέναντι στην Σουηδία. Ο Μιν-γου Κιμ που πήρε την θέση του μετά τον τραυματισμό αναμένεται να βρεθεί τώρα στο αρχικό σχήμα.

Στην αντίπερα όχθη, το Μεξικό νίκησε με 1-0 την Γερμανία την περασμένη Κυριακή στην έναρξη των παιχνιδιών της στο Παγκόσμιο Κύπελλο.

Σταθερή αμυντικά στο πρώτο ημίχρονο, καλή στις αντεπιθέσεις, δίκαια προηγήθηκε και από δική της αδυναμία έβαλε μόνο ένα γκολ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ήταν αρκετά παθητική, αλλά δεν απειλήθηκε παρά σε δύο φάσεις και κράτησε το προβάδισμά της ως το τέλος.

Οι “σομπρέρος” δεν αντιμετωπίζουν κάποιο αγωνιστικό πρόβλημα.

Πιθανή ενδεκάδα Νότιας Κορέας (4-4-2): Χιγιούν Γου – Γιονγκ, Γιουνγκουόν, Χυονσού, Γιουχό – Σουνγεουνέγκ, Γουγιόνγκ, Χιτσάν, Τζαεούνγκ – Σεουνγκ Γου, Χεούνγκ Μιν

Πιθανή ενδεκάδα Μεξικού (4-3-3): Οτσόα – Άλβαρες, Σαλσέδο, Μορένο, Λαγιούν – Ερέρα, Γκουαρδάδο, Βέλα – Κορόνα, Ερνάντες, Λοσάνο