Ρωσία – Αίγυπτος: Μεγάλη μάχη στην Αγία Πετρούπολη

June 19, 2018
578 Views

Η Ρωσία αντιμετωπίζει την Αίγυπτο σε αναμέτρηση για την δεύτερη αγωνιστική του πρώτου ομίλου του Παγκοσμίου Κυπέλλου που θα διεξαχθεί στο «Κρεστόφσκι» της Αγίας Πετρούπολης (21:00).

Η οικοδέσποινα Ρωσία συνέτριψε τη Σαουδική Αραβία, στην πρεμιέρα της στο Μουντιάλ, την περασμένη Πέμπτη. Έχασε πολύ νωρίς με τραυματισμό τον Άλαν Τζαγκόεφ, δεν επηρεάστηκε, πέρασε σε πιο κεντρικό ρόλο ο Αλεκσάνταρ Γκολόβιν, κυριάρχησε, απειλήθηκε ελάχιστα και έφτασε σε μία πολύ άνετη επικράτηση.

Μάλιστα, σταμάτησε ένα σερί εφτά νικών χωρίς νίκη (τέσσερις ήττες, τρεις ισοπαλίες) και έκανε ιδανικό ποδαρικό στη διοργάνωση που φιλοξενεί, έστω και αν συνάντησε ελάχιστη αντίσταση.

Ο ακραίος επιθετικός Ντένις Τσερίσεφ, ο οποίος μπήκε ως αλλαγή αντί του Τζαγκόεφ και πέτυχε δύο γκολ, κέρδισε με το σπαθί του μια θέση στην ενδεκάδα, με τον Γκολόβιν να παίζει πιο κεντρικά, κάτι που αποδεδειγμένα ευνοεί και τον ίδιο και την ομάδα, αφού στην πρεμιέρα είχε ένα γκολ και δύο ασίστ.

Στην αντίπερα όχθη, η Αίγυπτος ηττήθηκε με 1-0 από την Ουρουγουάη, στην πρεμιέρα της στο Μουντιάλ, την περασμένη Παρασκευή.

Ήταν ανταγωνιστική σε όλο το 90λεπτο, άντεξε χάρη στις αποκρούσεις του τερματοφύλακά της, δεν είχε πολλές ευκαιρίες για να σκοράρει, δέχθηκε γκολ στις καθυστερήσεις από στατική φάση και γνώρισε τελικά την ήττα.

Σήμερα ο προπονητής της Αιγύπτου Έκτορ Ραούλ Κούπερ θα έχει στην διάθεσή του τον Μοχάμεντ Σαλάχ, ο οποίος δεν έπαιξε στην πρεμιέρα λόγω του τραυματισμού του στον αριστερό ώμο.

Πιθανή ενδεκάδα Ρωσίας (4-3-2-1): Ακινφέεφ – Φερνάντες, Κουτέποφ, Ιγκνάσεβιτς, Ζιρκόφ – Ζόμπνιν, Γκαζίνσκι, Κουζιάεφ – Γκολόβιν, Τσερίσεφ – Σμολόφ.

Πιθανή ενδεκάδα Αιγύπτου (4-4-2): Ελ Σεναουΐ – Γκαμπρ, Χεγκάζι, Φατί, Αμπντελσαφί – Χαμέντ (ή Μορσί), Ελ Νενί, Τρεζεγκέ, Αλ Σαΐντ – Σαλάχ, Μοσέν.