Iπποδρομίες Νοτίου Αφρικής 17-2-2017: Εκτιμήσεις και Προγνωστικά

February 17, 2017
601 Views

Σε 2 γεμάτα προγράμματα από τη Ν.Α θα έχουν την δυνατότητα να στοιχηματίσουν οι Έλληνες φίλιπποι.Πρόκειται γιά κούρσες πού ως συνήθως συγκεντρώνουν στοιχηματικό ενδιαφέρον,καθώς πάντοτε έχουμε μεγάλες εκπλήξεις και μπορούμε με λίγα χρήματα να διεκδικήσουμε πολλά πού είναι το ζητούμενο.

ΚΩΔ. ΙΠΠΟΔΡ. RACE ΩΡΑ  ΣΚΟΡ 3 ΣΚΟΡ 4 ΣΚΟΡ 6 ΣΥΝΘΕΤΟ

011 FAIRVIEW 1 12:35 011-012-013 011-012

012 FAIRVIEW 2 13:05 012-013-014 012-013

013 FAIRVIEW 3 13:35 013-014-016 013-014

014 FAIRVIEW 4 14:10 014-016-018 014-016

016 FAIRVIEW 5 14:40 016-018-020 016-018-020-022 016-018

018 FAIRVIEW 6 15:15 018-020-022 018-020

020 FAIRVIEW 7 15:55 020-022

022 FAIRVIEW 8 16:35

030 GREYVILLE 1 18:30 030-031-032 030-031

031 GREYVILLE 2 18:50 031-032-033 031-032

032 GREYVILLE 3 19:10 032-033-034 032-033-034-035-036-037 032-033

033 GREYVILLE 4 19:30 033-034-035 033-034-035-036 033-034

034 GREYVILLE 5 19:50 034-035-036 034-035

035 GREYVILLE 6 20:10 035-036-037 035-036

036 GREYVILLE 7 20:30 036-037

037 GREYVILLE 8 20:50

011 – 12:35: 4.350 €
FAIRVIEW Επίπεδη Race 1 – 1600m
N° ΙΠΠΟΣ ST ΦΥΛΟ ΕΤΩΝ ΑΝΑΒΑΤΗΣ Kg ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ ΦΟΡΜΑ

1 KATIE DUBOIS 3 Θ 3 G Lerena 60 Justin Snaith 436

2 STANLEY’S LAST 10 Θ 3 A Domeyer 60 Alan Greeff 239

3 MISS ZENOBIA 6 Θ 3 C Murray 60 Corne Spies 934

4 BANKS HIDEAL 8 Θ 3 * L Hewitson 60 Yvette Bremner 640

5 EARTHFLIGHT 4 Θ 3 J P v’d Merwe 60 Gavin Smith 993

6 NINE WEST 5 Θ 3 T Gould 60 Alan Greeff 843

7 PRETTY WOMAN 13 Θ 3 L Mxothwa 60 Grant Paddock 980

8 ASPEN FIRE 1 Θ 4 M Thackeray 60 D A McKenzie 242

9 MISCHIEVIOUS 7 Θ 3 R Munger 60 Yvette Bremner 408

10 HUNTING GIRL 12 Θ 3 E Webber 60 D A McKenzie 080

11 CLARETA 2 Θ 3 R Danielson 60 Dorrie Sham 799

12 LOOKAMEE 9 Θ 4 S Khathi 60 Grant Paddock 005

13 OFF PISTE 11 Θ 3 X Ndlovu 60 Alan Greeff 000

ΠΡΟΤ:8-5-3-2
012 – 13:05: 4.700 €
FAIRVIEW Επίπεδη Race 2 – 1800m
N° ΙΠΠΟΣ ST ΦΥΛΟ ΕΤΩΝ ΑΝΑΒΑΤΗΣ Kg ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ ΦΟΡΜΑ

1 KING OF THE RALLY 8 Α 3 G Lerena 60 Justin Snaith 119

2 PIONEER SPIRIT 6 Ε 5 * L Tarentaal -4 kg 60 Jacques Strydom 873

3 THE STONES 3 Ε 5 C Murray 59 Tara Laing 238

4 GALAO 5 Ε 5 L Mxothwa 58 Justin Snaith 164

5 JEREMY 9 Ε 4 * L Hewitson 58 Yvette Bremner 769

6 SEATTLE SWING 2 Ε 4 J P v’d Merwe 57 Gavin Smith 046

7 WESTERN WU 4 Ε 6 X Ndlovu 55 Alan Greeff 357

8 BOLLEMAKIESIE 7 Ε 3 M Thackeray 54 Corne Spies 332

9 NETHERBY HALL 1 Ε 5 R Danielson 53.5 Dorrie Sham 765

10 MING WARRIOR 10 Ε 8 A Andrews 52 Jacques Strydom 606

ΠΡΟΤ:1-4-2-8
013 – 13:35: 6.500 €
FAIRVIEW Επίπεδη Race 3 – 2000m
N° ΙΠΠΟΣ ST ΦΥΛΟ ΕΤΩΝ ΑΝΑΒΑΤΗΣ Kg ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ ΦΟΡΜΑ

1 ALGHADEER 1 Ε 5 L Mxothwa 60 Grant Paddock 382

2 DRILL SARGEANT 2 Ε 8 C Murray 59 Tara Laing 208

3 ULTIMATE DOLLAR 3 Ε 5 G Lerena 58 Justin Snaith 804

4 CURRENT EVENT 8 Ε 7 A Andrews 56.5 Jacques Strydom 095

5 WELSH EMPEROR 5 Ε 4 A Domeyer 56.5 Alan Greeff 592

6 ROAD TO INDY 6 Ε 4 R Munger 55.5 Tara Laing 111

7 NOTTING HILL 4 Ε 5 M Thackeray 52 Dorrie Sham 193

8 SCENT 7 Ε 5 X Ndlovu 52 Alan Greeff 122

ΠΡΟΤ:6-7-1-8
014 – 14:10: 4.350 €
FAIRVIEW Επίπεδη Race 4 – 2000m
N° ΙΠΠΟΣ ST ΦΥΛΟ ΕΤΩΝ ΑΝΑΒΑΤΗΣ Kg ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ ΦΟΡΜΑ

1 MY WORD MY BOND 2 Ε 3 G Lerena 60 Justin Snaith 063

2 MUSTANGMILLIONAIRE 7 Ε 3 R Munger 60 Yvette Bremner 430

3 VIDA FELLA 10 Ε 3 R Danielson 60 Dorrie Sham 584

4 WARREN PLACE 5 Ε 4 A Domeyer 60 Alan Greeff 634

5 COUNT RED 6 Ε 4 S Naidoo 60 Sharon B Kotzen 662

6 MAMBO’S IN TOWN 1 Α 3 * L Hewitson 60 Yvette Bremner 960

7 MESSAGEINABOTTLE 3 Ε 6 A Andrews 60 Jacques Strydom 555

8 BONGANI 9 Α 3 * L Tarentaal -4 kg 60 Gavin Smith 095

9 CALL THE CAPTAIN 11 Ε 6 K Minnie 60 Hekkie Strydom 506

10 ALOXXI 8 Θ 5 L Mxothwa 56.5 Grant Paddock 906

11 STRUT YOUR STUFF 4 Θ 4 X Ndlovu 56.5 Alan Greeff 897

ΠΡΟΤ:4-5-2-1
016 – 14:40: 4.350 €
FAIRVIEW Επίπεδη Race 5 – 1000m
N° ΙΠΠΟΣ ST ΦΥΛΟ ΕΤΩΝ ΑΝΑΒΑΤΗΣ Kg ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ ΦΟΡΜΑ

1 LADY WILLOW 15 Θ 3 T Gould 60 Corne Spies 180

2 CHENNAI SPICE 1 Ε 4 J P v’d Merwe 60 Gavin Smith 920

3 SILVER BANSHEE 10 Θ 4 C Murray 60 Yvette Bremner 446

4 SUGAR FROSTED 9 Θ 4 * L Hewitson 60 Yvette Bremner 094

5 AUDITORIUM 8 Ε 4 M Thackeray 59 Dorrie Sham 906

6 BAAHIR 14 Ε 4 R Danielson 58.5 Dorrie Sham 284

7 LAVENTELHAAN 2 Ε 3 L Mxothwa 55.5 Corne Spies 070

8 PEPE LE PEW 4 Ε 3 R Munger 55.5 Yvette Bremner 007

9 GALAXY KING 3 Ε 4 A Andrews 54.5 Jacques Strydom 000

10 TALCA 12 Ε 5 K Minnie 54.5 Hekkie Strydom 091

11 DAME HAMILTON 7 Θ 4 N Patel 54 Yvette Bremner 786

12 ORACLE KINGDOM 6 Ε 4 D Bogaleboile 53 Jacques Strydom 700

13 ROCK OF VICTORY 13 Ε 4 * L Tarentaal -4 kg 52 Gavin Smith 440

14 VERLAINE 11 Ε 6 S Naidoo 52 Gavin Smith 950

15 DUKES DRIFT 5 Ε 4 E Webber 52 D A McKenzie 000

ΠΡΟΤ:6-2-10-4
018 – 15:15: 4.350 €
FAIRVIEW Επίπεδη Race 6 – 1000m
N° ΙΠΠΟΣ ST ΦΥΛΟ ΕΤΩΝ ΑΝΑΒΑΤΗΣ Kg ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ ΦΟΡΜΑ

1 GRACI MAY 12 Θ 3 R Danielson 60 Dorrie Sham 561

2 ELUSIVE ROSE 14 Θ 4 T Gould 59 Alan Greeff 457

3 CAPRICE DES DIEUX                    ΔΙΑΓΡΑΦΗ 584

4 LA MANGA 5 Θ 5 R Munger 58.5 D A McKenzie 698

5 ZANZIBAR BEAT 10 Θ 4 A Domeyer 58.5 Alan Greeff 093

6 SILVA KEY 2 Θ 3 S Naidoo 56 Yvette Bremner 950

7 CHAPEL QUEEN 7 Θ 4 E Webber 56 D A McKenzie 770

8 INTISARA 3 Θ 3 C Murray 55.5 Corne Spies 070

9 GALADRIEL 8 Θ 4 J P v’d Merwe 55 Gavin Smith 923

10 PRAIRIE ROSE 13 Θ 4 * L Hewitson 54.5 Yvette Bremner 005

11 FRENNI 6 Θ 4 L Mxothwa 53 D A McKenzie 670

12 SUPA-U 1 Θ 4 M Thackeray 53 D A McKenzie 846

13 CHELSEA 11 Θ 6 N Patel 52 Gavin Smith 090

14 ROCKING DONNA 9 Θ 4 * L Tarentaal -4 kg 52 Gavin Smith 000

ΠΡΟΤ:1-2-5-9
020 – 15:55: 5.250 €
FAIRVIEW Επίπεδη Race 7 – 1400m
N° ΙΠΠΟΣ ST ΦΥΛΟ ΕΤΩΝ ΑΝΑΒΑΤΗΣ Kg ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ ΦΟΡΜΑ

1 HURRICANE SHELLEY 2 Θ 3 A Domeyer 60 Alan Greeff 132

2 STAR BURST GALAXY 3 Θ 3 C Murray 58 Tara Laing 221

3 THE MERRY WIDOW 7 Θ 3 G Lerena 58 Justin Snaith 802

4 AUDRIE DO 5 Θ 3 R Munger 56 Dorrie Sham 221

5 CHIT CHAT 4 Θ 3 L Mxothwa 56 Sharon B Kotzen 121

6 SEATTLE BURNING 6 Θ 3 T Gould 56 Alan Greeff 831

7 LET HER FLY 8 Θ 3 R Danielson 56 Dorrie Sham 211

8 CANDY CRUSH 1 Θ 3 * L Hewitson 54 Yvette Bremner 933

9 VICTORIA COLLEGE 9 Θ 3 J P v’d Merwe 54 Tara Laing 252

ΠΡΟΤ:2-5-7-4
022 – 16:35: 4.350 €
FAIRVIEW Επίπεδη Race 8 – 1600m
N° ΙΠΠΟΣ ST ΦΥΛΟ ΕΤΩΝ ΑΝΑΒΑΤΗΣ Kg ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ ΦΟΡΜΑ

1 ANOTHER NIGHT 14 Θ 3 A Domeyer 60 Alan Greeff 623

2 BELLE OF CROOM 6 Θ 4 D Bogaleboile 60 Jacques Strydom 800

3 MISRISTOCRAT 10 Θ 4 S Naidoo 60 Gavin Smith 070

4 KELLIE FIRTH 8 Θ 4 G Lerena 59.5 Justin Snaith 784

5 VILLANELLE 5 Θ 3 L Mxothwa 59 Grant Paddock 107

6 OASIS QUEEN 2 Θ 3 K Minnie 58.5 Hekkie Strydom 060

7 VITORIA 7 Θ 5 * L Hewitson 58 Yvette Bremner 870

8 ZAIDA 11 Θ 4 C Murray 58 Yvette Bremner 308

9 CAROLE BOUQUET 9 Θ 5 R Danielson 57.5 Dorrie Sham 362

10 JUDS EXPRESS 13 Θ 4 J P v’d Merwe 56 Gavin Smith 800

11 ITSMYDARLIN 1 Θ 3 M Thackeray 53.5 Dorrie Sham 895

12 EYE THE COUNTESS 12 Θ 4 S Devoy 53 Jacques Strydom 700

13 THANDA 4 Θ 5 E Webber 52.5 D A McKenzie 600

14 RUBY DUCHESS 3 Θ 4 R Munger 52 George Uren 609

ΠΡΟΤ:9-11-1-4
030 – 18:30: 5.100 €
GREYVILLE Επίπεδη Race 1- 2000m
N° ΙΠΠΟΣ ST ΦΥΛΟ ΕΤΩΝ ΑΝΑΒΑΤΗΣ Kg ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ ΦΟΡΜΑ

1 PEACE AGAIN 1 Θ 5 T Godden 60.5 Lezeanne Forbes 404

2 MINDS EYE 10 Θ 3 S Veale 59.5 Dennis Drier 213

3 PEGGY’S DREAM 8 Θ 3 B Lerena 58.5 Paul Gadsby 212

4 PAINT THE WAY 5 Θ 3 W Kennedy 57.5 Gavin van Zyl 831

5 KINGS LADY 3 Θ 4 K de Melo 57 Duncan Howells 384

6 VALLANAUT 11 Θ 3 I Sturgeon 57 Doug Campbell 013

7 FASHION TALK               ΔΙΕΓΡΑΦΗ

8 UPPER ECHELON 4 Θ 5 G Wright 56 Andre Nel 160

9 FASHION SECRET 7 Θ 5 M Yeni 53 Colin Scott 035

10 HOTTEST TREND 6 Θ 3 J Samuel 52 Michael Miller 150

11 ROY’S EMBLEM 12 Θ 4 A Mgudlwa 52 Alyson Wright 098

12 TOPAZ RAIN 2 Θ 5 M Ntuli 52 Craig Eudey 684

ΠΡΟΤ:3-2-4-9
031 – 18:50: 5.600 €
GREYVILLE Επίπεδη Race 2-2000m
N° ΙΠΠΟΣ ST ΦΥΛΟ ΕΤΩΝ ΑΝΑΒΑΤΗΣ Kg ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ ΦΟΡΜΑ

1 ALL HONESTY 7 Θ 3 * D De Gouveia -2.5 kg 60 Gareth van Zyl 044

2 HANDS AT WORK 8 Θ 3 * A Arries -4 kg 60 Paul Gadsby 543

3 UNDER THE ROSE 4 Θ 3 * S Moodley -4 kg 60 Kumaran Naidoo 368

4 PINK PALACE 9 Θ 3 * C Bantam -4 kg 60 Michael Roberts 007

5 FRENCH TOAST 1 Θ 3 * L Burke -4 kg 60 Pat Lunn 844

6 SWEET CHESTNUT 5 Θ 4 * C Ngcobo 60 Alec Laird 445

7 CLASSY CHIC 2 Θ 4 * C Habib -1.5 kg 60 Kumaran Naidoo 865

8 FORGE MISTRESS 10 Θ 4 * K Ramsamy -2.5 kg 60 Greg & Karen Anthony 650

9 MAGIC MIST 6 Θ 3 * J Mphanya -4 kg 60 Belinda Impey 509

10 OBLIVION 3 Θ 4 * M Mjoka -4 kg 60 Tony Nassif 870

ΠΡΟΤ:2-1-5-6
032 – 19:10: 5.600 €
GREYVILLE Επίπεδη Race 3 -1600m
N° ΙΠΠΟΣ ST ΦΥΛΟ ΕΤΩΝ ΑΝΑΒΑΤΗΣ Kg ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ ΦΟΡΜΑ

1 SAZERAC 10 Θ 3 S Veale 60 Dennis Drier 526

2 MOSTARDA 9 Θ 3 W Kennedy 60 Gavin van Zyl 562

3 ROY’S PONY 7 Θ 3 B Lerena 60 Alyson Wright 244

4 TROPICAL WONDER 5 Θ 3 M Yeni 60 Ivan Moore 382

5 FLAMINGO VLEI 2 Θ 3 A Delpech 60 Alec Laird 345

6 QUALITY MATTERS 4 Θ 3 A Mgudlwa 60 Paul Gadsby 874

7 JUSTAJEWEL 8 Θ 4 K de Melo 60 Duncan Howells 564

8 STREETS OF GOLD 6 Θ 4 T Godden 60 Kumaran Naidoo 386

9 MARGOT                 ΔΙΕΓΡΑΦΗ

10 HONEYMOON 1 Θ 3 I Sturgeon 60 Michael Miller 090

ΠΡΟΤ:3-5-1-2
033 – 19:30 -: 5.100 €
GREYVILLE Επίπεδη Race 4- 1600m
N° ΙΠΠΟΣ ST ΦΥΛΟ ΕΤΩΝ ΑΝΑΒΑΤΗΣ Kg ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ ΦΟΡΜΑ

1 HALLOWED SPRING 3 Θ 3 * D De Gouveia -2.5 kg 60 Dennis Drier 989

2 SILVER INSPIRATION 7 Θ 5 * C Habib -1.5 kg 60 Chris Erasmus 602

3 ZADORA 6 Θ 3 * K Ramsamy -2.5 kg 57.5 Greg & Karen Anthony 575

4 GAVEA GIRL 4 Θ 4 * C Ngcobo 57 Alistair Gordon 440

5 ICHKERIA 2 Θ 4 * A Arries -4 kg 54.5 Craig Eudey 914

6 ROY’S DOLLAR 5 Θ 4 * C Bantam -4 kg 54.5 Lezeanne Forbes 996

7 TALES OF MAMBO 1 Θ 4 * M Mjoka -4 kg 54.5 Tony Nassif 970

8 EINA 8 Θ 5 * S Moodley -4 kg 52 Therese Mitchley 050

9 AVAST 9 Θ 4 * K Sakayi -4 kg 52 Therese Mitchley 700

ΠΡΟΤ:5-4-3-2
034 – 19:50 -: 6.400 €
GREYVILLE Επίπεδη Race 5 – 1600m
N° ΙΠΠΟΣ ST ΦΥΛΟ ΕΤΩΝ ΑΝΑΒΑΤΗΣ Kg ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ ΦΟΡΜΑ

1 CUTTING EDGE 5 Ε 4 S Brown 62 Dennis Bosch 427

2 WAY OF LIGHT 9 Ε 6 B Jacobson 62 Garth Puller 598

3 CANIGAO 6 Ε 4 M Winnaar 59.5 Dean Kannemeyer 990

4 CAPEL TOP 2 Ε 6 A Delpech 59 Dean Kannemeyer 162

5 HYAKU 3 Ε 5 S Veale 58.5 Sean Tarry 181

6 MUMSY’S JET 10 Ε 6 B Lerena 58 Alyson Wright 206

7 ROYAL ARMOUR 8 Ε 4 T Godden 58 Lezeanne Forbes 103

8 CAT IN COMMAND 12 Ε 6 A Mgudlwa 57 Pat Lunn 734

9 GINGERBREAD MAN 7 Ε 3 K de Melo 56 Duncan Howells 141

10 NIGHT SHADOW 13 Ε 5 W Kennedy 56 Gareth van Zyl 885

11 THIRTYTWO SQUADRON 1 Ε 5 M Yeni 56 Charles Laird 753

12 TUSCAN 11 Ε 7 J Samuel 56 Kumaran Naidoo 790

ΠΡΟΤ:9-5-1-4
035 – 20:10 -: 5.100 €
GREYVILLE Επίπεδη Race 6 – 1600m
N° ΙΠΠΟΣ ST ΦΥΛΟ ΕΤΩΝ ΑΝΑΒΑΤΗΣ Kg ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ ΦΟΡΜΑ

1 ROCKEFELLER 5 Ε 3 * C Bantam -4 kg 60 Charles Laird 401

2 WINTER’S COMING 7 Ε 4 * S Moodley -4 kg 58.5 Andre Nel 786

3 VIKING RED 4 Ε 3 * C Habib -1.5 kg 57 Frank Robinson 107

4 DALE HOUSE 1 Ε 4 * D De Gouveia -2.5 kg 57 Michael Roberts 318

5 INALA 3 Ε 5 * M Mjoka -4 kg 54.5 Michael Miller 009

6 WILLOUGHTON 2 Ε 5 * C Ngcobo 54.5 Doug Campbell 861

7 PATROCLUS 8 Ε 4 * A Arries -4 kg 53.5 Paul Gadsby 656

8 SINGH IS KING 6 Ε 4 * K Ramsamy -2.5 kg 52 Kumaran Naidoo 938

ΠΡΟΤ:4-3-6-1
036 – 20:30 -: 5.400 €
GREYVILLE Επίπεδη Race 7 – 1200m
N° ΙΠΠΟΣ ST ΦΥΛΟ ΕΤΩΝ ΑΝΑΒΑΤΗΣ Kg ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ ΦΟΡΜΑ

1 RESPECT AT BAY 10 Θ 5 S Brown 61 Garth Puller 514

2 PATH TO GLORY 9 Θ 3 W Kennedy 59 Gavin van Zyl 121

3 FLY PEG FLY 1 Θ 6 S Veale 59 Paul Gadsby 045

4 LOBELIA 5 Θ 4 T Godden 59 Lezeanne Forbes 600

5 OSTENTATION 6 Θ 5 B Lerena 59 Sean Tarry 131

6 DIAMOND IN THE SKY 2 Θ 3 A Delpech 57.5 Dennis Bosch 457

7 SEATOPS 3 Θ 3 K de Melo 57 Michael Roberts 690

8 ICY SPIRIT 4 Θ 4 A Mgudlwa 57 Alyson Wright 265

9 CATHERINEOFARAGON 7 Θ 4 G Wright 56.5 Alistair Gordon 211

10 PSALM 8 Θ 4 M Yeni 53.5 Doug Campbell 498

ΠΡΟΤ:2-3-9-5
037 – 20:50 -: 5.100 €
GREYVILLE Επίπεδη Race 8-1000m
N° ΙΠΠΟΣ ST ΦΥΛΟ ΕΤΩΝ ΑΝΑΒΑΤΗΣ Kg ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ ΦΟΡΜΑ

1 REGARDSTOBROADWAY 4 Θ 5 * D De Gouveia -2.5 kg 61 Dennis Bosch 347

2 CAPTAIN OF ROCK 7 Α 3 * S Moodley -4 kg 60.5 Charles Laird 721

3 JASON ARGO 2 Ε 4 * K Ramsamy -2.5 kg 60 Chris Erasmus 007

4 STRUMMER 6 Ε 4 * C Habib -1.5 kg 60 Doug Campbell 120

5 ROY ROYALE 8 Ε 7 * C Ngcobo 58.5 Alyson Wright 045

6 MR MCSTEAMY 3 Ε 4 * A Arries -4 kg 58 Garth Puller 371

7 RED APACHE 1 Ε 4 * C Bantam -4 kg 56 Gavin van Zyl 804

8 DELICIOUS DAMOWIN 5 Ε 6 * K Sakayi -4 kg 52 Kumaran Naidoo 474

9 SHARP SEATTLE 9 Ε 3 * M Mjoka -4 kg 52 Gavin van Zyl 952

ΠΡΟΤ:2-8-1-4