Σοκ από τον διασυρμό της Μπαρτσελόνα! (videos, photos)

February 15, 2017
717 Views

Στην «πόλη του φωτός» η Παρί Σεν Ζερμέν προκάλεσε «μπλακ άουτ» στην Μπαρτσελόνα. Και τη… σκόρπισε στους 4 ανέμους. Με καθολική υπεροχή, σε όλη τη διάρκεια του πρώτου αγώνα για τους «16» του Champions League, οι «πρωτευουσιάνοι» πέτυχαν 4 γκολ. Και έχουν «σφιχταγκαλιάσει» την πρόκριση τους στα προημιτελικά, για 5η συνεχόμενη χρονιά.

Εκτός και αν στον επαναληπτικό του «Καμπ Νου» (8/3) γίνουν «πράγματα και θαύματα». Μεγάλος πρωταγωνιστής των γηπεδούχων ο Άνχελ Ντι Μαρία που – ανήμερα των γενεθλίων του – πανηγύρισε δύο γκολ. Από μια φορά κούνησαν τα δίχτυα οι Γιούλιαν Ντράξλερ και Έντινσον Καβάνι. Η Μπαρτσελόνα ήταν ωσεί παρούσα στο «Parc des Princes». Δεν μπορούσε ούτε να αμυνθεί, ούτε να αναπτυχθεί και βέβαια ούτε να απειλήσει.

Λογικά λοιπόν οι παίχτες της, αποχώρησαν με σκυμένα κεφάλια. Έχοντας γνωρίσει «βαριά» ήττα με 4-0. Για τέταρτη φορά στην ευρωπαϊκή ιστορία των «μπλαουγκράνα». Η πρώτη ήταν το 1994 (στον τελικό της Αθήνας) από την Μίλαν. Η δεύτερη ήταν (για τη φάση των ομίλων) το 1997 από την Ντιναμό Κιέβου. Και μάλιστα στο «Καμπ Νου». Και η τρίτη το 2013 (στην ημιτελική φάση) από την Μπάγερν. Σήμερα (Τρίτη) έζησαν τον «εφιάλτη» για τέταρτη φορά. Όσα και τα γκολ που δέχτηκαν.

Ο Ουνάι Έμερι επέλεξε να παραταχθεί η ομάδα του για το εναρκτήριο λάκτισμα με αυτή τη σύνθεση:

Ο Λουίς Ενρίκε αποφάσισε η Μπαρτσελόνα ν’ αρχίσει με αυτή την 11άδα:

Η Παρί έδειξε με το… καλησπέρα τις διαθέσεις της. Στο 6′ ο Καβάνι (όντας οφ σάιντ) βρέθηκε μόνος του σε θέση μέσα αριστερά. Αλλά καθυστέρησε και το σουτ που έκανε κόντραρε ο Σέρτζι Ρομπέρτο. Στη συνέχεια ο Ντράξλερ έκανε νέο σουτ αλλά έστειλε την μπάλα πάνω από το δοκάρι.

Πέντε λεπτά αργότερα η γηπεδούχος είχε τριπλή ευκαιρία. Ο Ματουιντί έκανε το σουτ, από θέση μέσα αριστερά, αλλά ο Τερ Στέγκεν έδιωξε με το το δεξί χέρι. Το επόμενο σουτ έγινε από τον Ντι Μαρία και κόντραρε σε αμυντικό των Καταλανών. Η μπάλα έφτασε στον Καβάνι το σουτ του οποίου μπλόκαρε ο τερματοφύλακας των φιλοξενουμένων.

Η τρίτη ήταν και… φαρμακερή για την Μπαρτσελόνα. Στο 18′ ο Ντι Μαρία εκτέλεσε απ’ ευθείας φάουλ, με το αριστερό, λίγο έξω από την περιοχή. Έστειλε την μπάλα πάνω από το τείχος στην αριστερή γωνία του Τερ Στέγκεν που απλά παρακολούθησε την πορεία της προς τα δίχτυα. Έτσι ο Αργεντινός, εκτός των άλλων, έκανε το καλύτερο δώρο στον εαυτό του. Αφού σήμερα είχε γενέθλια.

Η πρώτη φορά και μοναδική φορά που η Μπαρτσελόνα, στο πρώτο ημίχρονο, έκανε αισθητή την παρουσία της ήταν στο 27′. Ο Μέσι βρήκε με κάθετη πάσα τον Αντρέ Γκόμες και εκείνος πλάσαρε. Αλλά ο Τραπ κατάφερε να αποκρούσει.

Στο 34′ ο Ντράξλερ, από θέση μέσα αριστερά, «χόρεψε» τον Σέρχι Ρομπέρτο. Και στη συνέχεια έκανε δυνατό σουτ. Αλλά ο Τερ Στέγκεν, στην «κλειστή» του γωνία απέκρουσε.

Έξι λεπτά μετά, όμως, ο Γερμανός της Παρί, δεν αστόχησε. Από θέση μέσα δεξιά, μετά από πάσα του Βεράτι που έκλεψε την μπάλα από τον Μέσι, έστειλε την μπάλα προς την αριστερή πλευρά της εστίας του ανήμπορου ν’ αντιδράσει συμπατριώτη του τερματοφύλακα στην Μπαρτσελόνα.

Και μόνο η διαφορά στις τελικές – 11 έναντι 2 – αρκεί για να γίνει κατανοητή ηεικόνα των δύο ομάδων, στο πρώτο ημίχρονο.

Όπως τελείωσε το πρώτο ημίχρονο έτσι άρχισε και το δεύτερο. Η Παρί να κυριαρχεί και η Μπαρτσελόνα να παραπαίει. Ήταν ζήτημα χρόνου λοιπόν και το τρίτο γκολ. Και αυτό συνέβη στο 55′. Και πάλι ο Ντι Μαρία – με την άνεση του – από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής, με αριστοτεχνικό πλασέ έστειλε την μπάλα στη δεξιά γωνία του Τερ Στέγκεν.

Ούτε το 3-0 «ξύπνησε» τους Καταλανούς. Έτσι δεν απέφυγαν και την 4η παραβίαση της εστίας τους. Ήταν το 72′. Ο Καβάνι – από πάσα του Μενιέ – βρέθηκε σε θέση μέσα δεξιά και με σουτ έστειλε την μπάλα στην αριστερή «κλειστή» γωνία του Τερ Στέγκεν.

Οι φιλοξενούμενοι – αφού η Παρί είχε «ρίξει» ταχύτητα – κατάφεραν να κάνουν δύο ευκαιρίες. Την πρώτη στο 79′. Όμως το κακό σουτ του Νεϊμάρ με το δεξί, μέσα από την περιοχή, έστειλε την μπάλα αρκετά έξω από το το αριστερό δοκάρι. Ήταν η πρώτη φάση της Μπαρτσελόνα στο δεύτερο ημίχρονο…

Πολύ κοντά στο γκολ έφτασε στο 83′. Από κεφαλιά πάσα του Πικέ – περίπου από τη αριστερή γωνία της μικρής περιοχής των γηπεδούχων – η μπάλα έφτασε στην άλλη πλευρά. Όπου ο Ουμτιτί μια… ανάσα από τη γραμμή έστειλε με το κεφάλι την μπάλα στο δεξί δοκάρι του Τραπ.

Με εξαιρετική εμφάνιση αλλά και επιβλητικό σκορ ο προπονητής στην Παρί, Ουνάι Έμερι, πανηγύρισε μόλις τη 2η νίκη του σε 24 αναμετρήσεις με την Μπαρτσελόνα. Τι νίκη όμως.

Παρί Σεν Ζερμέν: Τραπ, Κουρζάβα, Κιμπέμπε, Μαρκίνιος, Μενιέ, Ραμπιό, Βεράτι (70′ Ενκουκού ), Ματουιντί, Ντράξλερ (86′ Παστόρε), Ντι Μαρία (61′ Λούκας), Καβάνι

Μπαρτσελόνα: Τερ Στέγκεν, Ζόρντι Άλμπα, Σέρχι Ρομπέρτο, Πικέ, Ουμτιτί, Μπουσκέτς, Ινιέστα (73′ Ράκιτιτς), Αντρέ Γκόμες (58′ Ραφίνια), Σουάρες, Μέσι, Νεϊμάρ