Το ταμείο… των Ελλήνων του εξωτερικού

January 30, 2017
593 Views

Δύο γκολ, αυτό από τον Θανάση Παπάζογλου στο ντεμπούτο του με την Ρόντα (4-0 την Εξέλσιορ) και εκείνο του Αλέξανδρου Καρτάλη, που χάρισε τον βαθμό της ισοπαλίας (1-1)στην Ααλεν με την Βέχεν Βισμπάντεν, καλές εμφανίσεις αλλά και απουσίες διαμορφώνουν το παζλ της παρουσίας των Ελλήνων, που αγωνίζονται έξω από τα σύνορά μας.

Ντεμπούτο έκαναν ο Θανάσης Πέτσος με την Φούλαμ και ο Γιώργος Τζαβέλας με την Αλάνιασπορ, εξαιρετικές οι εμφανίσεις των δύο τερματοφυλάκων, Δημήτρη Κωνσταντόπουλου (Μίντλεσμπρο) και Ορρέστη Καρνέζη (Ουντινέζε), ερωτηματικά προκάλεσε η παραμονή του Κώστα Μανωλά σε όλη την διάρκεια της ήττας (3-2) που γνώρισε η Ρόμα στην Γένοβα από την Σαμπντόρια. Σήμερα αγωνίζεται η Μπενφίκα των Μήτρογλου και Σάμαρη στη Σετούμπαλ με την Βιτόρια.

Η παρουσία των Ελλήνων του εξωτερικού:

ΑΓΓΛΙΑ

Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ):Εκτός αποστολής.

Δημήτρης Κωνσταντόπουλος (Μίντλεσμπρο):Αγωνίστηκε σε όλη την διάρκεια του αγώνα με την Άκρινγκτον Στάνλεϊ (1-0) για το Κύπελλο.

Θανάσης Πέτσος (Φούλαμ):Έκανε ντεμπούτο με την Φούλαμ, μπαίνοντας αλλαγή στο 83, στη νίκη (4-1) επί της Χαλ στο Κύπελλο.

IΣΠΑΝΙΑ

Δημήτρης Σιόβας (Λεγανές):Στον πάγκο στην εντός έδρας ήττα (0-2) από την Θέλτα.

Παναγιώτης Κονέ (Γρανάδα):Εκτός αποστολής.

Νίκος Βέργος (Ρεάλ Β):Πέρασε αλλαγή στο 85ο λεπτό του της εντός έδρας ισοπαλίας (0-0) με την Θέμικα Κλαμπ

ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Ντόρτμουντ):Αγωνίστηκε σε όλη την διάρκεια της εκτός έδρας ισοπαλίας (1-1) με την Μάιντς.

Κυριάκος Παπαδόπουλος (Λειψία): Αγωνίστηκε σε όλη την διάρκεια της ήττα (3-1) από την Ινγκολστάντ.

Κωστας Σταφυλίδης (Άουγκσμπουργκ): Εκτός αποστολής.

Γιάννης Γκέλιος (Άουγκσμπουργκ):Εκτός αποστολής.

Δημήτρης Διαμαντάκος (Καρλσρούη):Ξεκίνησε βασικός , αλλά αντικαταστάθηκε (89) στη νίκη (3-2) επί της Αρμίνια Μπίλεφελντ.

Χάρης Μαυρίας (Καρλσρούη):Αγωνίστηκε σε όλη την διάρκεια της νίκης (3-2) με την Αρμίνια Μπίλεφελντ.

Τάσος Λαγός (Βίτσμπουργκερ Κίκερς):Εκτός αποστολής.

Αλέξανδρος Καρτάλης (Άαλεν):Πέρασε αλλαγή στο 79 και σκόραρε 6 λεπτά αργότερα , χαρίζοντας τον βαθμό της ισοπαλίας (1-1) με την Βέχεν Βισμπάντεν.

ΙΤΑΛΙΑ

Κώστας Μανωλάς (Ρόμα):Στον πάγκο στην ήττα (3-2) από την Σαμπντόρια στη Γένοβα.

Ορέστης Καρνέζης (Ουντινέζε):Εξαιρετικός στην νίκη (2-1) κόντρα στην Μίλαν.

Βασίλης Τοροσίδης (Μπολόνια):Πέρασε αλλαγή στο 90ο λεπτό της εκτός έδρας ισοπαλίας (1-1) με την Κάλιαρι.

Μάριος Οικονόμου (Μπολόνια):Αγωνίστηκε σε όλη την διάρκεια της εκτός έδρας ισοπαλίας (1-1) με την Κάλιαρι.

Παναγιώτης Ταχτσίδης (Κάλιαρι):Αγωνίστηκε σε όλη την διάρκεια της ισοπαλίας (1-1) με την Μπολόνια.

Βαγγέλης Μόρας (Μπάρι):Εκτός αποστολής.

Μιχάλης Ηλιάδης (Σαλερνιτάνα):Εκτός αποστολής.

Δημήτρης Σούνας (Μονόπολι):Εκτός αποστολής.

Αλέξανδρος Μουζακίτης (Μονόπολι):Εκτός αποστολής.

ΓΑΛΛΙΑ

Τάσος Δώνης (Νις):Στον πάγκο στη νίκη (3-1) επί της Γκινγκάμπ.

ΒΕΛΓΙΟ

Νίκος Καρέλης (Γκενκ):Εκτός αποστολής.

Γιώργος Γκαλίτσιος (Λόκερεν):Αγωνίστηκε 90 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα νίκη (2-1) από την Κορτράικ.

Σωτήρης Νίνης (Μαλίν):Εκτός αποστολής.

Δημήτρης Κολοβός (Μαλίν):Ξεκίνησε βασικός, αλλά αντικαταστάθηκε στο 63, στη νίκη (1-0) επί της Γκενκ.

Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά):Αγωνίστηκε 90 λεπτά στη νίκη (2-1) επί της Ζούλτε Βάρεγκεμ.

Δημήτρης Γούτας (Κορτράικ):Αγωνίστηκε 90 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (2-1) επί της Λόκερεν.

Μιχάλης Σηφάκης (Κορτράικ):Αγωνίστηκε σε όλη την διάρκεια της νίκης (2-1) με την Λόκερεν.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ

Κώστας Λάμπρου (Βίλεμ):Αγωνίστηκε 90 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (3-2) επί της Σπάρτα Ρότερνταμ.

Θανάσης Παπάζογλου (Ρόντα):Πέρασε αλλαγή στο 58′ και μετά από τέσσερα λεπτά, σημείωσε το τρίτο γκολ στη νίκη (4-0) επί της Εξέλσιορ.

Θανάσης Καραγκούνης (Τσβόλε):Εκτός αποστολής.

Παντελής Χατζηδιάκος (Άλκμααρ):Εκτός αποστολής.

ΣΚΟΤΙΑ

Γιώργος Σαρρής (Χάμιλτον):Εκτός αποστολής.

ΤΟΥΡΚΙΑ

Φάνης Γκέκας (Σίβασπορ):Αγωνίστηκε σε όλη την διάρκεια της ήττας (1-0) από την Μερσίν Ιντμανιουρντού.

Γιώργος Τζαβέλλας (Αλάνιασπορ):Αγωνίστηκε 90 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (2-1) από την Αντάλιασπορ.

ΣΑΟΥΔΙΚΗ ΑΡΑΒΙΑ

Γιάννης Φετφατζίδης (Αλ Αχλί): Ξεκίνησε βασικός, αλλά αντικαταστάθηκε στο 72 στη νίκη (3-1) επί της Αλ Σαμπάμπ.