Κολωνία – Λεβερκούζεν: Αφίρροπο γειτονικό ντέρμπι

December 21, 2016
1006 Views

Παιχνίδι με χαρακτήρα μεγάλου γειτονικού ντέρμπι για τη δέκατη έκτη αγωνιστική της πρώτης κατηγορίας του γερμανικού πρωταθλήματος στο «Rhein Energie Stadion», έδρα της Κολωνίας, σε απόσταση 19 χιλιομέτρων από την έδρα της Λέβερκουζεν.

ΡΕΠΟΡΤΑΖ ΚΟΛΩΝΙΑ

Η Κολωνία ήρθε ισόπαλη εκτός έδρας με 1-1 με τη Βέρντερ Βρέμης την προηγούμενη αγωνιστική. Ανώτερη για σαράντα λεπτά στο πρώτο ημίχρονο, σημείωσε μόνο ένα γκολ, μπορούσε να έχει βρει τουλάχιστον άλλο ένα. Δέχτηκε την ισοφάριση από μακρινό σουτ στο 40’ και λάθος του τερματοφύλακά της, γλίτωσε δεύτερο γκολ από το δοκάρι της στο 42’. Πήρε την πρωτοβουλία και στο δεύτερο ημίχρονο, μόνο σε μία φάση απειλήθηκε, απέτυχε όμως, να βρει ευστοχία στις τελικές ενέργειές της, δεν της δόθηκε και πέναλτι στο 89’.

Η ομάδα του Πέτερ Στέγκερ έμεινε για τέταρτη αγωνιστική άνευ νίκης (0-3-1) στο πρωτάθλημα και παρέμεινε πίσω από τις θέσεις που οδηγούν σε ευρωπαϊκή διοργάνωση. Για ακόμα μία φορά όμως, η απόδοσή της ήταν θετική. Πιο πολύ τις απουσίες και μερικώς την αστοχία της έχει πληρώσει. Συγκεντρωτικά λοιπόν, σε εφτά παιχνίδια ως γηπεδούχος έμεινε στην ισοπαλία, χωρίς να πείσει δημιουργικά, απέναντι σε αντιπάλους (Λειψία, Αουγκσμπουργκ) εξίσου καλά οργανωμένους και πειθαρχημένους τακτικά όσο η ίδια, δεν έχασε από την ποιοτικότερη Ντόρτμουντ, ενώ με αντιπάλους (Ντάρμσταντ, Φράιμπουργκ, Ινγκολσταντ, Αμβούργο) που αμυντικά έκαναν λάθη, πήρε τέσσερις σχετικά άνετες νίκες. Σε οκτώ εκτός έδρας παιχνίδια (2-3-3 το ρεκόρ της) έπαιξε αρκετά καλά και όμορφα εναντίον της μπάλας στα εφτά. Είχε αμυντική σταθερότητα, ενίοτε τύχη και κυνικότητα στις ευκαιρίες της. Οι ήττες ήρθαν στις λεπτομέρειες στο Βερολίνο, ένεκα γρήγορου εις βάρος της γκολ στη Φρανκφούρτη και ένεκα απουσιών και… στραβής ημέρας γενικώς στο Ζίνσχαϊμ.

Για το σημερινό παιχνίδι η Κολωνία έχει ως νέα απώλεια τον τιμωρημένο βασικό αμυντικό χαφ Χέγκερ. Είναι επίσης αμφίβολος ο αναπληρωματικός επιθετικός Γκιρασί. Τρίτο ματς στη σειρά χάνει ο βασικός δεξιός χαφ Ρίσε, πέμπτο ο βασικός αμυντικός χαφ Λέμαν, έκτο ο βασικός τερματοφύλακας Χορν, έβδομο ο αναπληρωματικός κεντρικός αμυντικός Μαρό συνεχίζει τις προπονήσεις αλλά κρίνεται ξανά ανέτοιμος, ένατο ο λογιζόμενος βασικός αριστερός μεσοεπιθετικός Μπίτενκουρτ. Εξέτισε ποινή αγωνιστικής ο αναπληρωματικός αμυντικός χαφ Εζτσάν.

ΛΕΒΕΡΚΟΥΖΕΝ

Η Λέβερκουζεν ηττήθηκε εντός έδρας με 2-1 από την Ινγκολσταντ την περασμένη αγωνιστική. Ανύπαρκτη δημιουργικά στο πρώτο ημίχρονο, με αδυναμίες αμυντικά στις αντεπιθέσεις και στις στημένες φάσεις, δίκαια βρέθηκε πίσω στο σκορ. Εμεινε με δέκα ποδοσφαιριστές στο 49’, ήταν σταθερά πιο κοντά στο να δεχτεί δεύτερο τέρμα, ισοφάρισε από δώρο της αντιπάλου της στο 63’, αλλά γρήγορα, και δίκαια, βρέθηκε ξανά πίσω στο σκορ. Μπορούσε να έχει δεχτεί και περισσότερα τέρματα.

Η ομάδα του Ρόγκερ Σμιντ έχασε το αήττητο τριών αναμετρήσεων στα επίσημα παιχνίδια της, και για πολλοστή φορά στη σεζόν, αποδείχτηκε αναξιόπιστη και ασόβαρη, σε αναμέτρηση όπου έφερε τον τίτλο του φαβορί. Μέχρι στιγμής εμφανίζεται καλή και τουλάχιστον ανταγωνιστική, αν όχι καλύτερη, απέναντι στις ισχυρές ομάδες, και απέναντι στις λιγότερο εμπορικές, έχει έλλειψη συγκέντρωσης και υποδεέστερη απόδοση, ειδικά αμυντικά, έχοντας πετάξει πολλούς βαθμούς. Στην τελευταία κατηγορία μπαίνει και το προτελευταίο της ματς στο Γκέλζενκιρχεν, όπου την «είδε» φαβορί από τη γρήγορη αποβολή, και πρακτικά, απέτυχε ξανά, παρ’ ότι νίκησε.

Οι φίλαθλοί της δεν έχουν άλλη υπομονή. Το απέδειξαν με τις ειρωνείες και τις αποδοκιμασίες τους τόσο κατά τη διάρκεια, όσο και μετά το τέλος του παιχνιδιού με την Ινγκολσταντ. Για πρώτη φορά μάλιστα, υπήρξαν και φωνές που ζητούσαν την απομάκρυνση του Ρόγκερ Σμιντ από την τεχνική ηγεσία. Μεταξύ μας, δεν είναι τόσο υπερβολικές. Ασφαλώς και έχει μερίδιο για την αγωνιστική εικόνα της Μπάγερ ο 49χρονος τεχνικός.

Για το σημερινό παιχνίδι η Λέβερκουζεν έχει ως νέα απώλεια τον τιμωρημένο βασικό αμυντικό χαφ Αράνγκις. Πέμπτο ματς στη σειρά χάνει ο ενίοτε βασικός μεσοεπιθετικός Φόλαντ, όγδοο ο λογιζόμενος βασικός δεξιός μπακ-χαφ Λαρς Μπέντερ, πολύ πιο μακρόχρονα απουσιάζει ο λογιζόμενος βασικός δεξιός μεσοεπιθετικός Μπελαράμπι. Είναι διαθέσιμοι μετά από απουσία παιχνιδιού ο ενίοτε βασικός επιθετικός Κίσλινγκ και ο βασικός δεξιός μπακ Χένρικς.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Πολύ δύσκολο παιχνίδι, σημείο με αξία και πιθανότητα το Over 2.5