Ιντερ – Λάτσιο: Δύσκολα θα χάσει η Λάτσιο

December 21, 2016
1000 Views

Αναμέτρηση για τη 18η αγωνιστική της Serie A που θα διεξαχθεί στο Τζουζέπε Μεάτσα, 479 χιλιόμετρα από το Ολίμπικο, έδρα της Λάτσιο.

ΙΝΤΕΡ

Πήγε στο Τσιτά Ντελ Τρικολόρε για να πάρει το διπλό και έφυγε με χαμόγελα. Η Ιντερ παρουσιάστηκε σοβαρή και συγκροτημένη, δεν άφησε τη γηπεδούχο να κάνει το παιχνίδι της και εκμεταλλεύτηκε τις απουσίες και την κούραση της αντιπάλου. Στο ξεκίνημα της επανάληψης με ένα σουτ του Καντρέβα προηγήθηκε 0-1, στη συνέχεια έπαιξε πιο προσεκτικά αλλά είχε τις ευκαιρίες να καθαρίσει το ματς, δεν το έκανε και το σκορ έμεινε ως το τέλος. Στις καθυστερήσεις έχασε με κόκκινη κάρτα τον Φελίπε Μέλο.

Φανερά ευχαριστημένος ήταν ο Στέφανο Πιόλι μετά το ματς. «Πρέπει να ανέβουμε στη βαθμολογία και γι αυτό κάθε ματς είναι για μας σημείο αναφοράς. Δεν αφήσαμε τη Σασουόλο να κάνει το παιχνίδι της» δήλωσε μετά τη λήξη και λίγο πολύ η εικόνα του ματς ήταν όπως την περιγράφει. Οι «νερατζούρι» πέτυχαν τη δεύτερη σερί νίκη τους στο πρωτάθλημα και έφτασαν τους 27 πόντους και την 7η θέση, κάτι που σημαίνει πως βρίσκεται σε απόσταση βολής από την Αταλάντα που έχει δύο παραπάνω. Έχουν ηττηθεί μόλις 1 φορά στα τελευταία 6 παιχνίδια τους ενώ μέσα στο Μεάτσα έχουν 6 σερί νίκες (4 στο πρωτάθλημα και 2 στο Γιουρόπα Λιγκ).

Με 3-4-2-1 θα παραταχθούν οι γηπεδούχοι που θα έχουν στην κορυφή της επίθεσης όπως πάντα τον Ικάρντι, ενώ πίσω του θα κινούνται οι Πέρισιτς και Εντερ. Τιμωρημένοι με 1 αγωνιστική είναι οι Μέλο (αμυντικός μέσος, 5/0) και Ζοάο Μάριο (μέσος, 14/1), τραυματίες οι Μεδέλ (αμυντικός μέσος, 10/0) και Ρανόκια (στόπερ, 5/0).

ΛΑΤΣΙΟ

Φιλοξένησε τη Φιορεντίνα στο Ολίμπικο με μοναδικό στόχο τη νίκη που θα τη διατηρούσε στην 3η θέση. Η Λάτσιο ήταν αυτή που πήρε τα ηνία του ματς και μετά από 23 λεπτά βρήκε το 1-0 με τον Κεϊτά. Το καθοριστικό σημείο στο ματς ήταν η εκπνοή του ημιχρόνου όταν με πέναλτι του Μπίγλια πέτυχε το 2-0, όμως στην επανάληψη η αντίπαλος αντέδρασε και στο 64’ δέχτηκε τη μείωση. Δεν άλλαξε κάτι παραπάνω ως το τέλος, όταν ο Ράντου με διαγώνιο σουτ έγραψε το τελικό 3-1.

«Παίξαμε το τέλειο παιχνίδι για 60 λεπτά και αν η Φιορεντίνα είχε μείνει με δέκα όπως έπρεπε, θα είχαμε καθαρίσει τη νίκη από το πρώτο ημίχρονο» δήλωσε μετά το ματς ο Σιμόνε Ιντσάγκι και είχε δίκιο. Η Λάτσιο ήταν πολύ καλή για μία ώρα, όταν δέχτηκε τη μείωση του σκορ έχασε λίγο τον προσανατολισμό της, πήρε όμως στο τέλος μία δίκαιη νίκη. Έφτασε δηλαδή τους 34 πόντους και φιγουράρει στην 3η θέση της βαθμολογίας, έχοντας προσπεράσει τη Μίλαν και ισοβαθμώντας με τη Νάπολι. Αξίζει επίσης να αναφέρω πως οι ρωμαίοι δεν έχουν ηττηθεί στα 5 τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια τους, με απολογισμό 3 νίκες και 2 ισοπαλίες.

Με 4-3-3 θα παίξει και πάλι η ομάδα του Ιντσάγκι, στην επίθεση θα δούμε τους Ιμόμπιλε, Κεϊτά και Φελίπε Άντερσον. Μοναδική απουσία αυτή του Πατρίκ (μπακ, 8/0).

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Παιχνίδι στο Under 2.5 και στο Χ2