Κόβεντρι Vs Σεφιλντ Γιουν.: Αξίζει μόνο η κόντρα στην Σέφιλντ

December 15, 2016
973 Views

Παιχνίδι στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής της League 1 που θα διεξαχθεί στο «Ricoh Arena», έδρα της Κόβεντρι, σε απόσταση 133 χιλιομέτρων από το «Bramal Lane», έδρα της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ.

ΚΟΒΕΝΤΡΙ

Η Κόβεντρι έχασε και από τη Σάουθεντ με 3-1 εκτός έδρας, σε ένα παιχνίδι που βρέθηκε να κυνηγάει στο σκορ από το έκτο λεπτό, δέχθηκε άλλα δύο γκολ σε πέντε λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο (64’, 69’), μειώνοντας απλά στο τελικό σκορ στο 89ο λεπτό. Αυτή ήταν η έκτη της ήττα στους οκτώ τελευταίους αγώνες, με τις πέντε να είναι σερί στο πρωτάθλημα, ενώ σε αυτό το διάστημα κέρδισε μόνο δύο ομάδες χαμηλότερης κατηγορίας για άλλους θεσμούς! Βρέθηκε λοιπόν πάλι εντός ζώνης υποβιβασμού, αλλά μπορεί να βγει από αυτήν, δεδομένου ότι παίζει νωρίτερα από τις άλλες ομάδες, ακόμη και με ισοπαλία απόψε.

Οι οπαδοί της «κράζουν» την διοίκηση και οργανώνουν διαμαρτυρίες, με τον υπηρεσιακό προπονητή της, Μαρκ Βένους, να χαρακτηρίζει την ομάδα του άρρωστη. Μάλιστα τα «έχωσε» και στους παίκτες του, τονίζοντας ότι σίγουρα χρειάζεται νέο προπονητή η ομάδα, αλλά θέλει και κάποιους νέους παίκτες. Ο ίδιος τόνισε πως πονάει που βλέπει την Κόβεντρι σε αυτή την κατάσταση, περνώντας την δυσκολότερη περίοδο της καριέρας του, αλλά ξεκαθάρισε πως δουλεύει 12 ώρες τη μέρα για να καταφέρει να αλλάξει το κλίμα.

Παραμένουν εκτός οι μακροχρόνια τραυματίες Κρις Στόουκς (αμυντικός), Ίβορ Λόουτον (μέσος) και οι πιο πρόσφατα χτυπημένοι Τζέιμι Στέρι (αμυντικός, 17Σ, 1Γ), Ράιαν Χέινς (αμυντικός, 6Σ, 3Γ), Κουάμε Τόμας (επιθετικός, 2Σ), χτύπησε στον προηγούμενο αγώνα και ο Λι Μπερτζ (τερματοφύλακας, 16Σ), που δύσκολα θα παίξει απόψε. Τιμωρημένος είναι ο Μπεν Στίβενσον (μέσος, 21Σ, 2Γ) που εκτίει την τελευταία από τις τρεις αγωνιστικές της ποινής του.

ΣΕΦΙΛΝΤ ΓΙΟΥΝ.

Η Σέφιλντ Γιουνάιτεντ κυριάρχησε σε όλο το παιχνίδι, αλλά σκόραρε τέσσερα γκολ στο δεύτερο ημίχρονο (52’, 54’, 60’, 77’), επικρατώντας άνετα με 4-0 εντός έδρας της Σουίντον. Επέστρεψε στις νίκες έπειτα από τρεις αγώνες, ούσα πάντα στις πρώτες θέσεις, σε απόσταση βολής από την πρώτη δυάδα που εξασφαλίζει απευθείας άνοδο, εκεί που μπορεί να βρεθεί αν κερδίσει απόψε. Μάλιστα σε περίπτωση νίκης της θα πιάσει στην κορυφή την Σκάνθορπ, αν και θα είναι δεύτερη λόγω χειρότερης διαφοράς τερμάτων (εκτός αν κερδίσει με 0-7 απόψε) και φυσικά με αγώνα περισσότερο.

Ο τεχνικός της, Κρις Γουάιλντερ, είπε πως η ομάδα του έπαιξε το ίδιο καλά στον τελευταίο αγώνα με τους προηγούμενους που δεν κέρδισε. Απλά αυτή τη φορά κατάφερε να εκμεταλλευτεί τις ευκαιρίες της, κάτι που ανεβάζει και την αυτοπεποίθηση των παικτών του, το οποίο ήταν φανερό εντός αγωνιστικού χώρου. Το ίδιο θέλει να δει και απόψε, θεωρώντας πως οι ποδοσφαιριστές του μπορούν να κερδίσουν οποιονδήποτε αντίπαλο και όλα τα αποτελέσματα τους εξαρτώνται κυρίως από τη δική τους απόδοση.

Μοναδικό πρόβλημα πλέον αποτελεί ο τραυματισμός του Χάρι Τσάπμαν (μέσος, 11Σ, 4Γ) ο οποίος μπήκε στο χειρουργείο και θα μείνει εκτός για περίπου τέσσερις μήνες.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ : Το 1Χ διαθέτει στοιχηματική αξία αλλά εμπεριέχει και ρίσκο