December 13, 2016
808 Views

Αναμέτρηση για την 16η αγωνιστική της Πρέμιερ Αγγλίας που θα διεξαχθεί στο «Goodison Park» έδρα Έβερτον και σε απόσταση 339 χλμ από το «Emirates» έδρα της Άρσεναλ.

ΕΒΕΡΤΟΝ

Συνεχίζει να προβληματίζει η Έβερτον που γνώρισε μια ακόμα ήττα στην έδρα της Γουότφορντ, με σκορ 3-2. Αν και προηγήθηκε νωρίς στο σκορ, ισοφαρίστηκε, για το 1-1 του πρώτου ημιχρόνου και δέχτηκε δύο ακόμα γκολ στην επανάληψη, για το 3-1. Το μόνο που κατάφερε στην συνέχεια, ήταν να μειώσει στο τελικό 3-2 στο 86’ με το δεύτερο γκολ του Λουκάκου.

Αρχίζει να μεγαλώνει η γκρίνια στο στρατόπεδο της Έβερτον. Το έχει πάρει χαμπάρι και ο Κούμαν και σε δηλώσεις του τονίζει πως ξέρει πως δεν είναι εύκολη η θέση του προπονητή στην Έβερτον. Παρόλα αυτά, τονίζει πως η ομάδα του μπορεί άμεσα να βγει από την κρίση.

Σε κακή αγωνιστική κατάσταση η Έβερτον, παραμένει πέντε σερί ματς χωρίς τρίποντο στο πρωτάθλημα. Στα 10 πιο πρόσφατα στην πρέμιερ, μετράει πέντε ήττες, τέσσερις ισοπαλίες και μόλις ένα τρίποντο. Εντός έδρας, παρότι είναι αήττητη φέτος σε εφτά ματς, στα τέσσερα τελευταία, μετράει τρεις ισοπαλίες.

Στα αγωνιστικά, δεν υπάρχουν νέα προβλήματα. Εκτός ο βασικός εξτρέμ Μπολάσι, εκφράζονται πως θα χάσει το υπόλοιπο της σεζόν. Από εκεί και πέρα, το αφεντικό της Έβερτον έχει μόνο μακροχρόνια απόντες.

ΑΡΣΕΝΑΛ

Έχει πάρει για τα καλά τα πάνω της η Άρσεναλ. Μια ακόμα νίκη εντός έδρας, επί της Στόουκ, με σκορ 3-1. Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, κατάφερε να ισοφαρίσει πριν βγει το ημίχρονο και με δύο τέρματα στην επανάληψη, να κάνει την ανατροπή και να φτάσει στην νίκη.

Ικανοποιημένος ο Βενγκέρ από την αντίδραση της ομάδας του και την νίκη. Σε δηλώσεις του τόνισε πως είχαν ένα διστακτικό ξεκίνημα στο ματς, στην συνέχεια όμως βρήκαν ρυθμό και έφτασαν δίκαια στην νίκη.

Σε εξαιρετική αγωνιστική κατάσταση η Άρσεναλ, έχει συμπληρώσει αισίως 14 ματς χωρίς ήττα στην πρέμιερ, με 10 νίκες και τέσσερις ισοπαλίες. Εξαιρετική μακριά από το σπίτι της, παραμένει αήττητη στην πρέμιερ μετά από εφτά ματς, με πέντε νίκες και δύο ισοπαλίες.

Χτύπησε το Σάββατο ο βασικός αμυντικός Μουστάφι και θα μείνει καιρό εκτός. Την θέση του στην βασική ενδεκάδα, αναμένεται να πάριε ο Γκάμπριελ. Εκτός και πάλι ο μέσος Άαρον Ράμσι. Από εκεί και πέρα, συνεχίζουν να απέχουν ο αμυντικός Ντεμπισί, ο μέσος Καθόρλα, ο επιθετικός Γουέλμπεκ και ο στόπερ Μετερζάκερ.

Εκτίμηση: H κόντρα (1Χ) στην αλλοπρόσαλλη Άρσεναλ έχει στοιχηματική αξία