Σέλτικ Vs Χάμιλτον: Νίκη αλλά όχι με πολλά γκολ για Σέλτικ

December 13, 2016
785 Views

Εξ’ αναβολής αναμέτρηση για την 10 αγωνιστική της Πρέμιερσιπ Σκωτίας που θα διεξαχθεί στο “Celtic Park” που βρίσκεται 14 χιλιόμετρα μακριά από την έδρα της Χάμιλτον.

[clear]

Εύκολο έργο είχε το Σάββατο η Σέλτικ που επικράτησε εκτός έδρας της Πάρτικ Θιστλ με το επιβλητικό 4-1. Οι γηπεδούχοι ήταν ανταγωνιστικοί μόνο στο πρώτο ημίχρονο μέχρι να ανοίξει το σκορ ο Άρμστρονγκ στο 40′. Στην επανάληψη τα πράγματα απλοποιήθηκαν για την Σέλτικ που μέσα σε ένα δίλεπτο ξεκαθάρισε την υπόθεση νίκη με το δεύτερο προσωπικό τέρμα του Άρμστρονγκ στο 49′ και το γκολ του επιθετικού της Γκρίφιθς στο 51′. Η Πάρτικ προσπάθησε να αντιδράσει και μείωσε προσωρινά με τον Λίντσεϊ στο 69′ λεπτό της αναμέτρησης, αλλά η Σέλτικ έλεγχε πλήρως το παιχνίδι και δεν έδωσε επιπλέον περιθώρια στους γηπεδούχους. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε με προβολή από το ύψος του πέναλτι, έπειτα από μια ωραία αντεπίθεση, ο ΜακΓκρέγκορ στο 82′ λεπτό.

Απόλυτα ικανοποιημένος παρουσιάστηκε στις δηλώσεις του μετά την αναμέτρηση ο Β.Ιρλανδός τεχνικός Ρότζερς από την αποτελεσματικότητα των παικτών του. Έδωσε συγχαρητήρια στους παίκτες του για την προσπάθεια τους και το γεγονός πως δεν χαλάρωσαν παρά το μεγάλο σκορ και την διαφορά δυναμικότητας με την Πάρτικ.

Το αήττητο της Σέλτικ καλά κρατεί μετά από 14 ματς που έχει δώσει για την Πρέμιερσιπ. Διαθέτει μακράν την καλύτερη επίθεση του πρωταθλήματος με 43 γκολ ενεργητικό, όπως και την καλύτερη άμυνα με 12 γκολ παθητικό και δικαίως βρίσκεται μόνη πρώτη στην κορυφή της βαθμολογίας.

Στα αγωνιστικά νέα της ομάδας, χωρίς νέα προβλήματα τραυματισμών ολοκληρώθηκε η προετοιμασία για το αποψινό παιχνίδι. Εκτός αποστολής έμειναν οι γνωστοί τραυματίες Φόρεστ, Σίνκλερ και Τιέρνι.

ΧΑΜΙΛΤΟΝ

Νέα ισοπαλία για την Χάμιλτον την προηγούμενη αγωνιστική, που έμεινε στο 1-1 στην έδρα της Ινβερνές. Οι δύο ομάδες μοιράστηκαν βαθμούς και εντυπώσεις το Σάββατο, σε ένα παιχνίδι που είχαν από ένα καλό ημίχρονο και οι δυο τους. Η Χάμιλτον μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και έδειξε στα πρώτα λεπτά τις διαθέσεις της όταν και άνοιξε το σκορ με τον επιτελικό μέσο Κρόφορντ στο 16′ λεπτό. Οι δύο ομάδες πήγαν με αυτό το αποτέλεσμα στα αποδυτήρια, με την Χάμιλτον να δείχνει ότι πατάει καλύτερα μέχρι εκείνο το σημείο. Στην επανάληψη τα πράγματα άλλαξαν, με το γρήγορο γκολ του Κόουλ στο 51′ να δίνει ψυχολογία στην Ινβερνές για την ανατροπή. Οι δύο ομάδες προσπάθησαν αλλά δεν τα κατάφεραν να βρουν ξανά τον δρόμο προς τα δίχτυα και έτσι έμεινε το 1-1 μέχρι το τέλος.

Μεγάλη προσοχή και συγκέντρωση ζήτησε από τους παίκτες του ο Σκωτσέζος τεχνικός Κάνινγκ. Γνωρίζει πως το έργο για σήμερα είναι αρκετά δύσκολο κόντρα στην πρωτοπόρο του πρωταθλήματος, αλλά βασίζεται στην κούραση των παικτών της Σέλτικ από το βαρύ αγωνιστικό της πρόγραμμα και τα συνεχόμενα παιχνίδια.

Χωρίς νίκη παραμένει εδώ και 6 αγωνιστικές η Χάμιλτον, που με την ισοπαλία στην Ινβερνές σταμάτησε ένα σερί 4 συνεχόμενων ηττών. Βρίσκεται κοντά στην πρώτη 6-άδα και ψάχνει ένα αποτέλεσμα που θα της δώσει βαθμολογική και ψυχολογική ώθηση. Στα 4 από τα 5 τελευταία της παιχνίδια έχει εμφανίσει το 2-3 γκολ.

Στα αγωνιστικά τώρα, οι μόνες απουσίες που θα έχει η ομάδα είναι αυτή του τερματοφύλακα Μάθιους και του μέσου της Κούρταϊ, ενώ κατά τα άλλα θεωρείται πλήρης.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Το παιχνίδι είναι άσος αλλά αξίζει να παιχτεί μόνο στο Under 3.5