Άσκολι Vs Εντέλα: Αμφίρροπη και ανοιχτή αναμέτρηση

December 13, 2016
911 Views

Εξ’ αναβολής αναμέτρηση για τη Serie B που θα διεξαχθεί στο Ντελ Ντούκα, 380 χιλιόμετρα από το Κομουνάλε Κιαβάρι, έδρα της Εντέλα.

ΑΣΚΟΛΙ

Το Σάββατο υποδέχτηκε τη Λατίνα, σε ένα παιχνίδι που στο πρώτο μέρος κύλησε χωρίς γκολ. Στην εκπνοή του ημιχρόνου όμως, η Άσκολι βρέθηκε να παίζει με παίκτη παραπάνω και αυτό το εκμεταλλεύθηκε. Με την έναρξη της επανάληψης έπαιξε φουλ επίθεση και γρήγορα κέρδισε πέναλτι που το έστειλε άουτ. Συνέχισε να δημιουργεί φάσεις, στο 49’ βρήκε το 1-0 με τον Ορσολίνι, και στο 55’ διπλασίασε τα τέρματά της με τον Γκάτο. Και ενώ όλα έδειχναν πως το ματς κρίθηκε, δέχτηκε το 2-1 στο 73’, στο 87’ βρέθηκε με δύο παίκτες παραπάνω και στις καθυστερήσεις ισοφαρίστηκε!

Απίστευτη γκέλα για την ομάδα του Αλιέτι που δεν μπορούσε να πιστέψει ότι έχασε αυτό το παιχνίδι. Η Άσκολι ήταν μέχρι και το 72ο λεπτό μπροστά με 2-0 και έπαιζε με αριθμητικό πλεονέκτημα και έφυγε από το γήπεδο με ένα μόλις πόντο. Σε έξαλλη κατάσταση και ο γενικός διευθυντής Αντρέα Καρντιναλέτι, ζήτησε από τους παίκτες να συνέλθουν και να πάρουν σήμερα τους τρεις πόντους που πέταξαν το Σάββατο.

Ο Αλιέτι θα παρατάξει την ενδεκάδα του με 4-3-3 και τους Ορσολίνι, Κατσία και Γκάτο. Εκτός οι Μπιάνκι (χαφ, 11/0), Χάλμπεργκ (χαφ, 7/1), Λατσάρι (φορ, 4/0) και Πέρες (φορ, 8/1). Αμφίβολοι Αντάε (χαφ, 9/0), Καπράνι (χαφ, 13/1), Μενγκόνι (μπακ, 15/0) και Μινιανέλι (μπακ, 10/0).

ΕΝΤΕΛΑ

Φιλοξένησε την ουραγό Τράπανι σε ένα ματς που ήθελε οπωσδήποτε τη νίκη για να μην κατρακυλήσει άλλο στη βαθμολογία, αλλά δεν ξεκίνησε καθόλου καλά. Μόλις στο 9ο λεπτό βρέθηκε να χάνει 0-1 και παραλίγο και 0-2, τελικά ανέβασε στροφές και άρχισε να χάνει ευκαιρίες. Τελικά χρειάστηκε να φτάσει ως το 78’ για να ισοφαρίσει με τον Μαζούτσι και στις καθυστερήσεις με κεφαλιά του Πελίτσερ έκανε το 2-1. Απέμεναν ελάχιστα δευτερόλεπτα για τη λήξη, αλλά τα κατάφερε, δέχτηκε το 2-2 στην τελευταία φάση.

Τι άλλο να κάνει δηλαδή ο Ρομπέρτο Μπρέντα, είναι πραγματικά απίθανο αυτό που κάνουν οι παίκτες του. Γύρισαν το ματς στα τελευταία 12 λεπτά και δεν μπόρεσαν να κρατήσουν στην τελευταία επίθεση του ματς, με αποτέλεσμα να καταγράψουν την 3η σερί ισοπαλία και την 4η στα τελευταία 5. Φυσικά με τόσες απώλειες η βαθμολογική της θέση όσο πάει και χειροτερεύει και πλέον βρίσκεται οριακά εντός της πρώτης προνομιούχου οκτάδας. Σήμερα έχει ακόμα μία ευκαιρία, αλλά για να την εκμεταλλευθεί πρέπει να θυμηθεί την εικόνα της μέχρι της αρχές Νοεμβρίου.

Με 4-3-1-2 θα παίξουν οι φιλοξενούμενοι, στην επίθεση θα δούμε ξανά τους Μαζούτσι και Καπούτο και πίσω τους θα κινείται ο Τρεμολάδα. Εκτός μάχης οι Τροϊάνο (χαφ, 16/1) και Μπερέτα (επιθετικός, 7/0).

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Αξίζουν το Goal και το Over 2.5