Μπόλτον Vs Τζίλιγχαμ: Επικίνδυνο για έκπληξη παιχνίδι

December 12, 2016
876 Views

Παιχνίδι στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της League 1 που θα διεξαχθεί στο «Macron Stadium», έδρα της Μπόλτον, σε απόσταση 411 χιλιομέτρων από το «Priestfield Stadium», έδρα της Τζίλιγχαμ.

ΜΠΟΛΤΟΝ

Η Μπόλτον ήταν καλύτερη, «χτύπησε» σε κρίσιμα χρονικά σημεία και κέρδισε 3-2 εντός έδρας τη Σέφιλντ Γιουνάιτεντ για το FA Cup. Άνοιξε το σκορ ένα λεπτό πριν λήξει το πρώτο ημίχρονο και σκόραρε δεύτερο γκολ ένα λεπτό μετά την έναρξη του δευτέρου! Η αντίπαλος της μείωσε στο 64’, όμως πέτυχε τρίτο τέρμα στο 84’, με την αντίπαλο της πάλι να μειώνει στο τελικό σκορ δύο λεπτά αργότερα. Αυτή ήταν η τέταρτη σερί νίκη της, 11η στα 13 τελευταία παιχνίδια που έχει μόνο δύο ήττες. Μετά τα υπόλοιπα αποτελέσματα βρέθηκε εκτός πρώτης δυάδας που εξασφαλίζει απευθείας άνοδο, έχοντας την καλύτερη άμυνα της κατηγορίας. Μόνο με νίκη απόψε επανέρχεται στην πρώτη δυάδα.

Ο τεχνικός της, Φιλ Πάρκινσον, μετά την τελευταία εμφάνιση της ομάδας του ήταν πολύ ικανοποιημένος και μάλιστα έδωσε ένα διήμερο ρεπό στους παίκτες του, ώστε να κάνουν τα εορταστικά τους ψώνια και πλέον να προετοιμαστούν για τα επόμενα παιχνίδια χωρίς αποπροσανατολισμούς. Χαρακτήρισε τη σημερινή αντίπαλο καλή ομάδα και αρκετά επικίνδυνη, με παίκτες που έχουν ταλέντο, τους οποίους πρέπει να περιορίσουν. Όμως και οι ίδιοι διαθέτουν κάποιους ποδοσφαιριστές σε καλή κατάσταση και ανυπομονεί για τον σημερινό αγώνα.

Τραυματίες και εκτός παραμένουν οι Ντιόν Ντερβίτε (αμυντικός), Ντάρεν Πράτλεϊ (μέσος, 1Σ), Μαρκ Ντέιβις (μέσος, 6Σ) με τον τελευταίο να χάνει το υπόλοιπο της σεζόν, ενώ τραυματίστηκαν πιο πρόσφατα και είναι εκτός οι Ντέιβιντ Γουίτερ (αμυντικός, 20Σ, 1Γ), Μαρκ Χάουαρντ (τερματοφύλακας, 19Σ), αν και ο πρώτος έχει κάποιες ελπίδες συμμετοχής.

ΤΖΙΛΙΓΧΑΜ

Η Τζίλιγχαμ κέρδισε 3-0 εντός έδρας τη Ρότσντεϊλ, σε αγώνα που έγινε πριν από 16 μέρες, πιο δύσκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό σκορ. Άλλωστε προηγήθηκε στο 53’ και τα άλλα δύο γκολ μπήκαν στο τελευταίο δίλεπτο του αγώνα (89’, 90’). Αυτή ήταν μόλις η πέμπτη της νίκη στους 21 τελευταίους αγώνες! Είναι στο δεύτερο μισό του βαθμολογικού πίνακα, σε απόσταση ασφαλείας από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Ο προπονητής της, Τζάστιν Έντινμπουργκ, είπε ότι δούλεψαν σκληρά όλο αυτό το διάστημα και θεωρεί πως οι παίκτες του είναι έτοιμοι να βγάλουν το δύσκολο εορταστικό πρόγραμμα. Όσον αφορά στη σημερινή αναμέτρηση, ξεκαθάρισε πως αντιμετωπίζουν μία ομάδα που βρίσκεται εκεί ακριβώς που της αξίζει, η οποία έχει δυνατούς και έμπειρους παίκτες και θα πρέπει να είναι στην καλύτερη τους μέρα, τόσο με τη μπάλα όσο και χωρίς αυτή, για να πάρουν ένα θετικό αποτέλεσμα. Πάντως είπε ότι μπροστά στις τηλεοπτικές κάμερες είχαν κάποιες άσχημες εμφανίσεις και θέλουν αυτό να το αλλάξουν σύντομα.

Παραμένουν οι ίδιοι απόντες, με μακροχρόνια τραυματίες τους Μπράντλεϊ Γκάρμστον (αριστερός μπακ), Άαρον Μόρις (αμυντικός), Λι Μάρτιν (δεξιός εξτρέμ), αν και ο πρώτος πλησιάζει στην επιστροφή του, ενώ ο τελευταίος κινδυνεύει να χάσει όλη τη σεζόν μετά τον σοβαρό τραυματισμό του, κάτι που θα συμβεί με άλλον έναν άτυχο, τον Τζο Κουίγκλεϊ (επιθετικός, 3Σ). Κάποιες ενοχλήσεις έχουν και οι Τζόναθαν Μποντ (τερματοφύλακας, 6Σ), Μπίλι Νοτ (μέσος, 23Σ, 1Γ), Ράιαν Τζάκσον (αμυντικός, 16Σ, 1Γ) που χτύπησαν πιο πρόσφατα, αν και για τον τελευταίο υπάρχουν κάποιες ελπίδες συμμετοχής, εν αντιθέσει με τους άλλους δύο.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Το παιχνίδι “λογικά” είναι άσσος. Εμείς όμως θα ποντάρουμε μερικά ψιλά στο Χ2