Ατρόμητος Vs ΠΑΟ: Το πρώτο διπλό του Ουζουνίδη στο άδειο Περιστέρι

December 11, 2016
863 Views

Αναμέτρηση για την 11η αγωνιστική της Super League. Θα διεξαχθεί στο γήπεδο του Περιστερίου έδρα του Ατρομήτου σε απόσταση 9 χλμ από το γήπεδο της Λεωφόρου έδρα του Παναθηναϊκού.

Κεκλεισμένων των θυρών σήμερα το ματς λόγω τιμωρίας του Ατρομήτου. Σε 15 αγώνες με γηπεδούχο τον Ατρόμητο έχουν βγει 4 άσοι, 4 ισοπαλίες και 7 διπλά.

ΑΤΡΟΜΗΤΟ

Εκανε διπλό στη Λάρισα (2-1) κι ανέβηκε στην 4η θέση της κατάταξης. Οι Περιστεριώτες προηγήθηκαν στο τελευταίο λεπτό του α’ ημιχρόνου με φανταστικό γκολ του Λημνιό (πρώτο στην επαγγελματική του καριέρα), ωστόσο οι Θεσσαλοί ισοφάρισαν με την αρχή του β’ μέρους με γκολ του Μαρουκάκη από ασίστ του Ναζλίδη. Το τελικό σκορ (1-2) διαμόρφωσε ο Λε Ταλέκ (τρίτο συνεχόμενο) στο 56′ από έξοχη αντεπίθεση των «κυανόλευκων». Μόνο μια ήττα στα οκτώ τελευταία ματς και καλή παράδοση κόντρα στον ΠΑΟ.

Απορρίφθηκε από το Δευτεροβάθμιο όργανο η έφεση του Ατρόμητου σχετικά με την τιμωρία της έδρας που έχει επιβληθεί στους Περιστεριώτες και έτσι το ματς με τον Παναθηναϊκό θα γίνει χωρίς κόσμο. Χωρίς αγωνιστικά προβλήματα για το σημερινό ματς οι Περιστεριώτες.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

Ο ΠΑΟ θέλει το πρώτο τρίποντο μακριά από την έδρα του μετά τη 10η Σεπτεμβρίου (8 σερί ματς εκτός χωρίς νίκη) για να μείνει σε επαφή με την πρώτη θέση και να «πιέσει» τον Ολυμπιακό. Ημερολογιακά κυνηγάει το πρώτο διπλό ύστερα από 93 μέρες.

Σε μια νέα εκκίνηση με τον Ουζουνίδη στον πάγκο νίκησε 1-0 τον ΠΑΟΚ (γκολ ο Λουντ) πρέπει να νικήσει σήμερα ώστε να ανοιξει κι άλλο η απόσταση από την κορυφή. Την περασμένη Πέμπτη ο ΠΑΟ έχασε με 2-0 από τη Θέλτα στο φινάλε της φάσης των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ όπου τερμάτισε στην τελευταία θέση.

Εκτός μάχης για σήμερα οι Γουακάσο, Χουλτ, Σαμπά

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Αν και ο Παναθηναϊκός δεν είναι σε καλή κατάσταση, ο Ουζουνίδης θα διεκδικήσει το διπλό