Γκλάντμπαχ Vs Μαιντζ: Εύκολα ή δύσκολα άσσος

December 11, 2016
841 Views

Παιχνίδι για τη δέκατη τέταρτη αγωνιστική της πρώτης κατηγορίας του γερμανικού πρωταθλήματος στο «Borussia Park», έδρα της Γκλάντμπαχ, σε απόσταση 239 χιλιομέτρων από την έδρα της Μάιντς.

ΓΚΛΑΝΤΜΠΑΧ

Η Γκλάντμπαχ ηττήθηκε εκτός έδρας με 4-1 από την Ντόρτμουντ στην προηγούμενη αγωνιστική. Στην πρώτη φάση του ματς προηγήθηκε στο σκορ, με τη σέντρα όμως, δέχτηκε την ισοφάριση, και επίσης γρήγορα, από στημένη μπάλα, δέχτηκε το 2-1 στο 15’. Εκτοτε, δεν μπορούσε να κρατήσει την μπάλα ώστε να αναπτυχθεί, δεν απείλησε, δεν απειλήθηκε από το παιχνίδι αντεπιθέσεων της αντιπάλου της. Στο δεύτερο ημίχρονο οι αμυντικές της ατέλειες της στοίχισαν άλλα δύο τέρματα, επιθετικά απέτυχε να βρει ακρίβεια ανάπτυξης.

Την περασμένη Τρίτη η Γκλάντμπαχ ηττήθηκε εκτός έδρας με 4-0 από την Μπαρτσελόνα στο φινάλε του ομίλου της στο Τσάμπιονς Λιγκ. Ρόλο κομπάρσου είχε στο πρώτο ημίχρονο. Αδυνατούσε να κρατήσει την μπάλα, το γεγονός ότι δέχτηκε μόνο ένα γκολ, οφείλεται σε αδυναμίες της αντιπάλου της στις τελικές μεταβιβάσεις. Όταν η ακρίβεια βρέθηκε, ήρθαν και τα γκολ. Με 3-0 έχανε ως το 53΄, το 4-0 έγινε στο 67’, η ίδια μπόρεσε να κάνει… μιάμιση ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο. Το λες και πρόοδο με μαύρο χιούμορ.

Η ομάδα του Αντρέ Σούμπερτ αποχαιρέτισε το Τσάμπιονς Λιγκ έχοντας πετύχει τον βασικό στόχο της συνέχειας στο Γιουρόπα Λιγκ μέσω της τρίτης θέσης στον όμιλο. Η εικόνα της ωστόσο, ήταν απογοητευτική. Εχει συμπληρώσει οκτώ επίσημα ματς άνευ νίκης (0-4-4 σε αυτά), έχει συμπληρώσει και οκτώ αγωνιστικές χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα (0-3-5 σε αυτά), με μόλις τρία γκολ ενεργητικό σε αυτές. Είναι πιο κοντά στη ζώνη του υποβιβασμού και απέχει έντεκα βαθμούς από την τελευταία θέση που δίνει ευρωπαϊκό εισιτήριο για την επόμενη σεζόν. Εχει χάσει και την ευστοχία της επιθετικά, και τους αυτοματισμούς της, προφανώς και την αυτοπεποίθησή της. Αγνοεί τη νίκη στα έσχατα τέσσερα εντός έδρας παιχνίδια της (0-3-1) στο πρωτάθλημα, μόλις μία νίκη έχει στα τελευταία δέκα εφτά εκτός έδρας παιχνίδια της (1-4-12 το ρεκόρ) στην Μπούντεσλιγκα.

Για το αποψινό παιχνίδι η Γκλάντμπαχ δεν έχει κάποια νέα απώλεια, είναι όμως, εξαιρετικά αμφίβολος ο συχνά βασικός ακραίος χαφ Τζόνσον. Τέταρτο ματς στη σειρά χάνει ο ενίοτε βασικός δεξιός μεσοεπιθετικός Τραορέ, έκτο ο αναπληρωματικός δεξιός χαφ Χέρμαν, πολύ πιο μακρόχρονα απουσιάζουν ο αναπληρωματικός αμυντικός Μ. Σουλτς, ο κεντρικός αμυντικός Ντουκουρέ και ο αναπληρωματικός μεσοεπιθετικός Ντρμιτς. Επιστρέφει μετά από απουσία παιχνιδιού ο βασικός μεσοεπιθετικός Στιντλ. Ανακοίνωσε τον τερματισμό της καριέρας του ο αναπληρωματικός κεντρικός αμυντικός Ντομίνγκεθ, ένεκα μακρόχρονου τραυματισμού.

ΜΑΪΝΤΣ

Η Μάιντς ηττήθηκε εντός έδρας με 3-1 από την Μπάγερν Μονάχου στην περασμένη αγωνιστική. Προηγήθηκε στο 4’ μετά από δώρο της αντιπάλου της, αλλά τόσο η γρήγορη ισοφάριση, όσο η αδυναμία της να κρατήσει την μπάλα και να αντεπιτεθεί, την υποχρέωσαν σε παθητικό ρόλο στο πρώτο ημίχρονο, δίκαια έχανε με 2-1 στο τέλος αυτού. Παρέμεινε προσεκτική, δεν αντιμετώπισε πολλές απειλές στο δεύτερο ημίχρονο, δεν βρήκε όμως, και τρόπο ώστε να φανεί απειλητική, στο 90’ από στημένη μπάλα δέχτηκε το τρίτο τέρμα.

Την προηγούμενη Πέμπτη η Μάιντς νίκησε εντός έδρας με 2-0 την Καμπάλα στο φινάλε του ομίλου της στο Γιουρόπα Λιγκ. Κυριαρχική στο πρώτο ημίχρονο, έπαιζε μονότερμα την αντίπαλό της, και παρ’ ότι δεν είχε ακρίβεια στις τελικές της ενέργειες, έβαλε δύο γκολ. Μπορούσε να έχει βάλει άλλα τόσα. Στο περισσότερο ισορροπημένο δεύτερο ημίχρονο, παρέμεινε η ομάδα που έφτιαχνε τις ευκαιρίες, αλλά απέτυχε να ευστοχήσει σε κάποια από αυτές.

Η ομάδα του Μάρτιν Σμιντ αποχαιρέτισε με νίκη την ευρωπαϊκή παρουσία της και τώρα γυρίζει στο πρωτάθλημα, όπου έχει υποστεί δύο σερί ήττες και έχει χάσει έδαφος για την εκπλήρωση της επιθυμίας της να παίξει και την επόμενη σεζόν στο Γιουρόπα Λιγκ. Εχει μόνο τέσσερις νίκες σε εννέα επίσημα ματς ως γηπεδούχος, είτε διότι υπήρξαν και συγκυρίες (βλ. αποβολή, κόπωση) που μέτρησαν εις βάρος της, είτε διότι δεν ήταν τόσο καλή όσο έπρεπε δημιουργικά. Σε τρία ματς (Ντόρτμουντ, Αουγκσμπουργκ, Βόλφσμπουργκ, Βερολίνο) ως φιλοξενούμενη, σε σύνολο πέντε, ήταν καλή παίζοντας εναντίον της μπάλας, νίκησε το ένα (στη Βρέμη) όπου έπαιξε με την πρωτοβουλία, ήταν ναυάγιο κόπωσης στη Λειψία και αναξιόπιστη αμυντικά στο Βερολίνο.

Για το σημερινό παιχνίδι η Μάιντς έχει ως νέα απώλεια τον τιμωρημένο βασικό επιθετικό Κόρδομπα. Μακρόχρονα λείπει ο αναπληρωματικός επιθετικός Μπέργκριν. Αναμένεται να είναι διαθέσιμος ο αναπληρωματικός κεντρικός αμυντικός Μπούνγκερτ που είχε ενοχλήσεις.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Το παιχνίδι δεν είναι εύκολο αλλά η Γκλάντμπαχ θα το κερδίσει