Aιντραχτ Φρ. – Χοφενχάιμ: Πιο κοντά στην (δύσκολη) νίκη οι γηπεδούχοι

December 9, 2016
486 Views

Παιχνίδι για τη δέκατη τέταρτη αγωνιστική της πρώτης κατηγορίας του γερμανικού πρωταθλήματος στο «Commerzbank Arena», έδρα της Αϊντραχτ Φρανκφούρτης, σε απόσταση 120 χιλιομέτρων από την έδρα της Χόφενχαϊμ.

ΑΪΝΤΡΑΧΤ ΦΡΑΝΚΦΟΥΡΤΗΣ

Η Αϊντραχτ Φρανκφούρτης ήρθε ισόπαλη εκτός έδρας με 1-1 με την Αουγκσμπουργκ στην προηγούμενη αγωνιστική. Ανώτερη στο πρώτο ημίχρονο, χωρίς να παίζει εντυπωσιακά, άνοιξε το σκορ στο 11’, ήταν πιο κοντά στο να πετύχει δεύτερο τέρμα, αλλά από στημένη μπάλα δέχτηκε την ισοφάριση στο 34’. Αντιμετώπισε προβλήματα στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου, η αμυντική λειτουργία της δεν ήταν καλή, άγγιξε στο 66’ το δεύτερο γκολ και στα εναπομείναντα λεπτά το ρίσκο έλειψε και από τις δύο ομάδες.

Η ομάδα του Νίκο Κόβατς (που επέκτεινε χθες το συμβόλαιό του ως τον Ιούνιο του 2019) συμπλήρωσε οκτώ επίσημα ματς αήττητη (4-3-0 στο πρωτάθλημα) και παρέμεινε στις θέσεις των ευρωπαϊκών εισιτήριων. Γενικά στη σεζόν έχει ηττηθεί μόνο στο Ντάρμσταντ, βλακωδώς, καλύτερη ήταν, και στο Φράιμπουργκ, σε ματς απόλυτης δύναμης και ισορροπίας. Σε έξι ματς ως γηπεδούχος είναι αήττητη (4-2-0) και με εξαίρεση το ματς απέναντι στη Σάλκε, το πρώτο της στη σειρά, συνήθως εμφανίζεται κατά διαστήματα επιθετική και γρήγορη, όχι όμως, και ιδιαίτερα αξιόπιστη αμυντικά, ενώ ήταν ανταγωνιστική και απέναντι στις «ισχυρές» της κατηγορίας. Εχει αρκετά πειστική εικόνα ως φιλοξενούμενη, παίζοντας εναντίον της μπάλας, νίκησε στο Ινγκολσταντ, στο Αμβούργο και στη Βρέμη, πήρε την ισοπαλία στην Γκλάντμπαχ και στην Αουγκσμπουργκ, έχασε ένεκα αστοχίας στο Ντάρμσταντ και στο Φράιμπουργκ. Ελάχιστες ευκαιρίες δέχτηκε σε αυτά τα ματς.

Για το σημερινό παιχνίδι η Αϊντραχτ Φρανκφούρτης δεν έχει κάποια νέα απώλεια. Τρίτο ματς στη σειρά χάνει ο αναπληρωματικός αριστερός χαφ Μπλουμ, τέταρτο ο αναπληρωματικός αριστερός μπακ Ταβατά, ο αναπληρωματικός δεξιός μπακ Ρεγκέζελ και ο αναπληρωματικός μεσοεπιθετικός Ταρασάι, πέμπτο ο αναπληρωματικός χαφ Γκερέτσγκιερ, ένατο ο αναπληρωματικός χαφ Φλουμ, ακόμα πιο μακρόχρονα απουσιάζουν ο λογιζόμενος βασικός δεξιός μπακ Βαρέλα, ο κεντρικός αμυντικός Αντερσον, ο κεντρικός αμυντικός Ρους, ο αμυντικός χαφ Μεντόγεβιτς και ο κεντρικός χαφ Στεντέρα. Εξέτισε ποινή αγωνιστικής ο βασικός μεσοεπιθετικός Φαμπιάν.

ΧΟΦΕΝΧΑΪΜ

Η Χόφενχαϊμ νίκησε εντός έδρας με 4-0 την Κολωνία στην προηγούμενη αγωνιστική. Στο πρώτο ημίχρονο έκανε δύο ευκαιρίες και σημείωσε δύο γκολ, από στημένη μπάλα και ωραία αντεπίθεση. Δεν ήταν καλύτερη, γλίτωσε το γκολ σε τέσσερις περιπτώσεις, αποδείχτηκε απλά, πιο εύστοχη. Παρέμεινε προσεκτική, διαχειρίστηκε το προβάδισμά της, έφτασε σε τρίτο τέρμα από στημένη μπάλα στο 67’, και μετά από ματς παρόμοιας εικόνας, σε τέταρτο γκολ στο 89’.

Η ομάδα του Γιούλιαν Νάγκελζμαν παρέμεινε αήττητη (6-7-0) στο πρωτάθλημα και απολαμβάνει την παρουσία της σε θέση που οδηγεί στο επόμενο Τσάμπιονς Λιγκ. Πού το πάει; Οπου τη βγάλει. Οσο έχει και ρέντα ή της χαμογελούν συγκυρίες (βλ. Μάιντς, Μπάγερν, Γκλάντμπαχ), μαζί με την ικανότητά της είναι ικανή για όλα. Εν πάση περιπτώσει, εξακολουθεί και τα πηγαίνει μια χαρά στη σεζόν, μοναδικές της παραφωνίες ως τώρα από πλευράς αποτελεσμάτων είναι οι ισοπαλίες στο Ντάρμσταντ (μάλλον και το χειρότερο παιχνίδι της στη σεζόν), στην τέταρτη αγωνιστική, και εντός με το Αμβούργο στην ενδέκατη.

Για το σημερινό παιχνίδι η Χόφενχαϊμ δεν έχει κάποια νέα απώλεια. Μικρό ερωτηματικό υπάρχει ωστόσο, για τον βασικό επιθετικό Κράμαριτς. Τρίτο ματς στη σειρά χάνει ο βασικός χαφ Ντεμίρμπαϊ.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: O άσσος έχει στοιχηματική αξία και πιθανότητες επιβεβαίωσης