Ντιζόν Vs Μαρσέιγ: Το παιχνίδι έχει γκολ

December 9, 2016
596 Views

Παιχνίδι στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της Ligue 1 της Γαλλίας που θα γίνει στο «Stade Gaston Gérard», έδρα της Ντιζόν, σε απόσταση 447 χιλιομέτρων από το «Stade Vélodrome», έδρα της Μαρσέιγ.

ΝΤΙΖΟΝ

Για τρίτη φορά τη φετινή σεζόν η Ντιζόν αναδείχθηκε ισόπαλη 3-3, αυτή τη φορά στην έδρα της Καέν! Η ομάδα του Νταλ’Όλιο έμεινε πίσω στο σκορ στο 24′ αλλά ο Μελού στο 26′ ισοφάρισε. Στο 30′ τα πράγματα έγιναν χειρότερα για τη Ντιζόν καθώς αποβλήθηκε ο Μπούκα Μούτου και στο 37′ έγινε το 2-1. Το τρίτο γκολ των γηπεδούχων στο 43′ δυσκόλεψε ακόμα περισσότερα τα πράγματα. Στο δεύτερο ημίχρονο, όμως, η Ντιζόν έβγαλε χαρακτήρα και με τα γκολ των Ντιονί στο 59′ και του Μπεσάτ (αυτογκόλ) στο 80′ διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα.

Ήταν το έκτο σερί παιχνίδι στο οποίο δεν καταφέρνει να κερδίσει η Ντιζόν στο πρωτάθλημα, με τον Νταλ’Όλιο να δηλώνει πως η ομάδα του έδειξε ψυχικά αποθέματα κάνοντας ηρωική εμφάνιση στην έδρα της Καέν. Η ομάδα του πάντως είχε τη δεύτερη συνεχόμενη ισοπαλία της και το τρίτο συνεχόμενο G/G στο πρωτάθλημα. Το γεγονός ότι δεν κερδίζει πάντως, την έχει αφήσει στη 15η θέση της βαθμολογίας με μόλις 16 βαθμούς, όσους και η Νανσί.

Τιμωρημένος ο αμυντικός Μπούκα-Μούτου (6/0), χωρίς άλλα προβλήματα η αποστολή της Ντιζόν.

ΜΑΡΣΕΪΓ

Η Μαρσέιγ νίκησε εύκολα 3-0 τη Νανσί στην προηγούμενη αγωνιστική του πρωταθλήματος. Η ομάδα του Ρούντι Γκαρσιά κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 46′ με τον Τοβέν, ωστόσο στη συνέχεια η Νανσί προσπάθησε να ισορροπήσει την κατάσταση. Σε ένα τρίλεπτο, ωστόσο, προς το φινάλε καθορίστηκε η μοίρα του αγώνα. Στο 80′ ο Γκομίς έκανε το 2-0 ενώ στο 82′ ο πολύπειρος Μπενουά Πεντρετί αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα και άφησε τους φιλοξενούμενους με δέκα παίκτες. Αυτό το εκμεταλλεύτηκε ο Εντζιέ που στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Νίκη-ανάσα για την ομάδα της Μασσαλίας που είχε δυο αγωνιστικές χωρίς τη χαρά του τριπόντου και ήθελε να αφήσει πίσω της τις κακές εμφανίσεις, ειδικότερα αυτές που έκανε στην έδρα της Μονακό και της Μονπελιέ το τελευταίο διάστημα. Ο Γκαρσιά εμφανίστηκε ικανοποιημένος από την εικόνα της ομάδας του και επεσήμανε πως περιμένει η νίκη επί της Νανσί να αποτελέσει την ευκαιρία για να αρχίσει ένα σερί θετικών αποτελεσμάτων που θα ανεβάσει την ομάδα του ψηλότερα από τη 10η θέση στην οποία βρίσκεται τώρα.

Νοκ-άουτ ο μέσος Καμπελά (11/1) και ο μέσος Ντιαρά (8/0), επιστρέφει στην αποστολή ο επιθετικός Αλεσαντρινί (5/0).

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Το Over 2,5  εφόσον το βρείτε σε ικανοποιητική τιμή