Ουνιόν Βερολίνου Vs Αϊντραχτ Μπράουνσβαϊχ: Αμφίρροπη αναμέτρηση με γκολ

December 5, 2016
764 Views

Παιχνίδι για τη δέκατη πέμπτη αγωνιστική της δεύτερης κατηγορίας του γερμανικού πρωταθλήματος στο «Stadion An der Alten Försterei», έδρα της Ουνιόν Βερολίνου, σε απόσταση 232 χιλιομέτρων από την έδρα της Αϊντραχτ Μπράουνσβαϊχ.

ΟΥΝΙΟΝ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ

Η Ουνιόν Βερολίνου νίκησε εκτός έδρας με 1-0 τη Ζάντχαουζεν στην περασμένη αγωνιστική. Σε ματς δύναμης και μαρκαρισμάτων στο πρώτο ημίχρονο, άγγιξε το γκολ σε τετ α τετ μετά από βαθιά μπαλιά στο 12’, το σημείωσε μετά από εκτέλεση κόρνερ και μακρινό σουτ στο 13’. Εκτοτε, σε ματς που είχε ρυθμό αλλά ελάχιστες πετυχημένες συνεργασίες, έπαιζε συντηρητικά, δεν έπαιρνε ρίσκα, απειλήθηκε μετά από μία… γιόμα με ισοφάριση στο 40’. Ιδια και χειρότερη κατάσταση στο δεύτερο ημίχρονο, ουδεμία επιβλήθηκε, ουδεμία βρήκε συνδυασμούς, απολύτως βαρετό το ματς. Η ίδια βεβαίως, έκανε αυτό που ήθελε. Αμύνθηκε αποτελεσματικά, διατήρησε το προβάδισμα, στο 90+1’ άγγιξε δεύτερο τέρμα σε αντεπίθεση.

Η ομάδα του Γενς Κέλερ γύρισε στις νίκες μετά από τρεις αγωνιστικές στο πρωτάθλημα και κατόρθωσε να πλησιάσει σε απόσταση βολής από τις θέσεις του προβιβασμού. Όπως ανέφερα και στο προηγούμενο ρεπορτάζ της είναι ομάδα που δυσκολεύομαι πάρα πολύ να ψυχολογήσω. Δεν έχει σταθερότητα στο παιχνίδι της, μπορεί να εμφανιστεί ελκυστική και δημιουργική, μπορεί να βλέπεις παιχνίδι της και να αναρωτιέσαι πώς στην ευχή θα φτιάξει ευκαιρία. Εν πάση περιπτώσει, τα τελευταία τέσσερα παιχνίδια της δεν μου άρεσαν από πλευράς δημιουργίας, δεν είναι τυχαίο ότι έβαλε μόνο δύο γκολ σε αυτά.

Για το σημερινό παιχνίδι η Ουνιόν Βερολίνου δεν έχει κάποια νέα απώλεια. Δεύτερο ματς στη σειρά χάνει ο αναπληρωματικός χαφ Κόρτε, πολύ πιο μακρόχρονα απουσιάζει ο χαφ Κέλερ. Αρχισαν προπονήσεις μετά από απουσία τριών και πέντε παιχνιδιών αντίστοιχα ο αναπληρωματικός δεξιός χαφ Κβίρινγκ και ο αναπληρωματικός αριστερός μπακ Πάρενσεν.

ΑΪΝΤΡΑΧΤ ΜΠΡΑΟΥΝΣΒΑΪΧ

Η Αϊντραχτ Μπράουνσβαϊχ νίκησε εντός έδρας με 2-1 την 1860 Μόναχο στην προηγούμενη αγωνιστική. Πήρε το πάνω χέρι από την αρχή στο πρώτο ημίχρονο, έχασε δύο σπουδαίες ευκαιρίες στο πρώτο δεκάλεπτο, άνοιξε τελικά το σκορ μετά από γκάφα της αντίπαλης άμυνας στο 16’. Εκτοτε διαχειρίστηκε το προβάδισμά της, ουδέν ρίσκο πήρε, δεν απειλήθηκε, δεν απείλησε. Ιδια εικόνα στο δεύτερο ημίχρονο ίδια εικόνα, είχε τον έλεγχο, ενίοτε αναζητούσε και δεύτερο τέρμα, χωρίς να ρισκάρει. Στο 66’ το πέτυχε. Στην πρώτη απειλή στα καρέ της δέχτηκε το 2-1 στο 73’, έχασε την ηρεμία και τη σιγουριά της, σε δύο περιπτώσεις απέφυγε την ισοφάριση.

Η ομάδα του Τόρστεν Λίμπερκνεχτ γύρισε στις νίκες μετά από τρεις αγωνιστικές στο πρωτάθλημα και παρέμεινε στην πρωτοπορία αυτού, αυξάνοντας τη διαφορά της από την τρίτη θέση. Εκ νέου όμως, δεν διέθετε την αμυντική σιγουριά που επιθυμεί και πρακτικά απαιτεί η τακτική της. Εχει νικήσει τα εφτά από τα οκτώ ματς που έχει δώσει ως γηπεδούχος, τα έξι με διαφορά ενός γκολ, τα τέσσερα με σκορ 2-1, απέναντι σε αντιπάλους που δουλεύουν καλά εναντίον της μπάλας, σε αποστολές δηλαδή, που ζορίζουν τις περισσότερες ομάδες. Δεν νίκησε το Αννόβερο, που της προκάλεσε πολλά αμυντικά προβλήματα. Εφυγε νικήτρια από τις εκτός έδρας αποστολές της (2-2-2 σε αυτές) στο Ζανκτ Πάουλι και στο Αουε, με καλό βαθμό αξιολόγησης, έκτοτε όμως, έχει μετρήσει τέσσερις εξόδους άνευ νίκης. Ηταν φοβισμένη ως παθητική στη Στουτγκάρδη και στο Μπόχουμ και απρόσμενα αρνητική αμυντικά στη Δρέσδη. Παθητική ήταν και στο Χάιντενχαϊμ όπου σχετικά τυχερά πήρε την ισοπαλία.

Για το σημερινό παιχνίδι η Αϊντραχτ Μπράουνσβαϊχ δεν έχει κάποια νέα απώλεια, είναι όμως, αμφίβολος ο αναπληρωματικός κεντρικός αμυντικός ή δεξιός μπακ Μπάφο. Μακρόχρονα απουσιάζει ο επιθετικός Αμπντουλάχι.

Εκτίμηση: Το παιχνίδι έχει τύχη στο Over 2.5