Έβερτον Vs Μαντσεστερ Γιουν.: Σε καλό mood η ομάδα του Μουρίνιο

December 4, 2016
1051 Views

Αναμέτρηση για την 14η αγωνιστική της Πρέμιερ Αγγλίας που θα διεξαχθεί στο «Goodison Park» έδρα Έβερτον και σε απόσταση 56 χλμ από το «Old Traford» έδρα της Μάντσεστερ Γιουν.

ΕΒΕΡΤΟΝ

Μια ακόμα γκέλα για την Έβερτον που ηττήθηκε στην έδρα της Σαουθάμπτον, με σκορ 1-0. Κακή στην μεγαλύτερη διάρκεια του ματς, μπορεί να είχε ευκαιρίες, η μοναδική όμως στον στόχο ήταν στις καθυστερήσεις.

Προβληματισμένος ο Κούμαν, βλέπει το καλό ξεκίνημα στην σεζόν να έχει εξανεμιστεί και την ομάδα του να μπορεί να σηκώσει κεφάλι με τίποτα. Ψάχνεται, αλλά μέχρι στιγμής τίποτα.

Στα εννιά τελευταία στην πρέμιερ μετράει τέσσερις ήττες, τρεις ισοπαλίες και μόλις ένα τρίποντο. Εντός έδρας πάντως, παραμένει αήττητη σε έξι ματς, με τρεις νίκες και ισάριθμες ισοπαλίες.

Στα αγωνιστικά, επιστρέφει ο μέσος Τζέιμς ΜακΚάρθι, ο οποίος ξεπέρασε τον τραυματισμό του. Από εκεί και πέρα, το αφεντικό της Έβερτον έχει μόνο μακροχρόνια απόντες.

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝ.

Εκτός πρωταθλήματος η Γιουνάιτεντ τα πηγαίνει περίφημα. Δεύτερο σερί εντός με την Γουέστ Χαμ για το Λιγκ Καπ και νίκη με σκορ 4-1. Στα ημιτελικά του θεσμού θα βρει μπροστά της την Χαλ. Πολύ καλή, ιδίως στην επανάληψη, έφτασε άνετα και δίκαια στην επικράτηση.

Ικανοποίηση από την νίκη και την εμφάνιση, πλέον όλοι στρέφουν το βλέμμα τους στο πρωτάθλημα, εκεί που η Γιουνάιτεντ έχει μείνει πολύ πίσω.

Στο τελευταίο για την πρέμιερ, κόλλησε στο 1-1 εντός με την Γουέστ Χαμ, φτάνοντας έτσι τις τέσσερις ισοπαλίες σε έξι ματς (μια ήττα, μια νίκη).

Συμπλήρωσε κάρτες ο κάπτεν Ρούνεϊ και θα μείνει εκτός σήμερα. Από την άλλη, εξέτισαν και επιστρέφουν οι μέσοι Πογκπά και Φελαϊνί. Συνεχίζουν να απέχουν ο βασικός αμυντικός Μπαϊγί και ο άλλος αμυντικός Κρις Σμόλινγκ.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Νίκη για την ομάδα του Μουρίνιο