Παναθηναϊκός Vs ΠΑΟΚ: Η αλλαγή προπονητή αλλάζει τα δεδομένα

December 4, 2016
1052 Views

Αναμέτρηση για τη 10η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας. Θα διεξαχθεί στο γήπεδο της Λεωφόρου, έδρα του Παναθηναϊκού, σε απόσταση 504 χλμ από το γήπεδο της Τούμπας, έδρα του ΠΑΟΚ.

Στα 29 τελευταία ματς με γηπεδούχο τον Παναθηναϊκός έχουν βγει 22 άσοι, 4 ισοπαλίες και 3 διπλά. Πέρυσι έπαιξαν τόσο στην κανονική περίοδο όσο και στα πλεϊ οφ. Και τα δυο ματς έληξαν ισόπαλα στη Λεωφόρο με 2-2 και 1-1.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ

Η ήττα από τον ΟΦΗ με 2-1 (αν και προηγήθηκε ο ΠΑΟ με τον Μπεργκ) για το κύπελλο την περασμένη Τετάρτη δρομολόγησε εξελίξεις στο «τριφύλλι». Απομακρύνθηκε ο Στραματσόνι από την τεχνική ηγεσία, ήρθε ο Ουζουνίδης, ενώ οι οπαδοί πήγαν στο προπονητικό κέντρο στο Κορωπί και προπηλάκισαν τους παίκτες.

Ο ΠΑΟ είναι σε κακή κατάσταση. Για το πρωτάθλημα την περασμένη Κυριακή ισοφάρισε στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Βιγιαφάνιες 1-1 τον Πανιώνιο στη Νέα Σμύρνη. Εχει μόλις μια νίκη στα έντεκα τελευταία πέντε ματς σε όλες τις διοργανώσεις! Μόνο στα ένα από τα έξι τελευταία για τη Σούπερ Λίγκα δεν έχει δεχθεί γκολ.

Εξω λόγω τραυματισμού για σήμερα οι Λεντέσμα, Σάμπα και Ευαγγέλου.

ΠΑΟΚ

Πριν από δέκα μέρες νίκησε στη Φλωρεντία τη Φιορεντίνα, αλλά αυτή η επιτυχία μοιάζει αναπάντεχα ως μακρινό παρελθόν. Ο ΠΑΟΚ είναι αναγκασμένος να ψάξει την νίκη στη Λεωφόρο απέναντι στον Παναθηναϊκό για να βγει από την κρίση που δημιουργήθηκε μετά την ήττα από τον Ατρόμητο την περασμένη αγωνιστική. Προηγήθηκε με 3-1 στο 75ο λεπτό, αλλά κατέρρευσε στη συνέχεια χάνοντας με 4-3 στην Τούμπα. Επιχείρησε ανάκαμψη στο κύπελλο, αλλά έμεινε στο 0-0 εκτός με τα Τρίκαλα.

Η είσοδος του Κρέσπο στην ενδεκάδα αντί του Τζαβέλλα θα είναι πιθανότατα η μοναδική αλλαγή σε σχέση με το ματς της περασμένης Δευτέρας. Γλύκος και Περέιρα θα απουσιάσουν λόγω τραυματισμού. Ο ΠΑΟΚ είναι στην 11η θέση της βαθμολογίας με 11 βαθμούς (έχει -3 πόντους από περσινή τιμωρία). Εκτός έδρας φέτος στην Ελλάδα έχει νικήσει μόνο τον Αστέρα στην Τρίπολη.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Νίκη των γηπεδούχων