December 3, 2016
1108 Views

Παιχνίδι στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της Ligue 1 της Γαλλίας που θα γίνει στο «Stade Saint-Symphorien», έδρα της Μετς σε απόσταση 381 χιλιομέτρων από το «Parc Olympique Lyonnais», έδρα της Λιόν

ΜΕΤΣ

Βαριά ήττα 4-0 στην έδρα της Νανσί για τη Μετς την προηγούμενη αγωνιστική. Η ομάδα του Χιντσμπέργκερ δέχθηκε το πρώτο γκολ στο 38′ από τον Πεντρετί, ενώ στο 78′ ο Κουφό έκανε το 2-0. Το τελευταίο τέταρτο του αγώνα αποδείχθηκε καταστροφικό για τη Μετς, αφού δέχθηκε γκολ στο 80′ από τον Ντιά, στο 83′ αποβλήθηκε ο Ασού-Εκοτό και στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μπενασέρ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Μετά από τρια ματς χωρίς ήττα, η Μετς ήταν πολύ κακή και κινδύνεψε και με περισσότερα γκολ από τη Νανσί. Η ομάδα του Χιντσμπέργκερ για τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι δέχθηκε γκολ και δεν μπόρεσε να δώσει συνέχεια στις καλές τις εμφανίσεις. Στα τελευταία πέντε ματς πήρε πέντε βαθμούς και βρίσκεται στη 12η θέση με 18, ισόβαθμη με Ανζέ και Μαρσέιγ. Ο Χιντσμπέργκερ πάντως δεν έδειξε να ανησυχεί από το βαρύ σκορ κόντρα στη Νανσί, λέγοντας πως δεν άξιζε η ομάδα του να χάσει με τέτοια διαφορά τερμάτων.

Παραμένει εκτός ο φορ Ερντίνγκ (12/6), ο μέσος Γιουφρέ (8/2), ο μέσος Λεζέν (7/0), ο τιμωρημένος αμυντικός Ασού-Εκοτό (8/0) και ο μέσος Σαρ (15/0).

ΛΙΟΝ

Εντυπωσιακό 6-0 στην έδρα της Ναντ για τη Λιόν που δείχνει να βρίσκει τα πατήματά της και να ανεβαίνει παιχνίδι με το παιχνίδι. Η ομάδα του Μπρούνο Τζενεσιό προηγήθηκε στο 16′ με τον Τολισό, ενώ ο Λακαζέτ με πέναλτι στο 39′ έκανε το 0-2. Ο Γκοναλόν στο 41′ διαμόρφωσε το 0-3 ενώ στο δεύτερο ημίχρονο σκόραραν οι Βαλμπιενά (60′), Ντιακαμπί (75′) και Φεκίρ (81′) για το τελικό 0-6!

Άμεση ήταν η αντίδραση της Λιόν στην εντός έδρας ήττα από την Παρί, τη μοναδική που γνώρισε στα τελευταία επτά παιχνίδια της για όλες τις διοργανώσεις, κι επέστρεψε στα τρίποντα. Η ομάδα του Τζενεσιό στα τελευταία πέντε παιχνίδια πρωταθλήματος έχει 4 νίκες και μια ήττα, με αποτέλεσμα να είναι στην 4η θέση με 25 βαθμούς. Μακριά από το γκρουπ της πρώτης τριάδας που έχει φτάσει αρκετά πάνω από τους 30, αλλά σε καλή κατάσταση δείχνει πως θα παλέψει ως το τέλος για το καλύτερο δυνατό.

Εκτός ο αμυντικός Ενκουλού (7/0) και ο αμυντικός Μαμανά (6/0).