Γιουβέντους Vs Αταλάντα: Για την έκπληξη η Αταλάντα

December 3, 2016
1001 Views

Αναμέτρηση για τη 15η αγωνιστική της Serie A που θα διεξαχθεί στο Γιουβέντους Στάντιουμ, 171 χιλιόμετρα από το Ατζούρι ντ Ιτάλια, έδρα της Αταλάντα.

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ

Στο Λούτζι Φεράρις κόντρα στη Τζένοα έκανε το πιο κακό πρώτο ημίχρονο της σεζόν. Η Γιουβέντους φάνηκε να αιφνιδιάζεται από τον εντυπωσιακό τρόπο με τον οποίο μπήκε η αντίπαλος στο γήπεδο και μόλις στο 3ο λεπτό βρέθηκε πίσω στο σκορ. Στο 13’ δέχτηκε και δεύτερο τέρμα και το σκορ πήγε στο 3-0 με αυτογκόλ του Άλεξ Σάντρο στο 29ο λεπτό. Στην επανάληψη συνήλθε, αλλά ήταν πολύ αργά. Μείωσε με τον Πιάνιτς στο 82’ σε 3-1, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ.

Ο Αλέγκρι ήταν φανερά εκνευρισμένος αλλά υπεραμύνθηκε της ομάδας του. «Δεν μπορούμε μονίμως να τρέχουμε με 100 μίλια την ώρα» ήταν η χαρακτηριστική ατάκα του, θέλοντας να δείξει πως υπάρχουν και κακές βραδιές ακόμα και για τη Βέκια Σινιόρα. Με την ήττα αυτή βέβαια δεν άλλαξε κάτι ριζικά στη βαθμολογία, η Γιούβε συνεχίζει να βρίσκεται πολύ άνετα στην κορυφή με 4 πόντους διαφορά από τη δεύτερη Ρόμα. Εντός έδρας συνεχίζει να εντυπωσιάζει έχοντας απολογισμό 5 νίκες και 1 ισοπαλία στα τελευταία 6 παιχνίδια της.

Με 3-5-2 θα παρατάξει την ομάδα του ο Αλέγκρι, έχοντας στην επίθεση το δίδυμο των Ιγκουαΐν και Μάντζουκιτς. Τραυματίες είναι οι Πιάτσα (επιθετικός, 5/0), Μπαρτζάλι (μπακ, 10/0), Μπονούτσι (μπακ, 12/1) και Ντάντι Άλβες (μπακ χαφ, 8/1).

ΑΤΑΛΑΝΤΑ

Την περασμένη Κυριακή επισκέφθηκε το Ρενάτο Νταλ Αρα, εκεί που αντιμετώπισε τη Μπολόνια και έκανε άλλη μία εμφατική νίκη. Κράτησε με σχετική ευκολία το μηδέν στην άμυνά της και μόλις στο 15’ προηγήθηκε με τον Μασιέλο 0-1. Στην επανάληψη γλίτωσε σε 1-2 περιπτώσεις την ισοφάριση και στο 68’ με τον Κούρτιτς διπλασίασε τα τέρματά της για να γράψει το τελικό 0-2. Το βράδυ της Τετάρτης υποδέχτηκε στα πλαίσια του κυπέλλου την Πεσκάρα την οποία απέκλεισε με χαρακτηριστική ευκολία 3-0. Ο Ραϊμόντι στο 7’ άνοιξε το σκορ, στο 29’ ο Γκράσι είχε κρίνει το ματς και στο 92’ ο Πέσιτς βρήκε και το τρίτο τέρμα.

Ακάθεκτη συνεχίζει η ομάδα του Τζιανπέρο Γκασπερίνι, παίζοντας εξαιρετικό ποδόσφαιρο. Οι παίκτες βγάζουν τρομερή ενέργεια και αυτοπεποίθηση και αυτή τη στιγμή οι «ορομπίτσι» είναι η πιο φορμαρισμένη ομάδα της κατηγορίας. Εχει σημειώσει 7 διαδοχικές νίκες και είναι αήττητη στα 10 τελευταία παιχνίδια της με απολογισμό 9 νίκες και 1 ισοπαλία! «Πάμε να κάνουμε ότι καλύτερο μπορούμε, τα σερί υπάρχουν για να σπάνε» δήλωσε ο τεχνικός των φιλοξενούμενων που θα παρατάξει την ενδεκάδα του με 3-4-1-2 και τους Γκόμες και Πετάνια στην επίθεση. Πίσω τους θα κινείται ο Κούρτιτς.

Με μία αγωνιστική είναι τιμωρημένος ο Γκαλιαρντίνι (χαφ, 10/0), τραυματίες οι Παλόσκι (φορ, 6/0), Κονκο (μπακ, 8/0), Καμπέθας (χαφ), Σουάγκερ (μπακ) και Μπερίσα (πορτιέρε, 10 συμμ).