Γουέστ Χαμ Vs Aρσεναλ: Παραμένει ασταθής ομάδα η Άρσεναλ

December 3, 2016
819 Views

Αναμέτρηση για την 14η αγωνιστική της Πρέμιερ Αγγλίας που θα διεξαχθεί στο «Olympic Stadium» έδρα της Γουέστ Χαμ και σε απόσταση αναπνοής από το «Emirates» έδρα της Άρσεναλ.

ΓΟΥΕΣΤ ΧΑΜ

Τέλος το Λιγκ Καπ για την Γουέστ Χαμ που ηττήθηκε στην έδρα της Γιουνάιτεντ με 4-1 και αποκλείστηκε από την συνέχεια του θεσμού. Άντεξε για ένα ημίχρονο, με το σκορ στο πρώτο 45λέπτο να είναι στο 1-1. Στην επανάληψη η Γιουνάιτεντ πάτησε γκάζι και έφτασε δίκαια στην νίκη.

Δεν έμεινε ικανοποιημένος ο Μπίλιτς από την εξέλιξη του ματς και την ήττα – αποκλεισμό, σε δηλώσεις του τόνισε πως πλέον στρέφουν το βλέμμα τους στο πρωτάθλημα.

Στην πρέμιερ κατάφερε να κλέψει τον βαθμό και πάλι στην έδρα της Γιουνάιτεντ. Παρόλα αυτά, παραμένει χωρίς νίκη στα τέσσερα τελευταία στο πρωτάθλημα, με δύο ήττες και ισάριθμες ισοπαλίες.

Στα αγωνιστικά, χτύπησαν στο ματς του Λιγκ Καπ, ο πρώτος σκόρερ Αντόνιο και ο αμυντικός Κρέσγουελ και θα μείνουν εκτός σήμερα. Εκτός και πάλι ο επιθετικός Σακό. Από εκεί και πέρα, συνεχίζουν να απέχουν ο μέσος Τορέ και ο αμυντικός Μπάιραμ. Επιστρέφει μετά από πολύ καιρό ο επιθετικός Κάρολ.

ΑΡΣΕΝΑΛ

Τα κατάφερε και πάλι η Άρσεναλ, ηττήθηκε εντός από την Σαουθάμπτον με σκορ 2-0 και αποκλείστηκε από την συνέχεια του Λιγκ Καπ. Με αρκετές αλλαγές στην σύνθεση της, δεν ήταν καλή, βρέθηκε πίσω στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο με 2-0 και δίκαια γνώρισε την ήττα.

Απογοητευμένος ο Βενγκέρ από την ήττα και τον αποκλεισμό, σε δηλώσεις του τόνισε πως δεν έφταιγαν οι αλλαγές στο βασικό σχήμα, αλλά το γεγονός πως οι παίκτες του δεν έδωσαν το 100%.

Στο πρωτάθλημα, επικράτησε εντός έδρας της Μπόρνμουθ με 3-1 και παρέμεινε αήττητη για 12 σερί ματς στο πρωτάθλημα, με οκτώ νίκες και τέσσερις ισοπαλίες. Εκτός έδρας, παραμένει αήττητη φέτος, με τέσσερις νίκες και δύο ισοπαλίες, σε σύνολο έξι αναμετρήσεων. Πολύ καλή παράδοση στην έδρα της Γουέστ Χαμ, παραμένει αήττητη στα οκτώ τελευταία για το πρωτάθλημα, με έξι νίκες και δύο ισοπαλίες.

Στα αγωνιστικά, ο Βενγκέρ θα επαναφέρει όλους τους βασικούς του που ξεκουράστηκαν στο Λιγκ Καπ. Χτύπησε ο αμυντικός Ντεμπισί και θα μείνει εκτός έως και έξι βδομάδες. Εκτός για τους επόμενους τρεις μήνες ο μέσος Καθόρλα. Δύσκολα και σήμερα ο επιθετικός Ζιρού. Από εκεί και πέρα, συνεχίζουν να απέχουν πολύ καλός μπακ Μπεγερίν, ο επιθετικός Γουέλμπεκ και ο στόπερ Μετερζάκερ.