Το ταμείο… των Ελλήνων του εξωτερικού

November 28, 2016
940 Views

Το τελευταίο σαββατοκύριακο του Νοεμβρίου δεν έκλεισε με τον καλύτερο τρόπο για τους Έλληνες του εξωτερικού. Μέτριες έως κακές η πλειοψηφία των εμφανίσεων. Ξεχώρισε ο Απόστολος Βέλλιος, ο οποίος πέτυχε το έκτο του τέρμα με την φανέλα της Νότιγχαμ και ο Μπάμπης Λυκογιάννης με το παρθενικό του γκολ στην Αυστρία.

Αναλυτικά οι ελληνικές παρουσίες στα ευρωπαϊκά γήπεδα

Αγγλία

Ο Χοσέ Χολέμπας ήταν για ακόμα μία αγωνιστική στην αρχική 11άδα της Γουότφορντ. Αντικαταστάθηκε στο 56’ στην ήττα της ομάδας του από την Στόουκ. Στο 40ο λεπτό αντίκρισε την κίτρινη κάρτα

Εκτός αποστολής ήταν ο Δημήτρης Κωνσταντόπουλος στην ισοπαλία της Μίντλεσμπρο με την Λέστερ.

Ο Απόστολος Βέλλιος ξεκίνησε βασικός και πέτυχε το έκτο του τέρμα με την φανέλα της Νότιγχαμ. Ο Έλληνας φορ αντικαταστάθηκε στο 71ο λεπτό από τον Μπέντνερ.

Αυστρία

Πολύ καλή εμφάνιση για τον Μπάμπη Λυκογιάννη, ο οποίος πέτυχε το πρώτο γκολ της Στουρμ Γκρατς στη σπουδαία νίκη 2-1 επί της Ραπίντ Βιέννης. Αυτό ήταν το παρθενικό τέρμα του Έλληνα μπακ με την αυστριακή ομάδα.

Βέλγιο

Ο Νίκος Καρέλης έμεινε στον πάγκο στην βαριά ήττα 0-6 της Γκενκ από την Οστάνδη.

Η Κόρτραϊκ των (Γούτα, Παπάζογλου και Σηφάκη) ηττήθηκε 3-0 από την Γάνδη. Ο πρώην αμυντικός της Ξάνθης αγωνίστηκε βασικός σε όλο το παιχνίδι, ο Παπάζογλου πέρασε στο γήπεδο στο 84’ και ο Έλληνας τερματοφύλακας έμεινε στον πάγκο.

Ο Σωτήρης Νίνης ξεκίνησε βασικός στη νίκη της Σαρλερουά 1-0 επί της Μπέβερεν. Ο Έλληνας μεσοεπιθετικός αντικαταστάθηκε στο ημίχρονο. Ο Στέργος Μαρίνος έμεινε στον πάγκο.

Ο Γιώργος Γκαλίτσιος ήταν στην αρχική ενδεκάδα στη νίκης της Λόκερεν επί της Σεντ Τρουίτεν.

Ο Δημήτρης Κολοβός της Μαλίν ξεκίνησε βασικός. Η ομάδα του Έλληνα εξτρέμ ηττήθηκε 1-6 από την Μπριζ. Βγήκε αλλαγή στο 65’.

Γαλλία

Ο Τάσος Δώνης ήταν στην αποστολή της Νις, αλλά έμεινε στον πάγκο, στην ισοπαλία με την Μπαστία.

Γερμανία

Ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος ήταν για άλλο ένα παιχνίδι στην αρχική 11άδα της Ντόρτμουντ. Η Μπορούσια γνώρισε την ήττα από την Φρανκφούρτη και ο Έλληνας αμυντικός αντίκρισε την κίτρινη κάρτα στο 65’.

Ο Κυριάκος Παπαδόπουλος έμεινε εκτός αποστολής από την Λειψία λόγω τραυματισμού.

Ακόμη έναν 90ο λεπτό για τον Κώστα Σταφυλίδη στην ισοπαλία της Άουγκσμπουργκ με την Κολωνία.

Ο Θάνος Πέτσος ξεκίνησε στην 11άδα της Βέρντερ στον αγώνα κόντρα στο Αμβούργο. Ο Έλληνας αμυντικός χαφ αντίκρισε την κίτρινη κάρτα στο 11’ και αντικαταστάθηκε στο ημίχρονο.

Ο Δημήτρης Διαμαντάκος ξεκίνησε βασικός και αγωνίστηκε σε όλο το παιχνίδι με την Καρλσρούη. Ο Χάρης Μαυρίας πέρασε αλλαγή στα τελευταία λεπτά του αγώνα.

Ο Τάσος Λαγός βρέθηκε στην αποστολή της Βουρτζμπέργκερ Κίκερς, αλλά είδε όλο το παιχνίδι από τον πάγκο.

Ελβετία

Ο Φάνης Γκέκας πέρασε αλλαγή στο 83ο λεπτό στην ήττα της Σιόν 1-2 από την Βασιλεία.

Ιταλία

Βασικός ο Ορέστης Καρνέζης με την Ουντινέζε. Ο Έλληνας τερματοφύλακας έκανε πέναλτι στο 35’ και αντίκρισε την κίτρινη κάρτα. Ο Παναγιώτης Κονέ έμεινε εκτός αποστολής.

Ο Παναγιώτης Ταχτσίδης έμεινε εκτός αποστολής της Κάλιαρι λόγω τραυματισμού.

Ο Κώστας Μανωλάς έμεινε εκτός λόγω τραυματισμού.

90 λεπτά για τον Βασίλη Τοροσίδη στην ήττα της Μπολόνια από την Αταλάντα. Ο Έλληνας μπακ είδε την κίτρινη στο 89’.

Ο Μάριος Οικονόμου ήταν στην αποστολή, αλλά δεν αγωνίστηκε.

Ο Άρης Σοϊλέδης και ο Δημήτρης Κωνσταντινίδης ξεκίνησαν στην 11άδα στην ήττα 0-1 της Ομονοίας από την ΑΕΛ Λεμεσού. Μπαντής και Παντελιάδης έμειναν στον πάγκο.

Ο ΑΠΟΕΛ του Γιάννη Γιαννιώτα αγωνίζεται σήμερα (Δευτέρα 28/11)

Ολλανδία

Ο Κώστας Λάμπρου κράτησε για ακόμη ένα παιχνίδι το «μηδέν» στη νίκη 1-0 της Βίλεμ με την Γκόου Εχέντ Ιγκλς.

Ο Θανάσης Καραγκούνης μπήκε αλλαγή στο 78’, στην ήττα της Τσβόλε από την Γκρόνινγκεν.

Εκτός αποστολής της Τβέντε έμεινε ο Γιώργος Κατσίκας.

Πορτογαλία

Κώστας Μήτρογλου και Ανδρέας Σαμάρης έμειναν στον πάγκο στη νίκη της Μπενφίκα 3-0 επί της Μαρίτιμο.

Η Φεϊρένσε του Τάσου Καραμάνου αγωνίζεται σήμερα (Δευτέρα 28/11).