Η ποιότητα μπορεί να φέρει τέρματα

July 19, 2018
5 Shares 53 Views

18:00 ΛΑΤΣΙ – ΑΝΟΡΘΩΣΗ

Δεύτερο παιχνίδι ανάμεσα στις δύο ομάδες για τον πρώτο προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ, στο γήπεδο «Laci».

ΡΕΠΟΡΤΑΖ ΛΑΤΣΙ

Η Λάτσι ηττήθηκε εκτός έδρας, αλλά κεκλεισμένων των θυρών με 2-1 από την Ανόρθωση την προηγούμενη Πέμπτη στο πλαίσιο του πρώτου προκριματικού γύρου του Γιουρόπα Λιγκ. Μόλις στο 2′ άνοιξε το σκορ μετά από εκτέλεση κόρνερ. Δεν απείλησε περαιτέρω, η παρουσία της στις αντεπιθέσεις δεν ήταν ιδιαίτερα καλή, αλλά αμύνθηκε σχετικά αποτελεσματικά. Τα δύο τέρματα τα δέχτηκε και αυτή μετά από στατικές φάσεις (πέναλτι, κόρνερ) στο δεύτερο 45λεπτο.

“Αξίζαμε περισσότερα”, είπε μετά την αναμέτρηση ο προπονητής της αλβανικής ομάδας, Μπεσνίκ Πρένγκα και εκτίμησε ότι οι πιθανότητες της πρόκρισης είναι μοιρασμένες. Εκανε μάλιστα, έκκληση στους υποστηρικτές της ομάδας του: “Ολοι μαζί, με την βοήθειά σας, μπορούμε να προκριθούμε”.

ΡΕΠΟΡΤΑΖ ΑΝΟΡΘΩΣΗ

Η Ανόρθωση νίκησε εντός έδρας, αλλά κεκλεισμένων των θυρών, με 2-1 την Λάτσι την περασμένη Πέμπτη στο πλαίσιο του πρώτου προκριματικού γύρου του Γιουρόπα Λιγκ. Από εκτέλεση κόρνερ στο 2′ βρέθηκε πίσω στο σκορ και έπειτα διατήρησε ανούσια πρωτοβουλία. Δεν φάνηκε απειλητική. Οι στατικές φάσεις της έδωσαν την λύση στο δεύτερο 45λεπτο. Πέναλτι για το 1-1, από κόρνερ το 2-1 και κάπως πιο θετική δημιουργική παρουσία που δεν απέφερε ωστόσο, άλλο τέρμα.

Αγωνιστικά η Ανόρθωση δεν υπολογίζει τον νεοαποκτηθέντα τον Κολομβιανό επιθετικό Ρικάρντο Λαβόρδε. Παραμένει τιμωρημένος ο αμυντικός Ντουγκλάο που χρωστάει άλλες δύο αγωνιστικές τιμωρίας. Εγκαιρα ξεπέρασε τραυματισμό ο συνήθως βασικός χαφ Ιγκιεμπόρ, και αναμένεται στο αρχικό σχήμα. Νοκ άουτ είναι ο αμυντικός Στρούνα, ενώ απέκτησε δικαίωμα συμμετοχής ο Κατσαράβα.