July 18, 2018
5 Shares 52 Views

21:45 ΣΕΛΤΙΚ  ΑΛΑΣΚΕΡΤ

* Το παιχνίδι διεξάγεται στο «Σέλτικ Παρκ» της Γλασκώβης στη Σκοτία

* Επαναληπτική αναμέτρηση στα πλαίσια του πρώτου προκριματικού γύρου του Τσάμπιονς Λιγκ. Ισχύει ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ. Στο πρώτο παιχνίδι κέρδισε 0-3 η Σέλτικ. Αν νικήσει 0-3 η Αλασκέρτ ακολουθεί παράταση και αν χρειαστούν και πέναλτι. Όποια ομάδα περάσει παίζει στον επόμενο γύρο με τον νικητή του ζευγαριού Βαλούρ – Ρόζεννμποργκ. Αλλά και η ομάδα που θα αποκλειστεί θα συνεχίσει στο Γιουρόπα Λιγκ, αντιμετωπίζοντας στην επόμενη φάση τον ηττημένο του ζευγαριού Αστάνα – Σουτζέσκα.

* Διαιτητής ο Οράτιου Φέσνιτς από την Ρουμανία.

ΡΕΠΟΡΤΑΖ ΣΕΛΤΙΚ

Αν και άργησε να προηγηθεί, στην εκπνοή του ημιχρόνου, πέτυχε άλλα δύο τέρματα στο τελευταίο δεκάλεπτο, κερδίζοντας 0-3 στην έδρα της Αλασκέρτ. Το Σάββατο έπαιξε και φιλικό με την Σταντάρ Λιέγης, όπου επιβεβαίωσε την καλή της αγωνιστική κατάσταση, κερδίζοντας με 4-1.

Επέστρεψαν οι διεθνείς Ρόγκιτς (μέσος), Μπαγκόα (αμυντικός), αλλά όπως είπε ο Ρότζερς δεν πρόκειται να παίξουν. Αντιθέτως παραμένουν αδειούχοι οι αμυντικοί Μπογιάτα, Λούστιγκ, που έπαιζαν επίσης στο Μουντιάλ και τραυματίες οι μέσοι Χάγιες, Μόργκαν που θα απουσιάσουν επίσης.

ΡΕΠΟΡΤΑΖ ΑΛΑΣΚΕΡΤ

Φάνηκε πως είναι σαφώς υποδεέστερη από την αντίπαλο της στον πρώτο αγώνα, όταν ηττήθηκε 0-3 από την Σέλτικ. Καθοριστικό το γκολ που δέχθηκε στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου, με τα άλλα δύο να έρχονται στο τελευταίο δεκάλεπτο.