Βέλγιο – Αγγλία: “Μάχη” για την τρίτη θέση

July 14, 2018
4 Shares 108 Views

Το Βέλγιο και η Αγγλία κοντράρονται στο “Saint-Petersburg Stadium” στην Αγία Πετρούπολη στον μικρό τελικό του Παγκόσμιου Κυπέλλου της Ρωσίας (17:00). Ο αγώνας θα κρίνει την τρίτη θέση στη διοργάνωση.

Οι δύο εθνικές ομάδες αναμετρήθηκαν και στην φάση των ομίλων του Μουντιάλ και πιο συγκεκριμένα στην τρίτη αγωνιστική, όπου το Βέλγιο επικράτησε με 1-0 της Αγγλίας με ωραίο γκολ του Γιανουζάι. Αμφότερες παρέταξαν αναπληρωματικούς, προκειμένου να ξεκουραστούν βασικοί ενόψει της συνέχειας.

Το Βέλγιο ηττήθηκε 1-0 από τη Γαλλία στον ημιτελικό και έτσι δεν κατάφερε να πάρει την πρόκριση στον μεγάλο τελικό για πρώτη φορά στην ιστορία του και έχασε την ευκαιρία να διεκδικήσει το τρόπαιο.

Έχασε ευκαιρία με τον Αζάρ για να προηγηθεί, βρέθηκε πίσω στο σκορ από στημένη φάση (51′), αλλά ήταν φλύαρη επιθετικά και στο τέλος που ρίσκαρε για να ισοφαρίσει θα μπορούσε να δεχτεί και δεύτερο τέρμα στην κόντρα.

Γενικότερα ήταν ένα παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες και σε αυτές υστέρησε έναντι των «τρικολόρ».

Στα αγωνιστικά, εξέτισε την ποινή του και λογικά θα επιστρέψει ο δεξιός μπακ-χαφ Μενιέ. Θέση στο αρχικό σχήμα διεκδικούν οι μεσοεπιθετικοί Καράσκο, Μέρτενς, καθώς και ο Γιανουζάι.

Στην αντίπερα όχθη, η Αγγλία γνώρισε την ήττα με 2-1 στην παράταση από την Κροατία στον ημιτελικό του Μουντιάλ και έχασε την ευκαιρία να βρεθεί σε τελικό μετά από 52 χρόνια.

Προηγήθηκε στο 5′ με εκτέλεση φάουλ του Τρίπιερ. Έχασε κλασική ευκαιρία για δεύτερο γκολ με τον Χάρι Κέιν και όσο περνούσε η ώρα έπεφτε η απόδοσή της. Ισοφαρίστηκε (68′), την έσωσε το δοκάρι, στην παράταση ο τερματοφύλακας Πίκφορντ έπιασε τετ α τετ του Μάντζουκιτς, όμως δεν μπόρεσε να κάνει το ίδιο λίγα λεπτά αργότερα, δέχτηκε δεύτερο γκολ (109′), στο οποίο δεν είχε απάντηση.

Στα αγωνιστικά, χτύπησε στο προηγούμενο ο μπακ-χαφ Τρίπιερ και θα αποτελέσει μεγάλη έκπληξη αν θα προλάβει τον μικρό τελικό. Ακόμα, μικροτραυματισμούς αποκόμισαν οι μέσοι Χέντερσον, Γιανγκ, η συμμετοχή τους θα αποφασιστεί την τελευταία στιγμή. Υπάρχει η πιθανότητα ο Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ να κάνει κάποιες αλλαγές στο αρχικό σχήμα.

Ωστόσο, πιθανότατα θα ξεκινήσει ο Χάρι Κέιν, ο οποίος είναι ο πρώτος σκόρερ στη διοργάνωση.

Σε περίπτωση ισοπαλίας στην κανονική διάρκεια, ακολουθεί παράταση στην οποία οι ομάδες μπορούν να κάνουν και τέταρτη αλλαγή και, αν χρειαστεί, η διαδικασία των πέναλτι.

Πιθανή ενδεκάδα Βελγίου (3-4-3): Κουρτουά – Βερτόνγκεν, Κομπανί, Αλντερβάιρελντ – Βίτσελ, Ντε Μπρούινε, Τσαντλί, Μενιέ – Γιανουζάι, Αζάρ,  Λουκάκου (ή Μπατσουαγί)

Πιθανή ενδεκάδα Αγγλίας (3-5-2): Πίκφορντ – Γουόκερ, Στόουνς, Μαγκουάιρ – Ρόουζ, Ντέλε Άλι, Χέντερσον, Λίνγκαρντ, Ντελφ – Ράσφορντ, Κέιν