Κροατία – Αγγλία: “Μάχη” με φόντο τον μεγάλο τελικό

July 11, 2018
5 Shares 24 Views

Η Κροατία και η Αγγλία κοντράρονται για τα ημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου της Ρωσίας, στο «Λουζνίκι» της Μόσχας (21:00).

Η Κροατία νίκησε 4-3 στα πέναλτι (1-1 κανονική διάρκεια, 2-2 παράταση) την οικοδέσποινα Ρωσία στα προημιτελικά του Μουντιάλ και πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά.

Η “χρβάτσκα” βρέθηκε πίσω στο σκορ, ισοφάρισε γρήγορα, δημιούργησε περισσότερες ευκαιρίες απ’ όσες δέχθηκε, το παιχνίδι πήγε παράταση, προηγήθηκε στο σκορ, δέχθηκε την ισοφάριση λίγο πριν από το φινάλε, ήταν πιο ψύχραιμη στα πέναλτι και πήρε την πρόκριση εις βάρος της Ρωσίας.

Επέστρεψε σε ημιτελικά Μουντιάλ για πρώτη φορά από το 1998 και ονειρεύεται να ξεπεράσει εκείνο το επίτευγμα, φτάνοντας απόψε στον πρώτο τελικό Παγκοσμίου Κυπέλλου της ιστορίας της.

Βέβαια, πρέπει να ξεπεράσει την κούραση, αφού προέρχεται από δύο διαδοχικές παρατάσεις, για να ξεπεράσει κατά σειρά Δανία και Ρωσία και να φτάσει μέχρι την τετράδα.

Ο προπονητής Ζλάτκο Ντάλιτς αναμένεται τελικά να έχει στην διάθεσή του τον βασικό δεξιό μπακ Σίμε Βρσάλικο, ο οποίος ήταν αμφίβολος λόγω τραυματισμού που αποκόμισε με την Ρωσία.

Στην αντίπερα όχθη, η Αγγλία νίκησε 2-0 τη Σουηδία στους “8” και προκρίθηκε στους “4”.

Τα “λιοντάρια” ήταν πιο αποτελεσματικά από την αντίπαλό τους, προηγήθηκαν στο σκορ με στατική φάση, δέχθηκαν πίεση και ευκαιρίες, άντεξαν, σημείωσαν και δεύτερο γκολ και “κλείδωσαν” την πρόκριση.

Η Αγγλία πανηγύρισε την επιστροφή σε ημιτελικά Παγκοσμίου Κυπέλλου ύστερα από 28 χρόνια.

Ο προπονητής Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ δεν αντιμετωπίζει προβλήματα απουσιών και δεν αναμένεται να κάνει αλλαγές στην ενδεκάδα.

Ο αρχηγός και επιθετικός της ομάδας, Χάρι Κέιν, είναι πρώτος σκόρερ της διοργάνωσης με έξι γκολ.

Σε περίπτωση ισοπαλίας στην κανονική διάρκεια θα ακολουθήσει παράταση και αν χρειαστεί η διοργάνωση θα οδηγηθεί στα πέναλτι.

Πιθανή ενδεκάδα Κροατίας (4-2-3-1): Σούμπασιτς – Βρσάλικο, Λόβρεν, Βίντα, Στρίνιτς – Ράκιτιτς, Μπρόζοβιτς – Ρέμπιτς, Μόντριτς, Πέρισιτς – Μάντζουκιτς.

Πιθανή ενδεκάδα Αγγλίας (3-5-2): Πίκφορντ – Γουόκερ, Στόουνς, Μαγκουάιρ – Τρίπιερ, Ντέλε Άλι, Χέντερσον, Λίνγκαρντ, Γιανγκ – Στέρλινγκ, Κέιν.