Ελβετία – Κόστα Ρίκα: Οι Ελβετοί θέλουν να “κλειδώσουν” την πρόκριση

June 27, 2018
550 Views

Η Ελβετία αντιμετωπίζει την Κόστα Ρίκα στο Νίζνι Νοβγκόροντ (21:00) για την τρίτη αγωνιστική του πέμπτου ομίλου του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Η Ελβετία έχει μία νίκη και μία ισοπαλία απολογισμό στους ομίλους του Μουντιάλ της Ρωσίας. Σήμερα οι Ελβετοί θέλουν νίκη ή ισοπαλία για να προκριθούν στη δεύτερη φάση της διοργάνωσης.

Αν η Ελβετία νικήσει την Κόστα Ρίκα θα πάρει την πρόκριση. Μένει εκτός συνέχειας μόνο αν η Σερβία νικήσει την Βραζιλία με την ίδια διαφορά τερμάτων που η ίδια θα έχει χάσει απ’ την Κόστα Ρίκα ή αν η Σερβία πάρει ισοπαλία και η ίδια ηττηθεί με τουλάχιστον δύο γκολ διαφορά. Αν πάρει έστω την ισοπαλία, πέρασε. Αν χάσει και η Σερβία ηττηθεί, επίσης πέρασε.

Από την άλλη, η Κόστα Ρίκα έχει δύο ήττες σε ισάριθμες αναμετρήσεις στους ομίλους και έχει αποκλειστεί από τη συνέχεια του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Σήμερα θα προσπαθήσει να πάρει το πρώτο της θετικό αποτέλεσμα στη διοργάνωση της Ρωσίας.

Η Ελβετία κέρδισε 2-1 τη Σερβία την περασμένη Παρασκευή. Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ στο πέμπτο λεπτό και γενικά δεν έδειχνε ικανή να σταματήσει την δράση των Σέρβων στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο όλα άλλαξαν στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς πέτυχε δύο τέρματα, γύρισε το παιχνίδι και πήρε τη νίκη.

Στα αγωνιστικά, δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα και μάλιστα όλα δείχνουν πως θα ξεκινήσει με την ίδια ενδεκάδα που ξεκίνησε και κόντρα στους “πλάβι”.

Η Κόστα Ρίκα ηττήθηκε με 2-0 από την Βραζιλία την περασμένη Παρασκευή για τη δεύτερη αγωνιστική.

Η αμυντική λειτουργία της ήταν καλή αλλά το ίδιο δεν ίσχυσε και για την επίθεσή της. Δέχθηκε δύο γκολ στις καθυστερήσεις από την “Σελεσάο” και γνώρισε την ήττα.

Πάντως, ήταν αξιόμαχη και στους δύο πρώτους αγώνες αλλά δεν μπόρεσε να κάνει το κάτι παραπάνω και να διεκδικήσει την πρόκριση στους “16”.

Στα αγωνιστικά, εκ νέου δεν υπάρχουν προβλήματα τραυματισμών, ωστόσο ενδέχεται να γίνουν αρκετές αλλαγές στο αρχικό σχήμα σε σχέση με τον αγώνα με την Βραζιλία.

Πιθανή ενδεκάδα Ελβετίας (4-2-3-1): Ζόμερ – Λίχτσταϊνερ, Σερ, Ακάνγι, Ροντρίγκες – Μπεχράμι, Τζάκα – Σακίρι, Τζεμαϊλί, Τσούμπερ – Εμπολό

Πιθανή ενδεκάδα Κόστα Ρίκα (3-4-3): Νάβας – Ντουάρτε, Γκονζάλεζ, Ακόστα – Γκαμπόα, Μπόρζες, Γκούσμαν, Οβιέδο – Ουρένια, Ρουΐζ, Μπολάνιος