Δανία: Ο Κάσπερ Σμάιχελ έσπασε ρεκόρ του πατέρα του

June 17, 2018
798 Views

Ο Πίτερ Σμάιχελ αποτελούσε τον κορυφαίο τερματοφύλακα στην ιστορία της Δανίας. Ωστόσο, ο γιος του, Κάσπερ, βρίσκεται κοντά στο να τον ξεπεράσει.

Στον αγώνα της Δανίας κόντρα στο Περού για την πρεμιέρα του τρίτου ομίλου στο Παγκόσμιο Κύπελλο, ο τερματοφύλακας της Λέστερ ήταν ο MVP χάρη στις επεμβάσεις του, κρατώντας απαραβίαστη την εστία του για πέμπτο σερί επίσημο ματς.

Το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή βρήκε τον Σμάιχελ να αναζητά το τελευταίο γκολ που δέχθηκε στις 14 Νοεμβρίου και στον προκριματικό αγώνα κόντρα στην Ιρλανδία (νίκη με 5-1 στο Δουβλίνο) από τον Σέιν Ντάφι.

Κάτι που σημαίνει ότι έχει κρατήσει το μηδέν για 495 διαδοχικά λεπτά, καταρρίπτοντας το εθνικό ρεκόρ που είχε κάνει ο πατέρας του το 1995 με 470 λεπτά.

Ακόμα, οι Σμάιχελ έγιναν το πρώτο δίδυμο πατέρα – γιου που εκπροσωπούν τη Δανία σε Παγκόσμιο Κύπελλο και το πρώτο δίδυμο πατέρα – γιου τερματοφυλάκων σε Μουντιάλ μεταξύ όλων των χωρών.