Κέιμπριτζ – Ληντς: Κόντρα στους φιλοξενούμενους

January 9, 2017
206 Views

Παιχνίδι στο πλαίσιο του 3ου γύρου του FA Cup που θα διεξαχθεί στο «Abbey Stadium», έδρα της Κέιμπριτζ, σε απόσταση 242 χιλιομέτρων από το «Eland Road», έδρα της Λιντς. Ο νικητής παίρνει την πρόκριση, σε περίπτωση ισοπαλίας διεξάγεται επαναληπτικός στην έδρα του σημερινού φιλοξενούμενου. Η Κέιμπριτζ παίζει στη League 2 και η Λιντς στο Championship.

ΚΕΪΜΠΡΙΤΖ

Η Κέιμπριτζ ήταν εξαιρετική, ειδικά σε ένα διάστημα στο δεύτερο ημίχρονο όταν σκόραρε τρία γκολ (57’, 61’, 69’), έχοντας προηγηθεί από το 18ο λεπτό, κερδίζοντας άνετα με 4-0 εντός έδρας τη Νοτς Κάουντι. Αυτή ήταν η τέταρτη νίκη της στα πέντε τελευταία παιχνίδια που δεν χάνει και μετά από καιρό βρέθηκε εντός πρώτης επτάδας και θέσεων που οδηγούν στα play offs, στην τελευταία εξ αυτών, σε απόσταση βολής από ομάδες πίσω της.

Ο προπονητής της, Σον Ντέρι, είπε ότι εδώ και καιρό οι παίκτες και το τεχνικό τιμ ανυπομονούν για την σημερινή αναμέτρηση. Όπως είπε, στην καλή αγωνιστική κατάσταση που βρίσκονται, όλοι πιστεύουν πως έχουν μία μεγάλη ευκαιρία για να προκριθούν, με την αυτοπεποίθηση τους να είναι σε υψηλά στάνταρ. Μάλιστα τόνισε πως οι παίκτες του λατρεύουν να παίζουν τόσο μεγάλα παιχνίδια, ειδικά σε αγώνες που είναι τηλεοπτικοί, όπως είναι ο σημερινός. Βέβαια παραδέχθηκε ότι απέναντι τους θα βρουν μία πολύ δύσκολη αντίπαλο και έναν προπονητή τον οποίο εκτιμάει αρκετά ο ίδιος.

Δεν υπάρχει κάποιο σημαντικό πρόβλημα απουσιών, με αποτέλεσμα να παρατάξει την καλύτερη δυνατή ενδεκάδα.

ΛΙΝΤΣ

Το ντέρμπι του Γιόρκσιρ ανάμεσα στη Λιντς και στην Κέμπριτζ βρήκε νικήτρια τη Λιντς με 3-0. Η Ρόδεραμ άντεξε στο πρώτο ημίχρονο, όμως στο δεύτερο η Λιντς πιστοποίησε την ανωτερότητά της. Ο Μπάρτλι άνοιξε το σκορ στο 49’ και τη σκυτάλη στη συνέχεια πήρε ο Γουντ, που σκόραρε στο 66’ και στο 79’, σφραγίζοντας την επικράτηση των Παγωνιών.

Η νίκη αυτή διατήρησε τη Λιντς στη ζώνη των πλέι οφ, με την ομάδα του Γκάρι Μονκ να διευρύνει το αήττητο σερί της στις πέντε αγωνιστικές. Στο μεταξύ, έτρεξαν οι εξελίξεις στο ιδιοκτησιακό, με τον Μάσιμο Τσελίνο να πουλάει το 50% των μετοχών που κατείχε σε έναν άλλο Ιταλό επιχειρηματία, Αντρέα Ραντριτσάνι. Πρόκειται για αναμενόμενη εξέλιξη, καθώς ο Τσελίνο αναζητούσε εδώ και καιρό έναν «συμπαίκτη» στη Λιντς.

Στο αγωνιστικό μέρος, ο χρήσιμος μέσος Ο’Κέιν έχασε τα επτά τελευταία ματς λόγω τραυματισμού, όμως όλα δείχνουν ότι επιστρέφει. Αναμένεται να λείψει ξανά ο αριστερός μπακ Τέιλορ, οπότε ο Μπεράρντι θα συνεχίσει να καλύπτει τη συγκεκριμένη θέση.

Εκτίμηση: Πολύ δύσκολο στοιχηματικά παιχνίδι. Θα διαλέξουμε την κόντρα στη Ληντς (1χ)