Ξανά τροπαιούχος ο Ναδάλ στο Άμπου Ντάμπι

January 1, 2017
167 Views

Ο Ράφα Ναδάλ κατέκτησε τον τελευταίο του τίτλο για το 2016. Στον τελικό του τουρνουά Mubadala World Tennis Championships του Άμπου Ντάμπι ο Ισπανός τενίστας νίκησε τον Νταβίντ Γκοφέν και εισέπραξε το έπαθλο των 250 χιλιάδων δολαρίων για δεύτερη διαδοχική χρονιά και τέταρτη συνολικά στην καριέρα του. Είχε κατακτήσει τον τίτλο στο συγκεκριμένο τουρνουά το 2010 και το 2011.

Ο «Ράφα» νίκησε τον Βέλγο  6-4, 7-6 (5) και μικρό τελικό ο Άντι Μάρεϊ νίκησε 6-3, 7-6 (6) τον Μίλος Ράονιτς και πήρε την 3η θέση.

Ο Ναδάλ κατάφερε να κάνει μπρέικ στο 10ο γκέιμ και να φτάσει στην κατάκτηση του πρώτου σετ με 6-4, δείχνοντας θετικά σημάδια στο παιχνίδι του και σήμερα. Στο 2ο σετ ο Γκοφέν κατάφερε να «σπάσει» τον αντίπαλό του δύο φορές στο ξεκίνημα με τον Ναδάλ να έχει απάντηση και τις δύο φορές ισοφάρισε σε 3-3. Οι δύο μονομάχοι κράτησαν το σερβίς τους για να οδηγήσουν τον τελικό στο τάι μπρέικ, εκεί όπου ο Ναδάλ όντας πιο ψύχραιμος πήρε το παιχνίδι και το έπαθλο.

Ο Ναδάλ θα συνεχίσει τις αγωνιστικές του παρουσίες στο Μπρισμπέιν της Αυστραλίας   στον πρώτο του επίσημο αγώνα για το 2017 και στον Α΄γύρο θα αντιμετωπίσει τον Αλεξάντρ Ντολγκοπόλοφ.