Φιορεντίνα – Νάπολι: Φαβορί η Νάπολι, αλλά…

December 22, 2016
1063 Views

Αναμέτρηση για τη 18η αγωνιστική της Serie A που θα διεξαχθεί στο Αρτέμιο Φράνκι, 407 χιλιόμετρα από το Σαν Πάολο, έδρα της Νάπολι.

ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ

Το ταξίδι της στην πρωτεύουσα δεν στέφθηκε με επιτυχία. Η Φιορεντίνα αντιμετώπισε από την αρχή προβλήματα κόντρα στη Λάτσιο και μετά από ένα αναγνωριστικό εικοσάλεπτο, βρέθηκε να χάνει 1-0. Προσπάθησε και ισορρόπησε το ματς, όμως στο τέλος του ημιχρόνου υπέπεσε σε πέναλτι και πήγε στα αποδυτήρια με δύο γκολ πίσω. Στην επανάληψη έψαξε το γκολ με περισσότερη όρεξη, μείωσε με τον Σάρατε στο 64’ αλλά μέχρι εκεί. Στις καθυστερήσεις δέχτηκε το 3-1 το οποίο έκρινε το τελικό αποτέλεσμα.

«Προσπαθήσαμε να δώσουμε ώθηση στο παιχνίδι μας και όσο περνούσε ο χρόνος γινόμασταν όλο και καλύτεροι. Νομίζω αξίζαμε καλύτερης τύχης» δήλωσε μετά το παιχνίδι ο Πάουλο Σόουζα, δεν έχει όμως δίκιο. Οι «βιόλα» ήταν ανταγωνιστικοί σε μεγάλα διαστήματα του ματς αλλά έχασαν από ανώτερο αντίπαλο. Μετρούν δύο σερί ήττες και έτσι έμειναν στην 8η θέση της βαθμολογίας με 26 πόντους, έχοντας σε απόσταση βολής την Ιντερ. Αξίζει να σημειώσω πως έχουν επαληθεύσει τα πολλά τέρματα στα 5 από τα τελευταία 6 παιχνίδια πρωταθλήματος.

Με 4-2-3-1 θα παραταχθούν οι «βιόλα», στην κορυφή της επίθεσης θα παίξει όπως πάντα ο Κάλινιτς και πίσω του θα κινούνται οι Μπερναρντέσκι, Ίλισιτς και ο νεαρός Κιέζα. Εκτός είναι μόνο ο μέσος Μπόρχα Βαλέρο (12/0).

ΝΑΠΟΛΙ

Φιλοξένησε την Τορίνο σε ένα ματς που απόλαυσε ο κόσμος που βρέθηκε στο γήπεδο. Η Νάπολι μπήκε αφιονισμένη στο γήπεδο και μόλις στο 13’ άνοιξε το σκορ με τον Μέρτενς. Ο βέλγος διπλασίασε τα προσωπικά του τέρματα στο 18’ από το σημείο του πέναλτι και στο 22’ ολοκλήρωσε ένα σπάνιο χατ τρικ με το 3-0! Στην επανάληψη οι «παρτενοπέι» δέχτηκαν το 3-1 στο 58’, στο 70’ ο Κίρικες βρήκε το 4-1 και στο 76’ δέχτηκαν κι άλλο τέρμα για το 4-2. Ο Μέρτενς έκανε στο 80’ το 5-2 για να διαμορφωθεί το τελικό 5-3 στο 84’.

Μετά το ματς, ο Μαουρίτσιο Σάρι έπλεξε το εγκώμιο του Μέρτενς. «Πρόκειται για έναν εξαιρετικό παίκτη, αλλά πρέπει επίσης να τονίσω πως όλη η ομάδα δημιουργεί πολλές φάσεις και αυτό τον διευκολύνει» ήταν τα λόγια του τεχνικού των ναπολιτάνων που θα πρέπει να απαντήσει γιατί δεν χρησιμοποιούσε περισσότερο τον βέλγο. Αυτή ήταν η τρίτη συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα, ενώ στα τρία αυτά ματς έχει σκοράρει 13 τέρματα! Το ζητούμενο είναι πλέον η σταθερότητα, καθώς έφτασε τους 34 βαθμούς και φιγουράρει στην 3η θέση της βαθμολογίας ισόβαθμη με τη Λάτσιο.

Με 4-3-3 όπως πάντα θα παραταχθούν οι φιλοξενούμενοι, στην επίθεση οι Καγεχόν, Μέρτενς και Ινσίνιε. Εκτός ο φορ Μίλικ (7/4) και ο μπακ Κουλιμπάλι (16/1).

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Κόντρα στην Νάπολι, (1Χ) ή under 2.5