Λατσιο – Φιορεντίνα: Δύσκολο παιχνίδι με άσο

December 18, 2016
933 Views

Αναμέτρηση για τη 17η αγωνιστική της Serie A που θα διεξαχθεί στο Ολίμπικο, 234 χιλιόμετρα από το Αρτέμιο Φράνκι, έδρα της Φιορεντίνα.

ΛΑΤΣΙΟ

Το περασμένο Σάββατο πήγε στη Γένοβα για να παίξει κόντρα στη Σαμπντόρια έχοντας στόχο να ανακάμψει άμεσα από την ήττα στο ντέρμπι. Η Λάτσιο προσπάθησε από την αρχή να επιβάλει τον ρυθμό της και έκανε 1-2 καλές φάσεις μέχρι και το τελευταίο πεντάλεπτο του πρώτου μέρους, στο οποίο εξερράγη. Στο 40’ προηγήθηκε με τον Μιλίνκοβιτς – Σάβιτς και τέσσερα λεπτά μετά βρήκε και δεύτερο τέρμα με τον Παρόλο. Το δεύτερο τέρμα ήταν αυτό που έκρινε το ματς, αφού στην επανάληψη παρά την προσπάθεια της αντιπάλου, κράτησε τη νίκη δεχόμενη το 1-2 στο 89’.

Ευχαριστημένος ήταν φυσικά ο Σιμόνε Ιντσάγκι μετά από αυτό το πολύ σημαντικό και δύσκολο διπλό. «Πάμε καλά, αλλά τώρα αρχίζουν τα πιο δύσκολα. Είμαι 17 χρόνια εδώ και ξέρω ποιες είναι οι προκλήσεις» δήλωσε ο τεχνικός των ρωμαίων που έχει φέρει την ομάδα του στην 5η θέση της βαθμολογίας με 31 πόντους, ισοβαθμώντας με τη Νάπολι και ένα πόντο πίσω από την 3η Μίλαν.

Οι «λατσιάλι» πραγματοποιούν εντυπωσιακή πορεία καθώς κανείς δεν περίμενε πως θα εμφάνιζαν τέτοια τεράστια βελτίωση και είναι χαρακτηριστικό πως έχουν ηττηθεί μόλις 1 φορά στα τελευταία 11 παιχνίδια τους στο πρωτάθλημα.

Με 3-5-2 θα παρατάξει την ενδεκάδα του ο Ιντσάγκι, με επιθετικό δίδυμο τους Κεϊτά και Ιμόμπιλε. Με 1 αγωνιστική είναι τιμωρημένος ο Παρόλο (χαφ, 16/1), αμφίβολος ο Πατρίκ (μπακ, 8/0).

ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ

Το βράδυ της Πέμπτης κλήθηκε να παίξει τα 62 εναπομείναντα λεπτά της αναμέτρησής της με τη Τζένοα, η οποία είχε αναβληθεί λόγω βροχής. Η Φιορεντίνα απέδωσε κάτω από το αναμενόμενο και όπως ήταν φυσικό δεν γλίτωσε. Με ένα γκολ στο πρώτο ημίχρονο ηττήθηκε 1-0 και δεν μπόρεσε να πετύχει την 3η σερί νίκη της.

Στο ματς αυτό οι «βιόλα» έδειξαν ξανά πως εκτός έδρας είναι διαφορετική ομάδα, προς το χειρότερο. Με μόλις 3 διπλά σε 8 εξόδους, η ομάδα του Πάουλο Σόουζα δεν μπορεί να ελπίζει σε θέση υψηλότερη της 7ης την οποία καταλαμβάνει αυτή τη στιγμή. Στο εσωτερικό της ομάδας επικρατεί αναστάτωση με διάφορα θέματα.

Ο Σόουζα είναι συνεχώς με το ένα πόδι στην έξοδο, ο Κάλινιτς κοιτά προς κάτι καλύτερο με πολλές ομάδες να ενδιαφέρονται θερμά για την απόκτησή του και γίνονται προσπάθειες να μείνει το ρόστερ όσο το δυνατόν περισσότερο αναλλοίωτο και μετά τη μεταγραφική περίοδο του Γενάρη. Αξίζει να αναφέρω πως οι φιλοξενούμενοι έχουν επαληθεύσει τα πολλά τέρματα στα 4 από τα τελευταία 5 παιχνίδια τους.

Με 4-2-3-1 θα παρατάξει την ενδεκάδα του ο Σόουζα, στην κορυφή της επίθεσης κλασικά ο Κάλινιτς και πίσω του οι Μπερναρντέσκι, Κιέζα και Ίλισιτς. Με 1 αγωνιστική τιμωρημένοι οι Σαλσέδο (μπακ, 11/0) και Μπαντέλι (χαφ, 15/1), τραυματίας ο Τολέδο (επιθετικός).

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Δύσκολο παιχνίδι με τον άσσο να αξίζει σε τιμή πάνω από 2.10