Γουέστ Μπρομ. – Μαντσεστερ Γιουν.: Διπλό αλλά με δυσκολία

December 17, 2016
838 Views

Αναμέτρηση για την 17η αγωνιστική της Πρέμιερ Αγγλίας που θα διεξαχθεί στο «The Hawthorns» έδρα της Γουέστ Μπρομ και σε απόσταση 135 χλμ από το «Old Traford» έδρα της Μάντσεστερ Γιουν.

ΓΟΥΕΣΤ ΜΠΡΟΜ

Πολύ καλή εμφάνιση και νίκη για την Γουέστ Μπρομ, εντός έδρας επί της Σουόνσι, με σκορ 3-1. Με προβλήματα το πρώτο ημίχρονο, στην επανάληψη ήταν καταιγιστική και προηγήθηκε στο 63’ με 3-0, χάρις σε χατ τρικ του Ροντόν.

Απόλυτα ικανοποιημένος ο Πούλις από την εξέλιξη του ματς και την νίκη, απένειμε τα εύσημα του στους παίκτες του και τους ζήτησε να συνεχίσουν σε αυτόν τον ρυθμό.

Σε πολύ καλή αγωνιστική κατάσταση η Γουέστ Μπρομ, στα έξι τελευταία στο πρωτάθλημα μετράει τέσσερις νίκες, μια ισοπαλία και μια ήττα στην έδρα της Τσέλσι. Εντός έδρας, μετράει τρία σερί τρίποντα.

Στα αγωνιστικά, εξέτισε και επιστρέφει ο αμυντικός Ντόουσον. Αμφίβολος είναι ο πρώην της Γιουνάιτεντ Τζόνι Έβανς Σταθερά εκτός ο σταρ της ομάδας Μπεραϊνο. Συνεχίζει να απέχει ο κίπερ Μέιχιλ.

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝ.

Για ακόμα ένα ματς έπαιξε με την φωτιά, αυτή την φορά όμως δεν κάηκε η Γιουνάιτεντ, έφυγε με την νίκη από την έδρα της Κρίσταλ Πάλας, με σκορ 2-1. Είχε τον έλεγχο του ματς σε όλη την διάρκεια του 90λέπτου, δεν μπόρεσε όμως να το καθαρίσει πιο νωρίς και έπρεπε να φτάσει στο 88’ για να κάνει ο Ζλάταν το 2-1. Τραγική διαιτησία, έκανε πολλά και σημαντικά λάθη εις βάρος και των δύο ομάδων.

Ανακουφισμένος ο Μουρίνιο από την εξέλιξη του ματς και την νίκη, σε δηλώσεις του τόνισε πως ήταν καλύτεροι και δικαιούταν την νίκη, ενώ απένειμε και τα εύσημα του στον Ζλάταν.

Δύο σερί τρίποντα για την Μάντσεστερ, που παραμένει αήττητη στα εφτά τελευταία στο πρωτάθλημα, με τρεις νίκες και τέσσερις ισοπαλίες.

Εκτός και πάλι ο φορμαρισμένος μέσος Μκχιταριάν. Εξέτισε ο πλάγιος Αντόνιο Βαλένσια. Χτύπησε στο τελευταίο ματς ο βασικός αμυντικός Μπαϊγί και θα μείνει εκτός. Από εκεί και πέρα, συνεχίζει να απέχει ο αμυντικός Λουκ Σο.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Διπλό αλλά χωρίς στοιχηματική αξία