Στοίχημα Αγγλία Τσάμπιονσιπ: Στο Σέφιλντ δοκιμάζεται η Ντέρμπι

February 18, 2014
40 Views

ΓΕΟΒΙΛ – ΓΟΥΟΤΦΟΡΝΤ

Με αντίπαλο τη Μίλγουολ η Γέοβιλ έφερε εντός έδρας ισοπαλία 1-1. Χωρίς πολλές φάσεις πέρασε το πρώτο ημίχρονο, αν και η Γέοβιλ είχε δοκάρι. Στην επανάληψη, ο ρυθμός άνοιξε, στο τελευταίο μισάωρο και οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 1-0, στο 64’, αλλά η Μίλγουολ ισοφάρισε, στο 75’, για το τελικό 1-1. Σε κακή αγωνιστική κατάσταση είναι η Γέοβιλ και χωρίς νίκη, στα πέντε τελευταία ματς, σε πρωτάθλημα και Κύπελλο, με τέσσερις ήττες και μια ισοπαλία. Αντιμετωπίζει μεγάλο πρόβλημα, στην έδρα της, στην οποία δεν έχει νίκη, στα πέντε τελευταία ματς πρωταθλήματος, με τρεις ήττες και δύο ισοπαλίες.
Πρόβλημα τραυματισμού αντιμετωπίζει ο αριστερός μπακ Liam Davis και θα μείνει και πάλι εκτός αγώνα. Πρόβλημα έχει και ο επιθετικός Sam Hoskins και δεν θα αγωνιστεί. Από εκεί και πέρα, υπάρχουν μόνο μακροχρόνια απόντες.

Με σκορ 1-0, επί της Μίντλεσμπρο, η Γουότφορντ πήρε σπουδαία εντός έδρας νίκη. Σκληρό και χωρίς πολλές φάσεις ματς πέρασε το πρώτο ημίχρονο και χωρίς τέρματα. Στην επανάληψη, η Γουότφορντ προηγήθηκε 1-0, νωρίς, με χτύπημα πέναλτι, σκορ που κράτησε, μέχρι τέλους, ενώ οι δύο ομάδες τελείωσαν το ματς με 10 παίκτες, λόγω αποβολών. Σε πολύ καλή αγωνιστική κατάσταση είναι η Γουότφορντ, προέρχεται από δύο συνεχόμενες νίκες, με σκορ 1-0 και είναι αήττητη, στα τέσσερα τελευταία, με τρεις νίκες και μια ισοπαλία. Μακριά από την έδρα της, αν και δεν χάνει, δεν κερδίζει, αφού έχει εφτά ισοπαλίες και μια ήττα, στα οκτώ τελευταία.
Ποινή τριών αγωνιστικών ξεκινάει ο μέσος Samba Diakite. Αμφίβολος είναι ο αμυντικός Lloyd Doyley, που χτύπησε, στο τελευταίο ματς. Από εκεί και πέρα, υπάρχουν μακροχρόνια απόντες.

ΓΟΥΪΓΚΑΝ – ΜΠΑΡΝΣΛΕΪ

Συνεχίζει την εξαιρετική πορεία της, στο Κύπελλο η Γουΐγκαν, με τη νίκη 2-1, στην έδρα της Κάρντιφ και συνεχίζει την υπεράσπιση του τροπαίου. Ανοιχτό ήταν το πρώτο ημίχρονο και οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 1-0, η Κάρντιφ ισοφάρισε 1-1, αλλά η Γουΐγκαν πήγε στα αποδυτήρια, προηγούμενη 2-1.
Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι πίεσαν, πάρα πολύ, για να ισοφαρίσουν, είχαν και δοκάρι, δεν σκόραραν, όμως και το 2-1, υπέρ της Γουΐγκαν έμεινε, μέχρι το τελικό σφύριγμα. Σε καλή αγωνιστική κατάσταση είναι η Γουΐγκαν, με δύο συνεχόμενες νίκες, ενώ, στα έξι τελευταία, σε πρωτάθλημα και Κύπελλο, έχει τέσσερεις νίκες, μια ισοπαλία και μια ήττα. Δυνατή είναι η Γουΐγκαν και εντός έδρας, με τρεις συνεχόμενες νίκες, ενώ είναι αήττητη, στα οκτώ τελευταία, σε όλες τις διοργανώσεις.
Αμφίβολος είναι ο μέσος James McArthur, αλλά επιστρέφει, στην αποστολή, ο δανεικός επιθετικός Nicky Maynard. Αμφίβολος και πάλι είναι ο εξτρέμ και πρώτος σκόρερ Nick Powell και θα περάσει από τεστ, λίγο πριν την έναρξη του ματς. Από εκεί και πέρα, υπάρχουν μακροχρόνια απόντες.

Με τη Ντονκάστερ η Μπάρνσλεϊ έφερε εκτός έδρας ισοπαλία 2-2. Η Μπάρνσλεϊ μπήκε καλύτερα στο ματς και προηγήθηκε 1-0. Η Ντονκάστερ, όμως, ισοφάρισε 1-1, στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου και προηγήθηκε 2-1, στην έναρξη της επανάληψης. Η τελευταία λέξη, όμως, άνηκε στους φιλοξενούμενους και το δεύτερο προσωπικό γκολ του Proschwitz, ο οποίος ισοφάρισε 2-2, στο 89’ και χάρισε το βαθμό, στην ομάδα του. Σε κακή αγωνιστική κατάσταση είναι η Μπάρνσλεϊ και παραμένει χωρίς νίκη, στα τέσσερα τελευταία ματς, με μόλις μία νίκη, στα 12 τελευταία, σε πρωτάθλημα και Κύπελλο. Έχει το χειρότερο εκτός έδρας ρεκόρ, στην κατηγορία, με εννιά ήττες, τέσσερις ισοπαλίες και μόλις μία νίκη. Αμφίβολος είναι ο μέσος Brek Shea, που χτύπησε, στο τελευταίο ματς. Τιμωρημένος είναι ο άλλος μέσος Jacob Mellis. Από εκεί και πέρα, υπάρχουν μόνο μακροχρόνια απόντες.

ΣΕΦΙΛΝΤ ΓΟΥΕΝ. – ΝΤΕΡΜΠΙ

Το περασμένο Σάββατο, η Σέφιλντ δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις, αφού αναβλήθηκε ο αγώνας Κυπέλλου, με την Τσάρλτον, λόγω της κακοκαιρίας. Στο τελευταίο της ματς, ηττήθηκε 3-0, εντός έδρας, από την Γουΐγκαν, η οποία ήταν καλύτερη, στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και πέτυχε δύο τέρματα, στο πρώτο ημίχρονο και ένα στην επανάληψη. Λίγα πράγματα, η Σέφιλντ. Η ήττα αυτή έβαλε τέλος σε ένα σερί 11 αήττητων αγώνων της Σέφιλντ, η οποία έχει έξι νίκες, πέντε ισοπαλίες και μια ήττα, στους 12 τελευταίους αγώνες, σε πρωτάθλημα και Κύπελλο.
Τρεις νέες προσθήκες, υπό τη μορφή δανεισμού, έκανε η Σέφιλντ. Απέκτησε τον επιθετικό Leon Best, από την Μπλάκμπερν, τον αμυντικό Sam Hutchinson, από την Τσέλσι και τον μέσο Gary Gardner, από την Άστον Βίλα. Όλοι θα είναι στην αποστολή, για το σημερινό ματς. Χτύπησε και θα μείνει εκτός αγώνα ο πολύ καλός μέσος Jose Semedo. Ο αμυντικός Glenn Loovens ξεπέρασε τον τραυματισμό του και θα είναι στην αποστολή. Την τρίτη αγωνιστική της ποινής του θα εκτίσει εξτρέμ Jermaine Johnson, αντίθετα, επιστρέφει, από τιμωρία, ο μέσος Giles Coke.

Πέτυχε μεγάλη νίκη η Ντέρμπι, εντός έδρας, επί της ΚΠΡ, με σκορ 1-0. Καλύτεροι ήταν οι γηπεδούχοι, στο πρώτο ημίχρονο, προηγήθηκαν στο σκορ, νωρίς και είχαν ευκαιρίες και για δεύτερο τέρμα. Η ΚΠΡ ξύπνησε, στην επανάληψη, πίεσε, για την ισοφάριση, αλλά είχε πρόβλημα, στην τελική προσπάθεια, με αποτέλεσμα να μείνει το 1-0, μέχρι το τελευταίο σφύριγμα. Σε καλή αγωνιστική κατάσταση είναι η Ντέρμπι και αήττητη, στα πέντε τελευταία, σε πρωτάθλημα και Κύπελλο, με τρεις νίκες και δύο ισοπαλίες. Στην Τσάμπιονσιπ, στα 10 τελευταία, έχει πέντε νίκες, τρεις ισοπαλίες και δύο ήττες. Στα αγωνιστικά, ο McClaren δεν αντιμετωπίζει κάποιο νέο πρόβλημα τραυματισμού ή τιμωρίας και, ουσιαστικά, έχει πλήρη αποστολή, στη διάθεσή του, αφού έχει μόνο μακροχρόνια απόντες.